וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נעצר ראש שירות הריגול העיראקי לשעבר

25.4.2003 / 14:59

חיילי ארה"ב לכדו את פארוק חיג'אזי ליד גבול סוריה; מומחים אמריקאים: חקירת טארק עזיז עשויה לספק מידע על גורל סדאם; בוש: יש ראיות שהוא נהרג; ארה"ב לכדה עוד 4 מבוקשים עיראקים

ארה"ב ממשיכה במעצר בכירי השלטון העיראקי. היום נעצר ראש שירותי הריגול של עיראק לשעבר, פארוק חיגאזי, על ידי חיילים אמריקאים בסמוך לגבול עם סוריה. גם סגן נשיא עיראק לשעבר, טארק עזיז, מוחזק בידי כוחות ארה"ב - כך מסרו הלילה מקורות בפנטגון. בשידורי הבי.בי.סי דווח כי עזיז שלח שליח לאמריקאים בניסיון להגיע עמם לעיסקה, אבל היוזמה נכשלה והוא הסגיר את עצמו. עזיז הוגדר כמספר 43 ברשימת 55 המבוקשים ביותר של ארה"ב בעיראק.

נשיא ארה"ב, גורג' בוש, קיבל את הדיווח על לכידת עזיז כשהיה בטיסה בדרכו מאוהיו בחזרה לוושינגטון. עם נחיתתו, סירב להתייחס לשאלות העיתונאים בעניין, והסתפק בחיוך ובהנפת אגודל. בראיון טלוויזיה אמר הלילה בוש כי יש כמה ראיות לפיהן סדאם נהרג בקרבות, אך הוסיף כי לא תהיה הכרזה רשמית על גורלו בלי שיהיו ראיות רבות לכך.

פיקוד צבא ארה"ב בקטאר הודיע אתמול כי ארבעה בכירים עיראקים שהיו ברשימת המבוקשים שהפיץ הצבא נלכדו בעיראק. הארבעה הם מפקד ההגנה האווירית במשטר סדאם, גנרל מוזהים אל-תיכריתי; שר המסחר, מוחמד אל-סליח; ראש המודיעין הצבאי, גנרל זוהיר אל-נקיב; ובכיר נוסף מראשי המודיעין העיראקי, סלים אל-ג'ומלי. בפיקוד צבא ארה"ב אמרו כי ייתכן וג'ומלי מחזיק במידע על מרגלים ופעילות מודיעינית עיראקית בתוך שטח ארה"ב.

הערכה: עזיז לא נהנה מאמונו המלא של סדאם

מערכת "הארץ" מוסיפה:

עזיז, נוצרי שהתאסלם, נחשב לאחד הדוברים המובהקים ביותר של המשטר העיראקי והוא זוהה יותר מכל אדם אחר כ"קול" של סדאם חוסיין. הוא הרבה להופיע בכלי התקשורת הבינלאומיים ובמשך תקופה ארוכה נחשב לאיש יחסי הציבור של סדאם בעולם.

מומחים אמריקאים העריכו אתמול כי לעובדה שעזיז נמצא בידי ארה"ב יש חשיבות רבה, בגלל הידע הרב שהוא מחזיק ובגלל קירבתו לסדאם. החוקרים האמריקאים מבקשים לקבל ממנו מידע על שני עניינים עיקריים - שאלת הנשק הלא קונבנציונלי של עיראק והמאמצים שעשתה המדינה להשיג נשק כזה, וכן שאלת מקום הימצאו של סדאם ושל מעשיו בימים שלפני הכיבוש האמריקאי של בגדד.

עם זאת, העובדה כי עזיז הוא נוצרי וכי אינו בן תיכרית, מלמדת את האמריקאים כי הוא מעולם לא היה במעגל המיידי של סדאם וכי למרות תפקידו הבכיר, הוא לא נהנה מאמונו המלא של סדאם ולא היה שותף בתהליך קבלת ההחלטות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully