וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המפקד הבריטי: אל ג'זירה – שופר עיראקי

רויטרס

27.3.2003 / 16:28

בראיין בורידג', מפקד חיל האוויר הבריטי, תקף בחריפות את התחנה הקטארית; זועם על פרסום תמונת גופותיהם של שני הרוגים בריטים; אל ג'זירה: אנו מחוייבים להראות את מחיר המלחמה

מפקד חיל האוויר הבריטי, בראיין בורידג', פתח היום בבוקר במתקפה מילולית חריפה על תחנת החדשות הקטארית, אל ג'זירה. בורידג', המשמש גם כמפקד הכוחות הבריטיים במפרץ הפרסי, כינה את התחנה "שופר התעמולה העיראקי".

בורידג' גינה את פרסום תמונות הקלוז אפ של שני החיילים הבריטיים שנהרגו בקרב מול הכוחות העיראקיים בשידורי התחנה. "מלבד הצער הרב שפרסום התמונות גורם למשפחות ולחברים של ההרוגים, זוהי הפרה בוטה של אמנת ג'נבה. הפרה שיש עמה קלון" אמר בורידג' במפקדת הכוחות האמריקאיים בקטאר.

מאוחר יותר, מיתן את דבריו, ואמר כי הוא מאשים את שלטונות עיראק באחריות לצילום התמונות, ולא את אל ג'זירה ששידרה אותן. "אני מעריך את העובדה כי כל רשתות התקשורת רוצות להשיג תמונות בלעדיות, ואין בכוונתו להגביל את העיתונות בשום אופן". עם זאת, אמר כי החלטות העריכה של התחנה הן "לא חכמות" והזהיר כי הדבר יכול לשחק לידיה של בגדד.

כתב אל ג'זירה, ג'אווד עומרי, תקף בחזרה ואמר כי אל ג'זירה היא רשת חדשות עצמאית וחופשית המחוייבת להראות את המחיר האנושי הכבד של המלחמה האמריקאית לסילוקו של סדאם חוסיין. "אל ג'זירה מראה את שני צדיו של המטבע, כולל שידור חי של העידכון היומי של בורידג' עצמו", אמר עומרי.

"התקפה מאורגנת על חופש העיתונות"

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, כבר הביע "חלחלה" מהחלטתה של אל ג'זירה לשדר את תמונת הגופות והעיתונים בבריטניה הביעו אף הם "גועל" משידור התמונות.

רשת אל ג'זירה המשדרת ל-35 מיליון בני אדם ברחבי העולם הערבי, זוכה להערכה רבה על עבודתה העיתונאית, במיוחד עקב העובדה כי רשתות התקשורת במדינות ערב בדרך כלל אינן עצמאיות ונשלטות על ידי הממשלה. מאז החלה המתקפה על עיראק, זכתה הרשת לביקורת נוקבת מצד ארה"ב ובריטניה על סיקורה את המלחמה. מוקדם יותר השבוע הביעו מפקדי הכוחות האמריקאיים במפרץ זעם על פרסום תמונות הזוועה של גופות אנשי התחזוקה האמריקאיים שנהרגו.

כמו כן, פרסמה הרשת קטעים משידורי הטלוויזיה העיראקית בהם נראים שבויים אמריקאיים נחקרים על ידי שוביהם העיראקיים. לטענת ארה"ב זו הפרה חמורה של אמנת ג'נבה. הבורסה לניירות ערך בניו יורק אסרה על אל ג'זירה לשדר מקומת המסחר, במה שנראה כמו תגובה לאופן בו מסקרת התחנה את המלחמה בעיראק. לצד זאת, האקרים, כלל הנראה אמריקאיים, פרצו לאתר האינטרנט של התחנה.

אל ג'זירה הביעה מחאה על המקרים וכינתה אותם "התקפה מאורגנת על חופש העיתונות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully