וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת החקירה: אין קשר בין הצלילה בקישון לסרטן

22.4.2003 / 0:04

הוועדה לבדיקת השלכות הצלילה על בריאות החיילים מסרה הדו"ח המסכם לרמטכ"ל; יו"ר הוועדה, שמגר, טען בדעת מיעוט: יש קשר סיבתי; לוחמי השייטת: המסקנות - הפקרת פצועים בשטח

ועדת החקירה בנושא בריאותם של חיילי צה"ל שצללו בנחל הקישון, העבירה בימים האחרונים את הדו"ח המסכם שלה לרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון.

הדו"ח, בן כ-200 עמודים, קובע כי מבחינה מדעית וסטטיסטית לא הוכח שזיהום הקישון גרם לתחלואה עודפת בסרטן. עם זאת, יו"ר הוועדה, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, נותר בדעת מיעוט, וקבע כי יש קשר סיבתי, משפטי והגיוני בין מצב הקישון בתקופה הרלבנטית לבין מחלת הסרטן שפגעה בחיילים שצללו בו ונחשפו למימיו.

בקול ישראל דווח כי הוועדה החליטה שצה"ל ימשיך לסייע בעלות הטיפול הרפואי ללוחמים שלקו בסרטן, ושצללו בעבר בנחל. חברי הוועדה קבעו כי יש להכיר בחיילים שחלו, או מתו מהמחלה, ולטפל בהם ובבני משפחותיהם. שמגר קבע כי ההכרה בכלל החיילים תיעשה בדין, ושני חברי הוועדה קבעו כי רק הצוללים שהוגדרו במחקר כצוללים כבדים יוכרו בדין, ואילו יתר החיילים ואלה שמתו יוכרו לפנים משורת הדין. הוועדה המליצה למשרדי הביטחון והמשפטים לבדוק מחדש ולשנות את חוק הנכים, וחוק משפחות חיילים שנספו במערכה, כדי לתת תוקף חוקי להכרה בחיילים שלקו בסרטן בעקבות שירותם הצבאי.

בנוסף, קבעה הוועדה כי אגף השיקום יטפל גם בתביעות קונקרטיות של חיילים בנוגע למחלות אחרות. עוד המליצה, כי כלל החיילים שנחשפו למי הקישון, יימצאו במעקב רפואי וייבדקו מדי שנה.

הוועדה מונתה ב-24 ביולי 2000 על ידי הרמטכ"ל דאז, שאול מופז. על חבריה נמנו גם פרופסור מאיר וילצ'יק ודוקטור גדי רנרט. מטרת הוועדה היתה לחקור האם מימי נחל הקישון, נמל הקישון, חוף שמן או מימי האיזורים הסמוכים להם, מכילים או הכילו חומרים מסכני בריאות. חברי הוועדה התבקשו לקבוע גם מהם הסיכונים הרפואיים העלולים להיגרם למי ששהה במים האלה, האם יש קשר סיבתי אפשרי בין מצב המים ובין מחלת הסרטן לסוגיה השונים, ומהי אחריותם של הגורמים הצבאיים בגין כך. מדובר צה"ל נמסר, כי הצבא ילמד ביסודיות את הדו"ח, וכי הרמטכ"ל מקבל את המלצותיו.

"נעשתה פה מניפולציה קשה"

יובל תמיר, יו"ר עמותת לוחמי השייטת לשעבר שחלו בסרטן, "אנשי הדממה", אמר אתמול בערוץ 2: "נראה לי שנעשתה פה מניפולציה קשה בעניין הסטטיסטי. הרי ברור שאי אפשר להוכיח קשר מובהק בין החומרים לקישון למחלה, אבל לפחות 80 לוחמים מתוך 750 שצללו באזור חלו, בהם קרוב ל-50 כבר אינם חיים. לנו, הקשר ברור וחד משמעי".

לדבריו, משמעות מסקנות ועדת החקירה בנוגע לצלילה בנחל הקישון - היא הפקרת פצועים בשטח. הוא ציין, כי לא יעלה על הדעת שצה"ל לא ידאג לאנשיו. לטענתו, העמותה תחריף את מאבקה כדי שהמדינה וצה"ל ידאגו לכל אחד שצלל בנחל וחלה בסרטן.

רנית רוזנטל, אלמנתו של לוחם השייטת אריק רונזטל שנפטר מסרטן, אמרה בראיון לערוץ 10, כי ההחלטה להכיר בחולים היא החלטה מוסרית. לדבריה, חברי הוועדה "הביעו את דעתם שהושפעה ממניעים אלה ואחרים... אבל מה שחשוב לי זה שאנו נוכר, שמשרד הביטחון ייקח את האחריות ויכיר בלוחמם שנפלו, שלא ישאיר אותם בשדה הקרב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully