וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ארה"ב לא ערוכה למניעת משטר איסלאמי בעיראק"

רויטרס

23.4.2003 / 10:02

בכירים בממשל ל"וושינגטון פוסט": משרטטי עיראק לאחר הפלת סדאם המעיטו בכוחו של הרוב השיעי; מומחה: המודיעין הזהיר, אולם קובעי המדיניות התעלמו; פאוול: צרפת תישא בתוצאות עמדתה

פקידי הממשל האמריקאי ששרטטו את עתידה של עיראק לאחר הפלתו של הנשיא סדאם חוסיין, המעיטו בערך הכוח הארגוני של הרוב השיעי במדינה. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר מפי בכירים בוושינגטון, כי בממשל לא ערוכים למניעת עלייתה של ממשלה איסלאמית-פונדמנטליסטית אנטי אמריקאית בעיראק.

העיתון דיווח, כי דו"חות של המודיעין האמריקאי שהגיעו השבוע לבכירי ממשל בוש קבעו כי השיעים התגלו כהרבה יותר מאורגנים מכפי שנחשבו תחילה. לטענת בכירים בממשל, הגורמים שתכננו את הפלתו של סדאם חוסיין הקדישו תשומת לב מעטה מדי לדינמיקה של הדת והפוליטיקה באזור. גורם במחלקת המדינה מסר לעיתון, כי "מדובר במשוואה מסוכנת, והממשל האמריקאי לא ערוך כראוי לגלות כיצד המצב יתפתח. אני לא חושב שמישהו שאל, 'מה אנחנו מחפשים?', המוקד היה הדחתו של סדאם חוסיין".

לטענת העיתון, מספר פרשני מודיעין ומומחים לנושא עיראק הזהירו לפני המלחמה את ממשל בוש מפני הפלת סדאם חוסיין, מבלי שקיימת חלופה למשטר. לטענת בכירים בוושינגטון, האזהרות לא נשמעו, או שהוקדשה להן חשיבות נמוכה. וולטר לאנג, מומחה לשעבר לענייני המזרח התיכון של הסוכנות למודיעין הגנתי, אמר לעיתון: "זה מקרה קלאסי של פוליטיקה ומודיעין. במקרה הזה, קובעי המדיניות הביסו לחלוטין את הקהילה המודיעינית".

השיעים מהווים כ-60 אחוז מאוכלוסיית עיראק, ודוכאו במשך עשרות שנים בידי משטרו של סדאם חוסיין. כהפגנה של כוח פוליטי, זרמו השבוע מאות אלפי מאמינים שיעים לעיר הקדושה כרבלא, במסגרת טקס עליה לרגל שנאסר במשך שנים רבות. המפגינים קראו בין היתר: "כן לאיסלאם, לא לארה"ב".

ביטול הסנקציות יגרום נזק כלכלי לרוסיה וצרפת

כתב "הארץ", שלמה שמיר, והסוכנויות מוסיפים:

מזכיר ההגנה האמריקאי, קולין פאוול אמר אתמול שצרפת תיאלץ "לשאת את תוצאות" התנגדותה למלחמה בעיראק. לדבריו, על ארה"ב לשקול מחדש את מערכת היחסים שלה עם צרפת. פאוול אמר את הדברים בתוכנית הטלוויזיה של צ'ארלי רוז ברשת פי.בי.אס.

דברי פאוול באים דווקא לאחר ניסיון צרפתי למתן את המתיחות עם ארה"ב. בצעד מפתיע קרא אמש שגריר צרפת באו"ם, ז'אן מארק דה לה סבלייר, להשעיה מיידית של הסנקציות הכלכליות על עיראק, לקראת הישיבה באו"ם על ביטול הסנקציות. סבלייר אמר, שעל מועצת הביטחון להביא בחשבון את השינויים במציאות בשטח. עד כה התנגדה צרפת לכל שינוי בסנקציות.

ארה"ב הגיבה להצעה בקרירות, ומשרד החוץ האמריקאי הודיע כי יש להסיר את הסנקציות כליל. שגריר רוסיה, סרגי לברוב, אמר כי רוסיה אינה מתנגדת לביטול העיצומים, אך רוצה שמנגנון האו"ם יקבע קודם לכן, שאין בעיראק נשק להשמדה המונית.

ביטול הסנקציות, שנועד לממן את פעולות הממשל הזמני האמריקאי בעיראק, יביא לביטול תוכנית "נפט תמורת מזון", שהסדירה את סחר הנפט עם עיראק עד כה. הדבר יגרום לרוסיה הפסד כלכלי עצום, שכן היקף החוזים של רוסיה בתוכנית מסתכם ב-7.3 מיליארד דולר - יותר מכל מדינה אחרת. צרפת היא השלישית ברשימה, אחרי מצרים, והיקף חוזיה מסתכם ב-3.7 מיליארד דולר. ונון סבן, מנהל התוכנית, יבקש בדיון הערב להאריך את תוקף התוכנית לאחר המועד שנקבע עד כה, 12 במאי, כדי לאפשר לעיראקים לקנות סחורות חיוניות אם לא יוסרו הסנקציות.

בליקס: ארה"ב ובריטניה הציגו מסמכים מזויפים

בהופעה ראשונה באו"ם מאז פרוץ המלחמה אמר אמש ראש צוות פקחי הנשק, האנס בליקס, כי מנגנון הפיקוח של האו"ם הוא היחיד המוסמך לקבוע אם לעיראק נשק להשמדה המונית. בליקס הדגיש שאינו מטיל ספק במקצועיות הצוותים האמריקאיים הפועלים כעת בעיראק, אך הבהיר שרק לצוות האו"ם גיבוי ממועצת הביטחון. לדבריו, בתוך שבועיים תתאפשר החזרת צוות ראשוני של כ-80 פקחים לעיראק.

ואולם ארה"ב דוחה על הסף את המלצת בליקס להחזרת הפקחים, בנימוק שכל ההחלטות על עיראק במועצת הביטחון אינן תקפות עוד, בעקבות נפילת המשטר בעיראק. מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, תומך בהשבת הפקחים בהקדם האפשרי, וכך גם רוסיה. ואולם לנוכח ההתנגדות הנחרצת מצד ארה"ב, מעריכים באו"ם שאין לכך כל סיכוי.

בליקס אמר אתמול בראיון לבי.בי.סי, כי ארה"ב ובריטניה השתמשו במסמכים מזויפים ובמודיעין "לא מבוסס" כשניסו להוכיח למועצת הביטחון שעיראק מחזיקה בנשק להשמדה המונית. בראיון הדגיש בליקס, כי הוא אינו מאמין שהמודיעין האמריקאי או הבריטי זייפו מסמכים אלא קיבלו מסמכים מזויפים ממקורות שונים. עם זאת, בליקס הביע תמיהה כי שירותי המודיעין לא הצליחו להבחין כי מדובר במסמכים מזויפים. הוא הדגיש כי אינו מטיל ספק באמינותו של פאוול, באשר לממצאים לגבי הנשק העיראקי שהציג במועצת הביטחון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully