וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב לערפאת: אתה תישא בתוצאות כישלון הממשלה

23.4.2003 / 13:46

ראש המודיעין המצרי, עומאר סולימן, נשלח לרמאללה כחלק מן הלחץ הבינלאומי על יו"ר הרשות; המועד האחרון להרכבת הממשלה: הלילה בחצות; מקורבי אבו מאזן: הוא מתכוון להתפטר

ארה"ב הזהירה את יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, כי ישא בתוצאות אם ייכשלו מאמציו של אבו מאזן להרכיב ממשלה. מקורות פלסטינים בראמללה מסרו כי הלילה התקשר פקיד אמריקאי בכיר לערפאת והבהיר לו כי הוא יהיה האחראי לכישלון.

מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, שוחח עם מנהיגים ברחבי העולם כדי שילחצו על ערפאת. דובר מחלקת המדינה האמריקאית, ריצ'ארד באוצ'ר, מסר אמש כי פאוול אינו מתכוון לדבר ישירות עם ערפאת, משום שארה"ב אינה מקיימת קשר איתו. הדובר ציין, כי מינויו של אבו מאזן הוא אינטרס עליון של הפלסטינים והקהילה הבינלאומית שותפה לדעת וושינגטון.

ראש המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, הגיע בצהריים לרמאללה, זאת, כחלק מן הלחץ הבינלאומי על יאסר ערפאת. בקול ישראל דווח, כי מובארק הודיע אמש לערפאת על שיגור סוליאמן במהלך ישיבת הוועד הפועל של אש"ף. המועד הנוסף שניתן לאבו מאזן כדי להשלים את הרכבת הממשלה יפוג הלילה בחצות.

לנוכח המשבר הפוליטי כונסה הלילה גם המועצה המרכזית של הפתח. בכיר פלסטיני אמר לכתבים בתום הישיבה כי חילוקי הדיעות צומצמו. ואולם, מוקדם יותר מסר אחד ממקורבי אבו מאזן כי השיחות נכשלו. המקורב הוסיף, כי אבו מאזן הכין מכתב התפטרות, אך טרם מסר אותו לערפאת כדי להותיר סיכוי להמשך המו"מ.

אתמול נפגש עם עראפת שליח רוסיה למזרח התיכון, אנדרי ודובין. ודובין אמר ליו"ר הרשות כי הפלסטינים אינם יכולים להרשות לעצמם עיכוב נוסף, וכי אם לא תוקם ממשלה בראשות אבו מאזן שתאפשר לקדם את מפת הדרכים תבוא הידרדרות נוספת.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, שוחח אף הוא אתמול בטלפון עם ערפאת ודרש ממנו בתקיפות לעשות הכל כדי שאבו מאזן יציג ממשלה. מקורות פלסטיניים מדווחים כי שליח האיחוד האירופי, מיגל מוראטינוס, שוחח בתחילת השבוע עם ערפאת והבהיר לו כי אבו מאזן הוא המועמד היחידי המקובל על האיחוד לתפקיד ראש הממשלה. על פי הדיווח, ערפאת הגיב לדרישה בצרחות וטרק את הטלפון.

ערפאת הציע 3 מועמדים במקום דחלאן

כתב "הארץ", ארנון רגולר, והסוכנויות מוסיף:

אם לא תושג הסכמה בין אבו מאזן לערפאת, עשוי האחרון להטיל את הרכבת הממשלה על אישים אחרים. אחד המועמדים הבולטים הוא יו"ר המועצה המחוקקת, אחמד קריע (אבו עלא), שמעורב במאמצי התיווך, ואף העביר מסר לאבו מאזן בבקשה שיחזור בו מסירובו להמשך המו"מ. עם זאת, אבו עלא הודיע שאינו מתכוון לקבל את המשימה מסיבות בריאותיות. מועמד נוסף הוא השר לתכנון ולשיתוף פעולה בינלאומי, נביל שעת.

במוקד המחלוקת בין ערפאת לאבו מאזן עומדות הסמכויות שיוענקו למוחמד דחלאן, שאותו מבקש אבו מאזן למנות לאחראי על הביטחון המסכל, ולהאני אל-חסן, שאותו הוא מבקש להרחיק ממשרד הפנים. ערפאת העביר בצהריים לאבו מאזן רשימה של שלושה מועמדים חלופיים שמביניהם ייבחר הממונה על מנגנוני הביטחון במשרד הפנים הפלסטיני.

הרשימה כוללת את מזכיר לשכת ערפאת, טייב עבד אל-רחים, את חאכם בלעווי, המיועד בידי אבו מאזן להיות מזכיר הממשלה ואת חמדן עאשור, שאותו ייעד אבו מאזן לתפקיד שר. עד כה דחה אבו מאזן כל הצעה של ערפאת למועמד חלופי לדחלאן כממונה של מנגנוני הביטחון.

אבו מאזן מעוניין גם בסמכויות בלעדיות בנוגע לפירוק הארגונים הפלסטיניים וכניסה למתווה "מפת הדרכים". ערפאת דוחה את דרישתו לפרק את "גדודי חללי אל-אקצה" של הפתח ולאסוף את נשקם, בטענה שצעד כזה יוביל למלחמת אזרחים, ודורש כי אבו מאזן יהיה למעשה כפוף לו. אבו מאזן, מצדו, דחה אתמול הצעות פשרה שונות והודיע לערפאת כי לא ייסוג מדרישותיו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully