וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסרבנים יבקשו: שירות אזרחי במקום צבאי

כתב וואלה! חדשות

15.4.2003 / 0:05

5 הצעירים שהתפרסמו כיוזמי "מכתב השמיניסטים" יישפטו הבוקר לראשונה בבית דין צבאי; מסרבים להתגייס בשל התנגדות מצפונית לכיבוש; ביקשו לעסוק בפעילות שתקדם מטרה חברתית ולא צבאית

הבוקר יחל משפטם של חמשת סרבני הגיוס שהתפרסמו כיוזמי "מכתב השמינסטים". החמישה - חגי מטר, מתן קמינר, שמרי צמרת, אדם מאור ונעם בהט - מסרבים להתגייס לצה"ל בשל התנגדותם המצפונית לכיבוש ולפעילות הצבאית הנגזרת ממנו. מסיבה זו הם מבקשים לשחררם משירות צבאי, ומתחייבים לבצע שירות קהילתי-לאומי במשך שלוש שנים.

החלטה להעמיד את החמישה למשפט בבית דין צבאי התקבלה לאחר חצי שנה של משפטים חוזרים ועונשי כליאה שנגזרו עליהם. מטר וקמינר נשפטו ונכלאו שש פעמים לתקופה כוללת של כחצי שנה. שלושת חבריהם ריצו תקופות מאסר של חודשיים עד ארבע חודשים.

לקראת הדיון טען פרקליטם של הסרבנים, עו"ד דב חנין, כי לבית הדין הצבאי אין למעשה סמכות לשפוט את החמישה, וכי המשפט צריך להתנהל בערכאה אזרחית. הוא ביסס את טענתו על שני נימוקים: הראשון, החמישה כלל לא עברו הליך חיול ולכן אינם יכולים להיחשב לחיילים בצבא להישפט במסגרתו; ןהשני, חשיבותו הציבורית של המשפט. דוברם של החמישה, עמית משיח, מסר כי החלטה לקיים משפט צבאי נובעת גם מהעלייה במקרי הסרבנות על רקע ההתנגדות לכיבוש.

לא סרבנים סלקטיביים

עמדתם של חמשת הסרבנים שונה מעמדת ארגוני הסירוב המוכרים, שאנשיהם מוגדרים כסרבנים סלקטיביים - כאלו המסרבים לשרת אך ורק מעבר לתחומי הקו הירוק. החמישה מסרבים להתגייס לצבא הישראלי, שהפך לטענתם ל"גוף המבצע מדיניות של כיבוש והפעלת אמצעי דיכוי כלפי האוכלוסיה הפלסטינית בשטחים". לדברי הסרבנים, "רצוננו היחיד הוא לשרת את מצפוננו במקביל לשירות הצבאי, ולכן נבקש לעסוק בפעילות שתקדם את מטרות החברה האזרחית, ולא את אלו של צה"ל.

בשנה האחרונה נכלאו כ-21 צעירים שסירבו להתגייס לצה"ל בשל הכיבוש, וכ-200 אנשי מילואים שסירבו לשרת בשטחים. בימים אלה יושבים בבתי הכלא הצבאיים חמישה מילואימניקים ו-14 סרבני גיוס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully