וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוריה: לא נסכים לביקור פקחי נשק

רויטרס

17.4.2003 / 18:52

שר החוץ הסורי: נפעל, עם זאת, לפירוק המזה"ת מנשק לא קונבנציונלי; פאוול: אבקר בדמשק כדי לתת לדיפלומטיה לפתור את הבעיות; קורא לסוריה לגרש מתחומה את העיראקים שחצו את הגבול

שר החוץ הסורי, פארוק א-שרע, אמר היום כי סוריה לא תסכים לביקור פקחי נשק מטעם האו"ם במדינה. בשיחה עם כתבים בקהיר אמר עם זאת א-שרע, כי ארצו תפעל יחד עם מדינות נוספות לפירוק המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. לא ברור אם דבריו מהווים נסיגה מעמדתה הקודמת של דמשק, לפיה היא תתיר הגעה של פקחי נשק, רק אם הם יבקרו בכל מדינות האיזור, כולל בישראל.

א-שרע, שנפגש עם נשיא מצרים חוסני מובארק, התייחס לביקורו הצפוי של שר החוץ של ארה"ב, קולין פאוול, בדמשק. לדבריו, פאוול יתקבל בברכה "כיוון שאנו חושבים שהדיאלוג בין שני הצדדים הוא חשוב".

מערכת "הארץ" מוסיפה:

פאוול אמר היום כי הוא מתכוון לערוך ביקור נרחב במזרח התיכון, בין היתר בדמשק. לדבריו, הוא מתכוון לנצל את הפגישות בדמשק לשיחות ישירות וגלויות. הוא ציין כי יש לתת לדיפלומטיה הזדמנות כדי לפתור את הבעיות, וסיפר כי בימים האחרונים עברה כמות גדולה של מסרים בין וושינגטון לדמשק. השר הדגיש כי סוריה צריכה לגרש מתחומה את העיראקים שחצו את הגבול, משום שלא רצוי שתשמש בעבורם ארץ מקלט.

ביקורו של פאוול יעסוק במשבר הנוכחי בין וושינגטון לדמשק. בשבועות האחרונים היתה סוריה נתונה למתקפת האשמות מצד ארה"ב, כי היא מחזיקה ומפתחת נשק כימי וביולוגי ומעניקה מסתור לבכירים במשטרו של סדאם חוסיין. סוריה הכחישה את הטענות והאשימה את ישראל באחריות ל"מסע ההסתה" נגדה.

דמשק הודיעה אתמול כי מתקיימים מגעים "שקטים" ויעילים בין סוריה לארה"ב בנושא הנשק להשמדה המונית. "הדברים אינם כה גרועים... איני חושבת שההצהרות האמריקאיות כה שליליות כמו שהתקשורת מציגה אותן, אני מאמינה שהצינורות הדיפלומטיים שקטים יותר וקונסטרוקטיביים יותר", אמרה דוברת משרד החוץ הסורי, בותיינה שעבאן.

"ארה"ב לא באה בטענות לישראל"

סוריה הגישה אתמול למועצת הביטחון של האו"ם טיוטת הצעת החלטה להפוך את המזרח התיכון לאזור חופשי מנשק להשמדה המונית. בטיוטת ההצעה, שהגיש הנציג הסורי לנציגי 15 המדינות החברות במועצה, מבקשת סוריה להפוך את האזור ל"אזור ללא נשק להשמדה המונית, ובמיוחד נשק גרעיני". סוריה חזרה וטענה באחרונה כי היא אינה מחזיקה בנשק כימי או ביולוגי, ומחתה על כך שארה"ב אינה באה בטענות דומות לישראל, המחזיקה לטענתה בנשק גרעיני.

בטיוטה שהוגשה, קוראת סוריה למועצת הביטחון ליטול חלק פעיל ומרכזי בפיקוח על הפצת נשק גרעיני, כימי וביולוגי באזור. כן קראה למדינות המזרח התיכון לאשרר את האמנות הבינלאומיות השונות לפיקוח על הפצת נשק, ובכלל זה האמנה מ-1993 בנושא נשק כימי. סוריה מעולם לא חתמה על אמנה זו. ישראל חתומה על האמנה, אך לא אישררה את חתימתה. דיפלומטים ערבים באו"ם אמרו, כי שגריר סוריה באו"ם, מיחאיל והבה, הגיש את הטיוטה בישיבה סגורה של המועצה, לאחר שקיבל את אישור נציגי המדינות הערביות החברות באו"ם. המשלחות הערביות התכנסו בעקבות ההאשמות האמריקאיות האחרונות נגד סוריה.

ארה"ב הוסיפה אתמול האשמה חדשה לרשימת ההאשמות שהפנתה כלפי סוריה בשבועות האחרונים - פקידים בוושינגטון מסרו, כי פארוק חיג'אזי, שגריר עיראק בטוניס, מתחבא בסוריה. חיג'אזי, דיפלומט בכיר ואיש מודיעין, ביקר ב-1998 באפגניסטן ולטענת ארה"ב נפגש עם אוסאמה בן לאדן. פגישה זו היתה אחד הטיעונים האמריקאיים לביסוס הסברה שעיראק משתפת פעולה עם ארגון הטרור אל קאעדה. שעבאן הכחישה אתמול את הטענה על הגעת חיג'אזי לסוריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully