וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם החיות ב"קרקס אירופה" סובלות באמת?

אלי כהנא

21.4.2003 / 13:47

ח"כ זהבה גלאון משוכנעת כי בעלי החיים בקרקס סובלים מ"התעללות בחיות חסרות ישע" ושוקלת לפנות לבג"ץ בנושא. הממונה על חוק צער בעלי חיים סבורה דווקא ש"החיות אינן סובלות ומצבן נראה טוב". וואלה! נותנת לכם להכריע

לאחר שהצליחו לגרום לאיסור הופעות חיות בר בקרקסים בישראל ולהפסיק את ביקוריו של קרקס "מדראנו" בישראל יצאו אתמול אנשי "אנונימוס" למאבק בחזית התורנית: "קרקס אירופה". הקרקס שהגיע ארצה לצורך הופעות בתקופת חג הפסח נתקל אמש, לצד קהל הצופים, גם בקבוצת מפגינים שמחתה על השימוש הפסול, לטענתם, שעושה הקרקס בבעלי החיים לצורכי המופע.

לטענת המפגינים, ביניהם גם ח"כ זהבה גלאון והאמנים אורנה בנאי, דניאל סולומון וטינקרבל, הקרקס מנצל סוסים, כלבים, חתולים ויונים וכולא אותם בכלובים קטני מידות ובתנאי בידוד קשים. הם גם טוענים שהתרגילים שמבצעים בעלי החיים במופע הם תוצאה של עבודת אילוף אכזרית שכוללת הכאה והפחדה של בעלי החיים.

נעמה הראל, אחת המפגינות טענה כי "אילוף חיות והצגתן במופע רק כדי שנתפעל מאיך שהאדם הצליח לגרום לחיה לעשות כרצונו, הוא רעיון נוראי שמקומו בפח של ההיסטוריה, ביחד עם שאר פריק-שואו'ס. זהו סממן של תרבות פרימיטיבית". אורנה בנאי, הידועה במאבקה לטובת זכויות בעלי החיים אמרה כי חזתה במעל 50 כלבים הכלואים בבידוד בכלובי רשת קטנטנים, ללא יכולת תנועה. הם כבר היו צרודים מרוב שנבחו. גם הסוסים כלואים לחוד, בתאים קטנים בקרוון, ללא יכולת תנועה. זוהי התעללות בבעלי-חיים".

תנאי מצוקה? לחץ? איום? ממש לא

הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, ד"ר דגנית בן-דב, נכחה היום במופע של קרקס אירופה כדי ללמוד את הנושא, וחזרה עם מסקנות שונות לחלוטין. "ביקרתי במכלאות כבר שלוש פעמים ומצאתי שבעלי החיים מוחזקים בהתאם לדרישות. לפי מראה עיניי והתרשמותי, לא נגרם סבל לבעלי החיים. לאחר פניה שלי הוגדלו הכלובים ובעלי החיים מוצאים לטיול בלוויית מטפל. חשוב לציין ששיתוף הפעולה של אנשי הקרקס היה מלא. בכל פעם שהיתה לי דרישה הם נענו לה ללא תנאי".

אולם מתנגדי הקרקס מתקשים להשתכנע. ח"כ זהבה גלאון, שכאמור הפגינה אתמול ליד הקרקס, אומרת לוואלה! כי סוף מי שאינו מגן על בעלי חיים, לא להגן גם על אחרים. "פעם גם אלימות נגד נשים היתה מקובלת, האם זה אומר שזה צריך להימשך?", היא שואלת. גלאון אף מאיימת לפנות לבג"ץ בעניין ולהשתמש בכלים הפרלמנטריים שעומדים לרשותה. "השתתפתי בהפגנה ופניתי לשר החקלאות בדרישה שיאסור הבאת קרקסים לארץ שעושים שימוש בבעלי חיים לצורכי בידור. אפשר לבסס קרקס על כישרון אנושי, לבקש מאנשים שיעשו שפאגטים ויקפצו מטרפזים, למה להתעלל בבעלי חיים חסרי ישע?"

מה, בעצם, ההבדל בין קרקס לכל מקום אחר, דוגמת גן חיות ופינת ליטוף, גם בהם מוחזקים בעלי החיים בתנאי כליאה? "אין בכלל מה להשוות", אומרת גלאון. "בגני חיות בעלי החיים מוחזקים בתנאים סבירים. לא מכים אותם או מאלפים אותם לעשות תרגילים משפילים ומסוכנים. אתמול ראיתי בקרקס חתולה צועדת על קורה צרה לאחור וקופצת דרך חישוק בוער. כל מי שהיה שם וראה את התנאים בהם מוחזקים בעלי החיים מוכרח להזדעזע".

כמו הכלבים במשטרה

בן דב אינה מתרגשת מאיומי הבג"ץ של גלאון ומבהירה כי הדרך לשינוי המצב עוברת בכנסת. "ראשית, חשוב להסביר כי קיום מופעי בידור בהשתתפות בעלי חיים מותר על-פי חוק במדינת ישראל", היא אומרת. "מי שמעוניין לשנות את המצב, מוזמן לפנות לנתיב החקיקה. אין בסמכותי לאסור מופע כזה, אלא רק להבטיח שתנאי האחזקה של בעלי החיים והיחס אליהם יהיה נאות, כמו גם אי גרימת סבל להם במהלך המופע".

בעניין תנאי המגורים של החיות היא טוענת כי הם סבירים ואולי אף למעלה מזה. "הכלבים מוחזקים בתאים נפרדים, נכון, אבל זו צורת החזקה מקובלת ונפוצה, כולל בחלק מהאגודות לרווחת בעלי חיים. החיות לא נראות סובלות, מצבן נראה טוב. יש בקרקס כלב מגזע באסט, ואני אומרת לך שהלוואי וכל כלבי הבאסט – גם אלה שמוחזקים בבתים – ייראו כמוהו. מצבו נראה טוב מיוחד, הוא בריא להפליא, ממש דוגמא מפוארת לגזע שלו". בנוגע לחלק במופע בו קופץ חתול דרך חישוק בוער היא ציינה כי היום הוא הוסר מהמופע ואנשי הקרקס הבטיחו לה שכך ייעשה בעתיד.

אם כך, על מה יוצא קצפם של המפגינים? "אינני יודעת. אפשר לראות בבירור שהחיות אינן במצוקה או תחת תחושה של איום או לחץ. למעשה, אין הבדל בין כלב משטרה לכלב שמופיע בקרקס. אתה צריך להבין שקרקסים שמגיעים מחו"ל לא יכולים להיכנס ארצה ללא היתר. הם נמצאים תחת זכוכית מגדלת של הפיקוח. יש, לצערי, כל מיני גופים פרטיזניים שעושים מה בראש שלהם ולא נוהגים בבעלי החיים לפי הכללים. וכאן אני מבקשת להעביר מסר לציבור: אנא, כל מי שנתקל במופע כזה, צור קשר עם הרשויות המוסמכות כדי שנוכל לנקוט צעדים כנגדם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully