בחירות 2001

המגזר הרוסי: פרס עדיף על ברק

תומך שרון, יולי אדלשטיין: "נזכיר לעולים שפרס התווה את דרכו של ברק"; תומך ברק, רומן ברונפמן: "מועמדות פרס תיצור סחף חיובי"; בבחירות לנשיאות תמכו בפרס 75 אחוז מהעולים

11/01/2001


מאת תולי שרגאי

שמעון פרס הוא בעל הסיכויים הגדולים ביותר לקבל את קולות המגזר הרוסי, במידה ומועמדותו של ראש הממשלה, אהוד ברק, תוחלף. מאידך, נכון למצבו של ברק, היום במגזר הרוסי, זו לא לגמרי חוכמה גדולה. ראש סיעת ישראל בעליה, יולי אדלשטיין, יוצא גם הוא בקריאה למטה העולים של אריאל שרון להתכונן לאפשרות של מועמדות בזק של שמעון פרס.

עד כמה פרס הוא מתמודד קשה יותר לשרון, לעומת ברק? "ברק הוא מתחרה כל כך קל שכל מועמד אחר הוא קשה לעומתו". אומר אדלשטיין, "זה לא אומר שהם יצביעו לפרס בהמוניהם, אבל אנחנו צריכים להיערך מבחינת הקמפיין כדי שלא ליצור בלבול בקרב העולים". אחת הדרכים במאבק נגד המועמד החדש-ישן, אומר אדלשטיין, תהיה להזכיר לעולים כי "דרכו של ברק הותוותה על ידי פרס".

רומן ברונפמן, יו"ר מפלגת הבחירה הדמוקרטית, מעריך כי אם יפרוש ראש הממשלה אהוד ברק מהמירוץ ויפנה את המקום לפרס, הדבר יצור סחף חיובי כלפי מועמד העבודה בקרב ציבור העולים. ברונפמן הוסיף כי אם ברק יראה שאינו יכול לגבור על שרון – עליו לפנות את המקום לפרס. לדבריו זהו נושא פנימי של העבודה, שמפלגתו אינה מתכוונת להתערב בו, אולם משיחות עם אנשים הוא מתרשם כי פרס הוא קונצנזוס. "בקונסטלציה הנוכחית הסיסמה הנכונה היא 'פרס מאחד את העם'", אומר ברונפמן, שהודיע שלשום על תמיכה באהוד ברק. "אבל אנחנו נתמוך בכל מועמד של העבודה", הוסיף.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"

פרס נחשב בקרב העולים למנהיג חזק


בכינוס מרכז של מפלגת הבחירה הדמוקרטית, נשמעו נימוקים שונים נגד פרס. "אין היום פוליטיקאי כמוהו", אמר דוד ליטניק, "אבל הוא מבוגר. ברק צעיר יותר, עם מוח אנליטי". איליה אדג'אשווילי אמר כי פרס שמאלני מדי עבורו. הוא היה שמח להחליף את ברק, אבל באברהם בורג, או בחיים רמון.

חוקר דעת הקהל במגזר הרוסי, ד"ר אליעזר פלדמן ממכון "מותגים", אומר כי פרס נחשב בקרב העולים לאיש בעל זכויות היסטוריות ומנהיג חזק. הוא צופה כי הודעה על החלפת ברק בפרס עשויה ליצור סחף מסויים לכיוונו. לפני כחצי שנה, כאשר התמודד פרס על הנשיאות, הוא זכה לתמיכה של 75 אחוז מהעולים – אבל הסיטואציה היתה כמובן שונה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully