וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המטרה: חסימת יחידות העילית

זאב שיף

26.3.2003 / 7:32

המאמץ הקרקעי העיקרי של כוחות הקואליציה, המתקדמים לכיוון בגדד, נוגע למשמר הרפובליקה: על הכוחות למנוע מהדיוויזיות שלו, ובעיקר מדיוויזיות הרגלים, להיכנס לאזור המיושב של בגדד, ועליהם לעשות זאת לפני שיתחיל קרב ההכרעה באזור.

אחד הקשיים בעניין נובע מהחלטתה של טורקיה לא לאפשר לכוחות יבשה אמריקאיים להיכנס לצפון עיראק משטחה, כניסה שיכלה לאפשר הגעה מהירה לדיוויזיות משמר הרפובליקה שמצפון לבירה. התוכנית המבצעית המקורית התבססה על מאמץ עיקרי מצפון לבגדד, אך ארה"ב נאלצה למקד את עיקר המאמץ מדרום לבירה, עם כוחות שנכנסו מכוויית. הדיוויזיה האמריקאית (הרביעית) שהיתה אמורה להגיע מהצפון עושה כעת דרכה למפרץ באניות, דרך תעלת סואץ, ויעברו עוד לפחות כעשרה ימים עד שתהיה מוכנה לקרב בעיראק. על הטורקים מוטלת לפיכך אחריות לא מעטה לפער בלוחות הזמנים, בין התוכנית המבצעית המקורית למה שמתרחש בשטח.

המאמץ מול משמר הרפובליקה יתמקד כנראה בראש ובראשונה בחסימת דיוויזיות החי"ר, לנוכח ההנחה שאלה יכולות להשתלב טוב יותר בשטח הבנוי בבגדד. אחת מדיוויזיות החי"ר, ששמה "בגדד", נמצאת כ-100-80 קילומטרים דרומית לבירה. דיוויזיית החי"ר האחרת, המכונה "נבוכדנאצר", פרושה מצפון לבירה, באזור כירכוכ.

בצפון, בחגורת ההגנה החיצונית, ערוכה גם דיוויזיה ממוכנת של המשמר, "עדנאן". שלוש הדיוויזיות האחרות, המשוריינות - "חמורבי", "אל-מדינה" ו"אל-נידא" - מוצבות בטבעת הקרובה יותר לבגדד, במרחק של כ-20-10 קילומטרים מהעיר. אם יצליחו האמריקאים להשאיר את רוב הכוחות הללו מחוץ לבגדד, יהיה הקרב על העיר קל יותר.

מערב עיראק עדיין "אתר חשוד"

המטרה הזו מסבירה את ההתקדמות המהירה - שהופרעה אתמול בגלל סערת החול הכבדה - של הגיס האמריקאי החמישי, הכולל שלוש דיוויזיות עם יותר מ-400 טנקים ומלווה במאות מסוקי סער. הגיס החמישי אינו עוצר בערים שלידן או בתוכן הוא חולף, והוא משאיר את הטיפול בכיסי ההתנגדות, כמו בבצרה ונאסריה, לכוחות שמגיעים אחריו. בין השאר חלף הגיס גם על פני דיוויזיית החי"ר "בגדד", אבל הטיפול בה נמסר לכוח גדול של נחתים אמריקאים ובריטים. הכוח נמנע מהיתקלויות עם יחידות רגילות של הצבא העיראקי, ותוקף רק כוחות המנסים לבלום אותו.

העיראקים ערים ודאי לתנועה הגדולה של הכוחות האמריקאיים לקראת קרב ההכרעה בבגדד וסביבותיה. הדבר החשוב כרגע מבחינת סדאם חוסיים הוא דיוויזיות משמר הרפובליקה שלו עדיין שלמות ושגם הצבא הרגיל עדיין לא קרס.

מאמץ אחר של כוחות הקואליציה ביבשה קשור בישראל - המשך הפעולות של הכוחות המיוחדים במערב עיראק. המאמץ בתחום זה החל למעשה לפני מכת הפתיחה של המערכה, בהפצצות הגדולות על בגדד, והוא ממשיך כעת בצורות שונות.

עד כה פגעו האמריקאים בשדה התעופה היחיד שהפעילה עיראק במערב המדינה וניטרלו אותו. שדה תעופה נוסף, במרכז עיראק, ספג פגיעה קשה, וזאת מכיוון שמבחינת הטווח התאפשר לשגר ממנו מטוס עם נשק כימי או ביולוגי. הכוחות הקפידו גם להרוס גשרים שונים בדרכים למערב עיראק, כדי להקשות על תנועה של כלי רכב כבדים הנושאים טילים. עד אתמול לא ניתן כל אישור לפרסומים שלפיהם פגעו האמריקאים מהאוויר בטילי סקאד או טילי "אל-חוסיין", מהסוג ששוגר לעבר ישראל ב-1991, בשעה שהיו בדרכם למערב עיראק. ההערכה היא כי מה שנפגע היה כלי רכב כבדים המשמשים כמובילי טילים.

מבחינת ישראל נשאר עדיין אזור מערב עיראק "אתר חשוד", ולכן נשארה הכוננות הגבוהה בעינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully