וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מאמצים אחרונים למנוע את השביתה

8.4.2003 / 15:32

האוצר מגבש התחייבות משפטית, לפיה הסעיפים הכוללים פיטורים במגזר הציבורי לא יוגשו לכנסת; מוקדם יותר הודיעה ההסתדרות: ללא התחייבות האוצר נשבית המשק ממחר, נמתין עד 06:00 בבוקר

משרד האוצר מגבש מסמך משפטי ובו התחייבות שלא להגיש לכנסת ביום ראשון הקרוב את סעיפי התכנית הכלכלית הכוללים פיטורים וקיצוצי שכר במגזר הציבורי. בגלי צה"ל דווח כי במהלך היום התקיים משא ומתן בין האוצר להסתדרות על נוסח המכתב ואופן הצגתו לציבור.

מוקדם יותר איים מטה המאבק של ההסתדרות כי יפתח בשביתה כללית במשק, אלא אם משרד האוצר יעביר מסמך ובו התחייבות לדחות את ההצבעה על חלק מהסעיפים בתכנית הכלכלית. (לידיעה מצורף קישור ובו פירוט של המוסדות והגופים שיושבתו).

כתבי "הארץ", חיים ביאור ומוטי בסוק, מוסיפים:

יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, הודיע כי ההסתדרות נותנת למשרד האוצר ארכה עד מחר ב-06:00 בבוקר, כדי להעביר לידיה מסמך ובו הבהרות לגבי הסעיפים בתוכנית הכלכלית הנוגעים ליחסי העבודה במשק. "אם לא נקבל הבהרות שישכנעו אותנו, נממש את כוונתנו להתחיל בשביתה ממחר בבוקר", אמר. עמיר אמר את הדברים בכנס של מטה המאבק בהסתדרות, המורכב מראשי האיגודים המקצועיים והוועדים הגדולים במגזר הציבורי.

לדברי פרץ, ההסתדרות מצפה ששר האוצר, בנימין נתניהו, "יבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים, שלא תהיה חקיקה בתחום יחסי העבודה וחוקים לא יחליפו הסכמים קיבוציים חתומים". עוד אמר פרץ, כי "אם תהיה שביתה, היא תהיה קצרה אך חזקה, ותקיף את רוב ענפי המשק".

לפני שהתקבלה ההחלטה על השביתה בחן צוות מטעם ההסתדרות, בהשתתפות יו"ר האגף לאיגוד מקצועי שלמה שני, את הצעת שר האוצר, לפיה האוצר לא יגיש השבוע למליאת הכנסת את הצעתו ליישום התוכנית הכלכלית באמצעות חקיקה, ובתמורה תבטל ההסתדרות את השביתה.

בצהריים התכנס מטה המאבק של ההסתדרות, המורכב מראשי האיגודים המקצועיים וועדי העובדים הגדולים במגזר הציבורי לדון בההיערכות לשביתה. נשיא התאחדות התעשיינים, עודד טירה, וראשי כל יתר ארגוני המעסיקים מפעילים על ההסתדרות לחץ כדי שלא תקיים את השביתה, העלולה לדבריהם, לגרום נזק של מאות מילוני שקלים שקל למגזר הפרטי והעסקי.

עובדי הממשלה ממשיכים בעיצומים

יו"ר הסתדרות הפקידים, ליאון מורוזובסקי, אמר הבוקר ל"גלי צה"ל" כי "נכון לבוקר זה פנינו לשביתה. אין משא ומתן ואני לא מוצא דרך לפתור את המשבר". לדברי מורוזובסקי, עד לרגע זה לא נקבעה פגישה בין שר האוצר לבין יו"ר ההסתדרות, ולפיכך אין בסיס למשא ומתן אמיתי.

במהלך היום התקיימו הפגנות נגד התוכנית הכלכלית בצמתים ברחבי הארץ. חברי תנועת הנוער העובד והלומד, וחברי קיבוצים ומושבים בנגב ובערבה, הפגינו בצמתים, שחלקם נחסמו. הפגנת נשים התקיימה ליד קרית הממשלה, ובמהלכה נחסמו רחובות סמוכים.

העיצומים במשרדי הממשלה נמשכו גם היום. במסגרת השיבושים, אין קבלת קהל בלשכות התעסוקה ובמוסד לביטוח לאומי ואין מענה לפניות טלפוניות. עובדי משרד הפנים אינם מנפיקים דרכון חדש, מחדשים את תוקפו של דרכון קיים או מוציאים תעודת זהות, תעודת לידה ותעודת פטירה. במשרדי מס הכנסה לא ניתן לערער על גובה שומות או לבצע תיאום מס. בנמלי הים והאוויר אין משחררים מטענים שיובאו לארץ, פרט למטענים המתכלים במהירות כגון מוצרי מזון ותרופות. ברשויות המקומיות מפנים אשפה, אך אין קבלת קהל במשרדי הרשויות ואין רושמים דו"חות חניה לכלי רכב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully