וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל מציג: הקץ להצגות לקב"ן

9.4.2003 / 11:44

הצבא מקשיח עמדות במלחמה בתופעת השתמטות על רקע נפשי; הנשק: פרופיל 41 המציין קשיי הסתגלות; אינו "מזכה" בשחרור אלא בהקלות בתנאי השירות; צה"ל: הפחתנו ההשתמטות ב-25%

בצה"ל החליטו להילחם בתופעת ההשתמטות משירות צבאי על רקע נפשי. אגף כוח אדם החל בחודשים האחרונים להפעיל תכנית לצמצום מספר הפטורים הנפשיים משירות (פרופיל 21) שקציני בריאות הנפש מעניקים לחיילים.

ב"מעריב" דווח, כי בשנים האחרונות הגיע שיעור החיילים שלא התגייסו לצה"ל או שלא סיימו שירות מלא בגלל פטור נפשי, לכ-20 אחוז מכלל החיילים. בצה"ל הבינו, גם אם באיחור מסוים, שהתופעה לא מעידה על שיעור גבוה של לוקים בנפשם - אלא על עלייה בהתחזות לכאלה - כדי לקבל את הפטור המיוחל.

בהתאם לתכנית החדשה, חיילים המבקשים לפנות לקצין בריאות הנפש ייפגשו קודם עם מפקדים ועם גורמי רווחה בצה"ל, שייבדקו מהן הסיבות האמיתיות שבגללן הם רוצים לעזוב את היחידה בה הם משרתים. קציני הבריאות התבקשו לרדת לעומקה של כל בקשה להורדת פרופיל מסיבות נפשיות.

חיילים בריאים בנפשם המתקשים להסתגל לשירות הצבאי, לא ייקבלו אוטומטית פרופיל 21, אלא פרופיל 41 - שבו יצוין סעיף קשיי הסתגלות. חיילים אלה לא ישוחררו, אבל יזכו להקלות בתנאי השירות.

בצה"ל מציינים בסיפוק, כי כבר בשלושת החודשים הראשונים להפעלת התכנית חלה ירידה של 25 אחוז במספר החיילים שמקבלים פטור משירות צבאי מסיבות נפשיות. גורמים באגף כוח אדם מסרו, כי כדי לקבוע אם התכנית החדשה הצליחה יצטרכו לבדוק לאורך זמן אם מגמת הירידה נמשכת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully