וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נחל השופט

טובה רורברג

13.4.2003 / 18:50

גבעות ירוקות, אוויר צח, פרחים של סוף החורף ותחילת האביב, עצים פורחים והמים שזורמים השנה בשצף קצף. כל אלה במקום יפהפה ברמות מנשה שעכשיו כולו ירוק ומכוסה פריחה

נחל השופט מתחיל ליד קיבוץ עין השופט ונשפך לנחל הקישון מצפון-מזרח לקיבוץ הזורע. מי הנחל זורמים כל השנה, תופעה נדירה בארצנו, וכל זאת הודות למעיינות הרבים לאורך הנחל. בסוף החורף ובאביב מציפים את גדות הנחל פרחים נהדרים כמו רקפת, כלנית, עיריוני צהוב, חרצית ועוד. בגדות הנחל צומחים עצי ערבה ואולמוס שעיר, כמו גם שיחי פטל, המעניקים בקיץ פרי עסיסי וטעים.
בגלל שהמים זורמים פה כל השנה אפשר לבקר פה גם בקיץ, אך בחורף ובאביב מראה מרבדי הפרחים מרשים במיוחד.
לאורך הנחל יש מסלול מסומן באדום, שתחילתו ליד עין העמק וסיומו ליד קיבוץ הזורע.
הטיול המוצע כאן מתאים למשפחות. הוא מחולק ל- 2 סיורים, הקצר בן חצי שעה והארוך בין 2-3 שעות.
המסלול מעגלי, חוזר לנקודת המוצא. כמו כן, קק"ל הכשירה לאחרונה שביל טיול מותאם לנכים על גדול הנחל.
אגב, אפשר לנסוע בשבילי העפר גם ברכב פרטי, ואפשר להגיע לאתרים המוזכרים בהמשך מכל הכיוונים (חלק מהם יוזכרו בהמשך).
המלצה: המסלול המוצע כאן מתחיל במושבה יקנעם. מי שמתכנן להגיע הנה בשבת בתקופה זו של השנה, מומלץ לו להימנע מלהתחיל בנקודה זו משום שכמות כלי הרכב והמטיילים עצומה, והדבר גורר פקקי תנועה ומחסור במקומות חניה.

איך להגיע?

נקודת המוצא לטיול היא עין חשרת (עין אמי). כדי להגיע נוסעים מצומת יקנעם למושבה יקנעם. חוצים את המושבה לכל אורכה (כשני קילומטרים), עד לגדר של קיבוץ הזורע, מול משרדי קק"ל. כאן פונים ימינה בכביש הצר המלווה את גדר הקיבוץ. מחנים את הרכב ליד גדר בית הקברות של הקיבוץ, מול עין חשרת. אפשר להמשיך עם המכונית עוד כחצי ק"מ עד התרחבות (חניון חרובים שהכשירה קק"ל) בה ניתן להחנות את הרכב בנוחות. קק"ל הכשירה כאן בנוסף למגרש החניה גם חניון נופש פעיל וזהו מקום טוב על גדות נחל השופט, בצל האורנים, בו אפשר לפרוק את סל הפיקניק ולהנות מהאוכל ומהנוף.

המסלול הקצר

עין חשרת (עין אמי)

עין חשרת, תחילתו של הטיול, נובע ליד משטח סלע גדול ובהיר. המים נובעים כאן משלוש ניקבות חצובות, שתיים קטנות ואחת גדולה, שנובעת לתוך בריכה ריבועית. הסלע שמעל לנביעה נחצב כמו קשת. יש החושבים שזהו חלק מנימפיאון רומי שבו קיימו פולחן מים ומתחת לקשת הוצב פסל האל שלכבודו נערך הפולחן. קיבוץ הזורע טיפח את סביבת המעיין לזכרו של אמי ברנר, חבר הקיבוץ, שנפל בעת מילוי תפקידו.
קק"ל נטעה כאן, לא מזמן, גם עצי קטלב וצמחי מים.

המפל

מעין חשרת נמשיך הלאה בדרך העפר המסומנת באדום. לאחר כ- 200 מטרים נפנה שמאלה, לתוך חורשת ברושים, שתוליך אותנו אל ערוץ נחל השופט. השביל ממשיך עד לערוץ הנחל, אל פינת חמד - מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה יפה. ליד הבריכה צומחים עצי אולמוס שעיר, הניכרים בעליהם המשוננים והבלתי סימטריים. אולמוס הוא עץ הצומח במקומות מעטים בישראל, תמיד בצדי נחלים זורמים. בחורף עצים אלה קירחים. נמצאים פה גם עצי צפצפה, ערבה אשחר ואורן.

טחנת הקמח

מהבריכה נצעד במורד הנחל, במקביל לערוץ. נחלוף על פני סכר, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים ונמשיך בתוך מנהרות חשוכות וקרירות של קנים אל חורשה יפהפייה, בה נמצאים שרידי טחנת קמח. בגלל טחנה זו ובגלל אחרות שמצויות בסביבה קראו ערביי הסביב לנחל ואדי טוואחין (נחל הטחנות). ליד הטחנה שלט קטן המצניח את שמו של יהושע מרקס, חבר קיבוץ הזורע שנפל בגוש עציון במלחמת העצמאות. מהטחנה עולה שביל קצר היישר לעין חשרת.

המסלול הארוך

מעין חשרת לעמק השלום וחזרה

נצא מעין חשרת ונצעד בדרך העפר המסומנת באדום. נחלוף על פני סימון שבילים כחול (פונה ימינה לתל קירה) ונגיע למרגלות גבעה מיוערת – גבעת משעול. כאן נפנה ימינה, ונטפס בדרך המעפילה בשולי יער קק"ל עד לראש הגבעה. אנו נמצאים בשוליה של רמת השניים. בצפון נראים בתי יקנעם עילית, ומאחוריהם פסגת המוחרקה שבכרמל. בדרום, בלב הרמה, מוקפת טורי עצים, נמצאת חוות עמק השלום. נצעד לשם דרך שדה פתוח, בדרך עפר שמתחילה מתחת לקו מתח גבוה. באביב מלא השדה בפריחה מרהיבה, מהיפות בארץ. שער חוות עמק השלום פתוח למבקרים. הכניסה חופשית.

עמק השלום

חוות עמק השלום נוסדה ב- 1960 על ידי ד"ר אוסקר אדר, טייס ממוצא גרמני. הוא קבע כאן את משכנו לאחר חיפוש עצמי ורוחני. בשנת 1964 הצטרף לחווה נוצרי אוסטרי בשם הרמן בצנר, שהיה חוקר תנ"ך גרמני. אוסקר עזב את החווה מאוחר יותר, לאחר חילוקי דעות בינו לבין הרמן. הוא התגייר ועבר לגור בירושלים. בשנות ה- 70 הגיע לכאן יוסף אלישע מצ'כיה. השניים, נוצרים אדוקים, היו חברים בתנועת "ידידי אנוש" והפכו את החווה למקום פורח תוך שהם מקפידים לשמור על אורח חיים אקלוגי ומגדלים בחווה פירות, ירקות ודגניים. משנת 1995 מפעילה עמותת לט"ם (לימודי טבע משולבים) מרכז להדרכת טיולים בנושאי טבע וידיעת הארץ בעמק השלום. חלק עיקרי מהעשייה בעמותה מוקדש לשילוב אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בפעילויות השונות.
בסוף שנת 1997 שלח יוסף יד בנפשו ובתחילת 2000 נפטר הרמן והוא בן 99 שנה. הם הורישו את המקום למועצה האזורית מגידו וציוו את המקום לפעילות אשר תתרום לעם ישראל, לנזקקים ותשמור על הצביון האקולוגי של המקום.

סדנאות וטיולים באזור, בתשלום ובתיאום מראש. טל' מרכז לטם (עמק השלום), 04-9591808.

עין פרור

בתום הביקור בחווה נרד לערוץ נחל השופט, על פי סימון השבילים האדום. בעין פרור ניצב מבנה משאבה, המעביר מים מהמעיין לחוות עמק השלום. ליד המעיין צומח עץ ערבה גדול, שטופח על ידי אנשי עמק השלום. מול המעיין צומחים שני ברושים זקופים ומבודדים, שניטעו לזכרם של שני השומרים- יואש זולר ויצחק קליצבסקי, שנפלו כאן במאורעות 1936 ועל שמם נקרא העמק – "עמק השניים".

בחזרה לעין חשרת

נרד לאורך הנחל, על פי סימון השבילים האדום. עצי ערבה ילוו אותנו בדרכנו, עד למפל הבריכה. מכאן נחזור לעין חשרת, נקודת הסיום של הטיול, על פי התיאור של המסלול הקצר.

דרכי עפר עבירות לכלי רכב פרטי:

אפשר לפנות גם מכביש מס' 6953. לבאים ממערב, פונים אחרי קיבוץ עין השופט שמאלה (צפונה) לדרך עפר ונוסעים לפי השלטים לכיוון נחל השופט ועמק השלום. גם אחרי כן ליד ג'וערה יש דרך עפר הפונה צפונה, גם היא לכיוון נחל השופט.

דרך נוספת היא דרך הכביש הפנימי בין קיבוץ הזורע ליקנעם (אי אפשר להגיע ברכב מצומת יקנעם. צריך לנסוע דרך צומת התשבי). פונים לתוך היער, בדרך כבושה שכתוב עליה "הדס בשן", מול משתלות קק"ל. הדרך הנוחה עולה לתוך היער וכשפונים במזלג הדרכים ימינה, נוסעים לאורך יער אורנים אל "רמת השניים". זוהי דרך רומית עתיקה שנסללה בשיטה שקרויה "סולינג" וכולה מרוצפת אבנים קטנות. כשנוסעים בה ישר, מגיעים לקיבוץ רמת השופט, שם פונים ימינה לכביש קטן באורך 2 קילומטרים שמתחבר לכביש מס' 672 וימינה למחלף אליקים על כביש ואדי מילק מס' 70 .
אפשרות שניה: להמשיך מרמת השופט קילומטר אחד הלאה ולהתחבר לכביש נופי 6953. לפנות שמאלה לכיוון משמר העמק ולהתחבר לכביש 66, לפני צומת מגידו. משם ימינה לצומת מגידו.

sheen-shitof

עידן חדש בלייזר

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully