וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרגישים בטוח, למרות הכל: אמון גבוה בצה"ל בשב"כ ובמוסד

עודכן לאחרונה: 19.6.2024 / 15:04

89% חושבים שהמענה השלטוני בעת המלחמה לא היה יעיל. זאת, לעומת 70% מהמצביעים בסקר אונ' חיפה שחושבים כי הניהול בתקופת המלחמה של בכירי מערכת הביטחון והמידע שניתן על ידם לציבור הועילו ונסכו ביטחון. "ההתאוששות המהירה הובילה את הציבור להאמין במערכות הצבאיות"

בווידאו: דבריו של הרב מאיר מאזוז/כסא רחמים

8 חודשים מפרוץ "חרבות ברזל" - והציבור הישראלי שם את מבטחיו במערכת הביטחון הישראלית. מאידך, מסקר חדש שפורסם היום (רביעי), עולה ביקורת חריפה על תפקוד המערכות הישראליות בזמן המלחמה.

למעשה, 89% חושב שהמענה השלטוני בעת המלחמה לא היה יעיל. זאת, לעומת 70% מהמצביעים שחושבים כי הניהול בתקופת המלחמה של בכירי מערכת הביטחון והמידע שניתן על ידם לציבור הועילו ונסכו ביטחון, כך עולה מנתוני מדד ביצועי המגזר הציבורי שנערך בחודש מאי האחרון באוניברסיטת חיפה.

עורכי המדד מנסים למצוא מאחורי התשובות הללו הסברים פסיכולוגיים: "מסתבר כי מערכות הביטחון והחירום עדיין נתפסות כגופים שניתן לסמוך עליהם. למרות כישלונן ב-7 באוקטובר הרי שההתאוששות והחזרה לתפקוד מלא בזמן קצר יחסית מספקים לציבור סיבה להניח שמערכות אלה ראויות לאמון, יותר ממערכות אזרחיות אחרות", אמרו פרופ' ערן ויגודה גדות ופרופ' שלמה מזרחי מבית הספר למדעי המדינה במוסד האקדמי.

הרמטכ״ל, הרצי הלוי קיים הערכת מצב וסיור במרכז רצועת עזה. דובר צה"ל
הרמטכ״ל, הרצי הלוי קיים הערכת מצב וסיור במרכז רצועת עזה/דובר צה"ל

התוצאות המלאות

מדד ביצועי המגזר הציבורי נערך באוניברסיטת חיפה החל משנת 2001 ובודק היבטים שונים של אמון ושביעות רצון של הציבור כלפי המגזר הציבורי. בתקופת המלחמה, סוגיית תפקוד מערכת הביטחון וסוגית תפקוד המערכות האזרחיות העסיקו לא מעט את הציבור בישראל. במדד הנוכחי, בחרו החוקרים לבדוק את עמדות הציבור בנוגע לסוגיות חשובות אלה. בסקר, שכאמור נערך בחודש מאי 2024, השתתפו 610 אזרחים ואזרחיות המהווים מדגם מייצג של כל גווני האוכלוסייה הבוגרת בישראל יהודים ולא יהודים. החוקרים, ביקשו לבדוק את עמדות הציבור במספר סוגיות הקשורות לתפקוד המערכות הביטחוניות, המערכות האזרחיות ומידת אמון הציבור במגזרים אלה בסולם של 1-6, כאשר 1 מייצג "כלל לא מסכים" ו-6 מייצג "מסכים מאוד".

89% מהציבור השיבו כי הם כלל לא מסכימים עד די לא מסכימים עם ההנחה כי המענה השלטוני למלחמה יעיל ומוצלח. 86% מהציבור השיבו כי כלל לא מסכימים עד די לא מסכימים כי הפתרונות שסיפקה הממשלה התאימו לרוב צרכיהם בהתמודדות עם המשבר. בהתייחסות לסוגיות מעורבותו האישית של ראש הממשלה, 88% אחוז מהציבור כלל לא מסכימים עד די לא מסכימים כי המעורבות האישית של ראש הממשלה הייתה מועילה ואמינה. בכל הקשור למערכת הביטחון וגופי הביטחון והחרום 70% מהציבור מסכימים עד מסכימים מאוד כי הניהול של בכירי מערכת הביטחון והמידע שניתן על ידם נתנו בטחון והועילו.

71% מהציבור מביעים אמון די רב עד אמון רב מאוד בצה"ל, 69% מביעים אמון די רב עד אמון רב מאוד בשב"כ, 72% מביעים אמון די רב עד אמון רב מאוד במוסד. בכל הקשור למערכת הבריאות, 68% מהציבור מביעים אמון די רב עד אמון רב מאוד בבתי החולים הציבוריים, 90% מביעים אמון די רב עד אמון רב מאוד במערך כיבוי אש. ארגוני ההצלה הרפואיים זוכים אף הם לאמון גבוה מאוד, 91% מהציבור מביעים אמון די רב עד אמון רב באמון בארגונים אלה, כמו מגן דוד אדום, איחוד הצלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully