וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לילה מושלג - היום תיחלש הסערה

26.3.2003 / 1:38

גשמים מלווים בסופות רעמים וברד יירדו ברוב חלקי הארץ; שלג ירד אתמול בירושלים, אך לא נערם; שלג כבד ירד בחרמון, בגליל ובמצפה רמון; מאז ראשית חורף עלה מפלס הכנרת ב-3.63 מטר

מזג האוויר הקשה יימשך גם הלילה: גשמים יירדו לפרקים ברוב אזורי הארץ מלווים בסופות רעמים, ברד ורוחות חזקות. בקול ישראל דווח כי שלג צפוי לרדת בהרים שגובהם יותר מ-600 מטר.

כתבי "הארץ", אורי אס, דוד רטנר, עמירם כהן וצפריר רינת, מוסיפים:

אתמול שרר מזג אוויר סוער ברוב חלקי הארץ. שלג ירד בירושלים בשעות הצהריים, אולם לא נערם. משעות הבוקר ירד שלג כבד בחרמון וברמת הגולן. שלג ירד גם משעות הבוקר בהרי הגליל ובצפת. בעיר נערם השלג. גם במצפה רמון שבנגב ירד שלג בשעות הצהריים, אולם לא נערם. באזור נמדדה טמפרטורה של 0 מעלות. ממטרים מלווים בסופות רעמים, ברד ומשבי רוח חזקים ירדו ברוב חלקי הארץ. קיים חשש לשיטפונות במקומות הנמוכים.

לפי נתוני חברת "מטאוטק", כמות המשקעים הגדולה ביותר ירדה בתל אביב 53 מ"מ החל מיום שני ועד היום בשעה 16:00 אחר הצהריים. בראש פינה נמדדו 35 מ"מ של גשם, בחיפה 43 מ"מ ובירושלים 28 מ"מ. מהיום תיחלש הסופה בהדרגה, והשלג בהרים ייפסק. מחר יהיה מעונן חלקית ובבוקר ייתכן עדיין גשם מקומי קל. בסוף השבוע צפויה עלייה בטמפרטורות.

באילת השתוללה אתמול בלילה סופה. בעירייה אומדים את הנזקים במאות אלפי דולרים: התפרקו מזרני שיזוף גדולים, נסחפו סלעים שתחמו את קו המים וכ-500 טונות של חול רך עפו מהחוף.

שיבושי תנועה קשים היו אתמול באזור לב המפרץ בחיפה, בשל שלוליות גדולות בצומת הצ'ק-פוסט. ארבעה בני-אדם חולצו ללא פגע מרכב שנסחף כחצי קילומטר בנחל אלכסנדר שבעמק חפר.

זרימת המים בירדן העליון - 100 מ"ק לשנייה

מתחילת החורף נוספו לכנרת 600 מיליון מ"ק, כך עולה מנתוני המדידות האחרונות שבוצעו הבוקר על ידי חברת מקורות. מאז ראשית חורף עלה המפלס ב-3.63 מטר והוא עומד כעת על 210.79- מטר. עדיין חסרים בכנרת כ-310 מיליון מ"ק כדי להגיע למפלס העליון (כנרת מלאה), אך ההערכות במשק המים הן כי לא ניתן יהיה להגיע לכך בתקופת הגשמים הקצרה שעוד נותרה.

חברת מקורות החלה לשאוב בשלושת השבועות האחרונים מים בקצב מוגבר מהכנרת למוביל הארצי ובפעם הראשונה מזה עשר שנים, מוחדרים מים אלה אל מאגרי מי התהום באזור החוף כדי להעלות את מפלסיהם ולהוריד את רמת המליחות.

כמות השאיבה היומית היא 1.1 מיליון מטרים מעוקבים. ביחד עם שאיבת מי כנרת ממתקנים נוספים עבור צרכנים באזור האגם, נוצר קיזוז של כמעט סנטימטר בעליית המפלס בעקבות מי הגשמים והזרימה בנחלים. בסך הכל מתכננת חברת מקורות לשאוב השנה את הכמות המרבית שניתן לשאוב מהכנרת, קרוב ל-400 מיליון מטרים מעוקבים. על פי התכנון של נציבות המים, יעמוד מפלס הכנרת לקראת החורף הבא על גובה של מינוס 212 מטרים, והדבר יאפשר מילוי מרבי של האגם במידה וגם בחורף הבא יהיו גשמים רבים.

כמות המים הגדולה שניתן לשאוב מהכנרת אפשרה צמצום משמעותי של השאיבה מאקוויפר ההר ואקוויפר החוף, שני מאגרי מי התהום העיקריים בישראל שמפלסיהם ירדו מאד בשנים האחרונות. כמו כן, ניתן כעת להחדיר מים מהמוביל הארצי אל אקוויפר החוף כדי להעלות מפלסים. ממחלקת אספקת המים של חברת מקורות נמסר שהחדרה כזו כבר נעשית בקרוב לעשרה אתרים לאורך מישור החוף, כאשר קצב ההחדרה הוא גדול במיוחד במאגר גברעם בצפון הנגב, שבו מוחדרים מדי שעה כשמונת אלפים מטרים מעוקבים.

זרימת המים בירדן העליון הגיעה אתמול לפי נתוני המדידות ל-100 מ"ק לשנייה, לעומת 71 מ"ק לשנייה בראשית מרץ, ו-15.8 מ"ק לשנייה בתקופה המקבילה אשתקד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully