וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מופז: רמת הכוננות תישאר גבוהה

8.4.2003 / 19:22

שר הביטחון: האיום מצד עיראק הוא אומנם נמוך, אך טרם הוסר לחלוטין; בסוף השבוע תתקיים הערכת מצב נוספת; ראש אמ"ן: 80% מהאתרים החשודים בעיראק, השוכנים באזור בגדד, טרם נבדקו

בדיון שנערך במערכת הביטחון הוחלט כי רמת הכוננות בישראל תישאר גבוהה גם בימים הקרובים. שר הביטחון, שאול מופז, הסביר כי האיום מעיראק הוא אמנם נמוך, אך טרם הוסר לחלוטין. בגלי צה"ל דווח כי בסוף שבוע תתקיים הערכת מצב נוספת ובה עשויה להשתנות רמות הכוננות.

כתבי "הארץ", אורי אס וגדעון אלון, מוסיפים:

במערכת הביטחון העריכו הבוקר כי רמת הכוננות מפני ירי טילים מעיראק, תרד ב-48 השעות הקרובות. מופז אמר אתמול בסיור שקיים בחטיבת החרמון כי בימים הקרובים ייבדק האיום על ישראל, ואם אכן יתברר כי הוא הוסר ויהיו לכך אימותים משמעותיים - תיקבע רמת כוננות חדשה, נמוכה יותר.

לדברי מופז, הימים הנוכחיים של הלחימה בעיראק הם קריטיים, גם מבחינת ההשלכות כלפי ישראל. "איננו יודעים היכן סדאם ובימים אלה, כשגבו אל הקיר, הוא עלול לקבל החלטות לא רציונליות". מופז אמר כי הציבור צריך להמשיך ולבצע את הוראות פיקוד העורף, אך הוסיף כי מדובר ב"עניין קצר יחסית".

כוחות הקואליציה נמנעים מפגיעה מיותרת בצבא עיראק

ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי (פרקש), העריך היום בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי כוחות הקואליציה סיימו לבדוק את הרוב המכריע של האתרים החשודים במערב עיראק. עם זאת, עדיין נותר אזור אחד במערב עיראק שייתכן כי מצויים בו טילי קרקע-קרקע או נשק לא קונבנציונלי.

לדברי האלוף זאבי, כ-80 אחוז מהאתרים החשודים כאתרי נשק כימי וביולוגי בעיראק, השוכנים ברובם באזור בגדד ומצפון לה, לא נבדקו עדיין בידי כוחות הקואליציה. לטענתו, כוחות הקואליציה השמידו בקרבות כאלף טנקים עיראקיים. עם זאת נמנעים כוחות הקואליציה מלפגוע בצבא העיראקי שלא לצורך, כדי שניתן יהיה להיעזר בו לצורך שיקומה של עיראק והקמת משטר חלופי.

חשש: הפלסטינים לא ילמדו משגיאות העבר

בהתייחסו לתחום הפלסטיני, אמר זאבי כי ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, מתכנן לשקם את הפתח כזרוע מקשרת בין הציבור הפלסטיני לרשות, לשקם את מנגנוני הביטחון ולנפות מהם את האלמנטים האיסלאמים הקיצוניים ואת הגורמים המעורבים בטרור. כמו כן, מתכוון ראש הממשלה החדש לפעול לשינוי תודעתי בקרב הציבור הפלסטיני כדי לעמעם את תודעת המאבק והג'יהאד, ולהביא לנטרול העורף החיצוני של ארגוני הטרור המצוי בחו"ל. עוד מתכוון אבו מאזן להיעזר במעגל הבינלאומי ולהשיג ממנו שיתוף פעולה למהלכיו, וכן לנסות להילחם בשחיתות.

עם זאת, להערכת ראש אמ"ן, בצד הסיכוי הגדול של הממשלה הפלסטינית החדשה - שבה ישתתפו גם מוחמד דחלאן וסאלם פיאד - ישנו סיכון לא מבוטל כי יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, יצליח לממש את כוונותיו להכשיל את אבו מאזן. סיכון נוסף לתהליך הוא האפשרות שלקחי העבר לא יילמדו והפלסטינים לא יקפידו על יישום התנאים - בעיקר הפסקת הטרור ופירוק תשתיותיו.

ראש אמ"ן גם הזהיר כי קיימת סכנה לכישלון המהלך ולפרוץ עימות נוסף לאחר שהפלסטינים ישקמו את התשתיות שנפגעו. הוא ציין שמטרותיו האסטרטגיות של אבו מאזן זהות לאלו של ערפאת, כלומר הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' לרבות ירושלים המזרחית ועמידה על זכות השיבה. יו"ר וועדת חוץ וביטחון, ח"כ יובל שטייניץ, הזהיר מפני האשליה של הפסקת אש, ואמר כי עצם המושג "הפסקת אש" מעניק לגיטימציה לחידושה של האש כאשר המו"מ יעלה על שרטון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully