וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשד: מנכ"ל ישיבה הונה המדינה במיליון שקל

18.4.2003 / 11:33

"ידיעות אחרונות": מנכ"ל ישיבת "תורת החיים" בגוש קטיף קיבל לכאורה מלגות סיוע עבור תלמידים אמידים, בהם בנו של הרב יצחק לוי; דרש מהסוכנות מימון לפרויקט פיקטיבי; הישיבה מכחישה

תחקיר המתפרסם ב"ידיעות אחרונות" מעלה חשד למעשי מרמה בישיבת "תורת הימים" של הציונות הדתית, הממוקמת בנווה דקלים שבגוש קטיף. במרכז החשדות: הונאה כספית של למעלה ממיליון שקלים שבוצעה לכאורה על ידי המנכ"ל.

על פי החשד, עסק מנכ"ל הישיבה, בני גוטליב, בהוצאת כספים במרמה מקופת המדינה, בעזרת בכירים במשרד הדתות ובכיר בחטיבה להתיישבות של הסוכנות. כדי להוציא כספים במרמה מקרן מלגות של משרד הדתות הציג גוטליב תלמידים רבים ממשפחות אמידות ומבוססות כמעוטי יכולת וכנזקקים לסיוע כלכלי. הישיבה הונתה את משרד הדתות באמצעות דיווחים ומסמכים כוזבים.

תלמידי הישיבה, ובהם גם בנו של סגן שר הדתות, הרב יצחק לוי, נקראו על פי החשד לחתום את שמם בטופס הנזקקים למימון הלימודים. הרב לוי מסר בתגובה כי "לא ביקשתי דבר ולא קיבלתי שקל. העניין מחייב חקירה של המשטרה". באותו עניין הוסיף לוי כי גילה אי סדרים ותופעות פסולות במקומות נוספים, וכי הורה למנכ"ל לתקן את הליקויים הפוגעים במינהל התקין ובקופה הציבורית.

כדי לקבל כספים מהמחלקה להתיישבות של הסוכנות, חשוד מנכ"ל הישיבה כי הגה רעיון אחר. הישיבה הכריזה על הקמת "פרויקט להכשרה מקצועית" וביקשה מימון מהסוכנות. בעלי תפקידים זוטרים בישיבה הוצגו כאקדמאים, וכך הוצאו 400 אלף שקלים מהקופה הציבורית. כך למשל, עובד במטבח הפך למורה לארכיאולוגיה, הגנן חדל לטפל בצמחים והפך למורה לעבודה סוציאלית, ושתי המזכירות קודמו לחברות סגל ההוראה האקדמי ב"פרויקט".

"הישיבה מתנהלת בניקון כפיים גמור"

בתחקיר דווח, כי במשרד הדתות מכירים את שיטות העבודה הבלתי תקינות של המרכז. בעבר הגיש גוטליב למשרד דו"חות כוזבים, ניפח את מספר תלמידי הישיבה ונתפס. ברשימת האברכים שהעביר נכללו כאלה שסיימו את לימודיהם שש שנים קודם לכך. גורם במשרד הדתות אמר לעיתון כי מדובר בשיטה. "הישיבה הונתה את המשרד בסכומים נכבדים", הוסיף.

מימצא נוסף מהתחקיר מגלה כי משרד הדתות מעניק לישיבה קיצבה חודשית עבור 153 תלמידיה המוצגים כחיילי ישיבת הסדר. זאת, על אף שהמוסד אינו מוכר כלל כישיבת הסדר, גם על פי צה"ל וגם על פי איגוד ישיבות ההסדר. גם כאן חשוד גוטליב כי פעל בשיטתיות כדי להערים על הממסד: מדי שנה העלה את מספר החיילים כאשר הבחין כי משרד הדתות מסתפק במספרים ולא דורש פירוט של שמות.

בתגובה לתחקיר, נמסר ממשרד הדתות כי "המכון הוא מוסד מאושר שמקבל תקצוב לאור המידה בקריטריונים. בעקבות ביקורת שבוצעה בשנה שעברה קוזזו כ-54 אלף שקלים מכספי התמיכה בו. ממצאים מאוחרים יותר היו תקינים".

ראש הישיבה, הרב שמואל טל, המוערך מאוד בקרב שרים, חברי כנסת ואקדמאים בכירים, הכחיש את הטענות ואמר כי הישיבה מתנהלת בניקון כפיים גמור. מנהל המחלקה להתיישבות בסוכנות, עו"ד שלמה בן אליהו, הבטיח לבדוק את המידע אך גיבה את המחלקה להתיישבות שטענה כי פעלה "לפי הספר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully