וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מודי'ס: תוצאות המלחמה עשויות ליצור לחץ חיובי על דירוג האשראי של ישראל

אמיר טייג

25.3.2003 / 19:18

כך אומר היום דיוויד לוי, מנהל יחידת דירוג הארצות במודי'ס; לוי צופה התקרבות אפשרית בין ישראל לבין סוריה ולבנון אם האמריקאים יצליחו לבסס סדר עולמי חדש

"לאחר תום המלחמה בעיראק צפויים האמריקאים להעלות בצורה משמעותית את נוכחותם באזור המזרח התיכון, בין השאר באמצעות תוכנית 'מפת הדרכים' אשר יציגו לישראל ולפלשתינאים. לחצים אלו אשר יטילו האמריקאים על הצדדים עשויים ליצור לחץ חיובי על דירוג ישראל", כך אומר היום דיוויד לוי, המנהל הכללי של תחום דירוג ארצות בחברת הדירוג מודי'ס, במסגרת שיחת ועידה בנושא השפעות המלחמה בעיראק על דירוג ארצות האזור.

ההתערבות האמריקאית תטיל לחץ על הממשלה הישראלית לבצע מהלכים לקראת הסדר עם הפלשתינאים, כך מעריכים במודי'ס. לוי צופה אף התקרבות אפשרית בין ישראל לסוריה ולבנון, אם אכן האמריקאים יצליחו לבסס סדר עולמי חדש, כפי שהם מתכוונים לעשות לאחר תום המלחמה. התקרבות זו תשפיע גם היא לחיוב על דירוגה של ישראל. לוי מעריך כי התקדמות הנושא הפלשתיני עשוי לתרום ליציבות באזור כולו, ולפיכך לחיזוק הדירוג של מדינות נוספות במזה"ת.

"באופן כללי מגמת הדירוג בארצות המזה"ת היא חיובית. הרבה מארצות האזור מציגות רפורמות מבניות המשפיעות לחיוב על דירוגן", אומר לוי, ומציין את ישראל כאחת מארצות אלו. "סיום המלחמה צפוי לזרז רפורמות אלו וייצור לחץ חיובי על דירוגי האשראי באזור", אומר לוי.

כלכלני מודי'ס הביעו אופטימיות לגבי השלכות המלחמה על דירוג המדינות באזור. להערכתם, המלחמה אומנם אינה צפויה להיות קצרה במיוחד, אבל לא תארך יותר ממספר שבועות. "המצב בעיראק אחרי המלחמה עשוי להיות קשה וקיימת אי ודאות לגבי נושאי הביטחון בתוך עיראק שלאחר המלחמה", אומר לוי, אך מעריך כי בסופו של דבר ארה"ב תצליח לשקם את עיראק ולעורר השקעות של גופים זרים לשם שיקומה. השקעות אלו צפויות להגיע ממספר ארצות ובעולם ובאזור, ולעודד ביקושים ליצוא שירותים וסחורות, בעיקר בארצות השכנות לעיראק, כמו קטאר, סעודיה ובחריין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully