וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם יש למנות נשיא לאירופה?

24.4.2003 / 15:23

המדינות הגדולות באיחוד האירופי תומכות ברעיון ואילו הקטנות מתנגדות בתוקף; 18 מתוך 25 החברות הנוכחיות והעתידיות מתנגדות; יו"ר הוועדה: המדינות הגדולות צריכות לקבוע

הוועדה לעתיד אירופה מתכנסת בבריסל לדון בהצעה לבחירת "נשיא אירופה" שייצג את האיחוד בחו"ל וכן ינהל את הישיבות של מנהיגי מדינות האיחוד.

יושב ראש הוועדה, ואלרי זי'סקאר ד'אסטאן, תומך בהצעה בהתלהבות בעוד הנציבות האירופית, שהיא הזרוע הביצועית של האיחוד, וכמה חברי פרלמנט בולטים מתנגדים לה בתוקף. ההצעה נתמכת על ידי המדינות הגדולות באיחוד אך שאר המדינות מתנגדות לה. למעשה, המאבק המתנהל בכינוס הוא על השליטה בתוך האיחוד האירופי שגדל בשנה הבאה מ-15 ל-25 מדינות. כל החברות מסכימות כי אם האיחוד רוצה לתפקד בצורה יעילה יהיה עליו לשנות הדרך בה הוא פועל.

הוויכוח הסוער הוא על השינוי עצמו. הנציבות האירופית המתנגדת להצעותיו של ד'אסטאן, חוששת כי מעמדה ייפגע וטוענת כי אם יתקבלו הצעותיו הדבר יכול להביא לבירוקרטיות כפולות ולזרוע בלבול. רוב מבין 105 המשתתפים בכינוס סבורים כי ד'אסטאן נדיב מדי עם המדינות הגדולות. גם בוועידת האיחוד באתונה בשבוע שעבר התנגדו 18 מבין 25 החברות הנוכחיות והעתידיות למינוי נשיא של קבע לאיחוד.

ד'אסטאן טוען כי המדינות הגדולות התומכות במינוי נשיא, מייצגות את רוב אזרחי האיחוד האירופי. בתוך פחות מחודשיים הוועדה אמורה להגיש טיוטה לאמנת האיחוד שתידון על ידי מנהיגי מדינות האיחוד. הרעיון הוא להחליף את האמנות הקודמות במסמך אחיד וברור להבנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully