וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גלנט מבקר בחריפות את נתניהו: "קורא לרה"מ להכריז שישראל לא תשלוט אזרחית בעזה"

עודכן לאחרונה: 15.5.2024 / 18:55

"מאז אוקטובר אני שב ומעלה את הנושא המדיני בקבינט ללא תשובה", ביקר גלנט את התנהלות הממשלה והוסיף: "אי החלטה פירושה החלטה". לנתניהו אמר: "עלינו לקבל החלטות קשות תוך העדפת השיקול הלאומי על פני כל שיקול אחר. זהו רגע מבחן, עם ישראל נושא אלינו עיניים"

גלנט נגד נתניהו: "קורא לו להכריז שישראל לא תשלוט אזרחית ברצועת עזה"/לשכת העיתונות הממשלתית

שר הביטחון יואב גלנט מסר היום (רביעי) הצהרה לתקשורת ובה נתן עדכון ביטחוני אודות המשך הלחימה ברצועת עזה. "מטרותינו ברצועת עזה לא השתנו. חובתנו המוסרית הייתה ונשארה להשיב את הבנות והבנים הביתה. אחנו מתמודדים עם איום רב זירתי מורכב ובראשו מדיניותה הרצחנית של איראן. בגבול הצפון מתקיימת מלחמה מתמשכת. צה"ל הרחיק את כוחות רדואן מהגבול, ובקרוב נדרש להחלטה איך להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם - בהסדר או בפעולה צבאית".

לדברי שר הביטחון, "ביהודה ושומרון סוכלו מאות פיגועים כתוצאה משיתוף פעולה הדוק בין צה"ל שב"כ וימ"מ. לפני כחודש, איראן ביצעה מתקפת טילים לעבר ישראל - פעולה נחושה ושיתוף פעולה עם ארצות הברית ובנות ברית אחרות הובילה לבלימתה". על היחסים ארה"ב, אמר: "יש חילוקי דעות עם ארה"ב, אבל היא הראשונה לעמוד לצידנו והיא בת הברית הנחשוה ביותר. מחלוקות פותרים בחדרים סגורים".

גלנט המשיך: "צה"ל מגיע להשגים מרשימים בלחימה, אך יש מחיר של אובדן חיי חיילים. חמאס משלם מחיר, רוב גדודיו הושמדו והוא פועל בחוליות קטנות או ביחידים".

שר הביטחון יואב גלנט, מעניק סקירה ביטחונית לציבור 15 במאי 2024. לע"מ, צילום מסך
שר הביטחון יואב גלנט, מעניק סקירה ביטחונית לציבור 15 במאי 2024/צילום מסך, לע"מ

על פעילות צה"ל ברפיח והיום שאחרי ברצועה, אמר גלנט: "צה"ל פועל ברפיח, מחסל מחבלים ומסכל תשתיות. צה"ל צריך לשמר שליטה בעזה, ולשוב ללחום במקומות שכבר לחם. עלינו לבצע פעולה צבאית יחד עם יצירת חלופה מדינית. אם לא נמצא חלופה זה יישחוק את ההישג הצבאי, יחזק את חמאס ויפחית את הסיכוי להשיב את החטופים".

"מאז אוקטובר אני שב ומעלה את הנושא המדיני בקבינט ללא תשובה. סופה של המערכה רק במעשה מדיני, סופו של חמאס בהרמת גורמים מדיניים שיהוו לו תחליף. התוכנית לא הובאה לדיון, וגם לא תכנית אחרת. אי החלטה פירושה החלטה. יש שרוצים שלטון צבאי ישראלי בעזה - החלטה חסרת אחריות".

לדברי השר, "לצה"ל יש המון אתגרים ומשאבים מוגבלים, עלינו להתאמן ולשמר מוכנות -שלטון צבאי בעזה יהפוך למאמץ העיקרי של צה"ל ויעלה בדם ללא תכלית ויהיה כבד כלכלית. לא אסכים לשלטון צבאי בעזה, ולשלוט על אזרחים בעזה", הדגיש גלנט, והסביר: "על צה"ל מוטל לחסל את יכולתו של חמאס, מעשה מדיני יביא למיטוט חמאס"

גלנט קרא לנתניהו: "ראש הממשלה - אני קורא לך להכריז שישראל לא תשלוט בעזה, ושתקום אלטרנטיבה שלטונית לחמאס ברצועת עזה. עלינו לקבל החלטות קשות תוך העדפת השיקול הלאומי על פני כל שיקול אחר, זהו רגע מבחן, עם ישראל נושא אלינו עיניים".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית
אלוף משנה עופר וינטר, מח"ט גבעתי. שלומי גבאי
אלוף משנה עופר וינטר, מח"ט גבעתי/שלומי גבאי

כשנשאל לגבי חוק הגיוס, אמר גלנט: "עמדתי לא השתנתה לגבי חוק הגיוס, כל מה שיהיה מקובל על כל הקואליציה אתמוך בו". על הביקורת שנשמעה בציונות הדתית סביב המינויים בצבא, אמר: "אנחנו צרכים להיות גאים בחיילים ובמפקדים, מעולם לא שאלתי את עצמי מהיכן בא קצין שהחלטתי לקדם, לא פעלתי משיקולים פוליטיים, בני קיבוץ, מושב ועיר נפלו לצידי בקרב. מקבלים את כולם וצריכים את כולם, תלויים באחדות".

לדבריו, "במקום להתנגח בצה"ל הציבור ונבחריו צריכים לשאת אותו על כפיים. כולם משרתים בצבא. העצמאות הושגה על ידי לוחמי צה"ל, זה רגע של מבחן לאומי, אני הייתי בצה"ל 35 שנים, כולם צריכים לשאת בנטל, כל אחד בהתאמה, אבל אי אפשר להתעלם מאנשי המילואים שמשרתים כבר 200 יום".

גלנט הוסיף: "העם צריך לשאת אותם על כפיים וכולם צריכים להצטרף עליהם. אני מחבק תורה ומסורת, אני ממשפחה חרדית שחלקה הושמדה בשואה. מי שלומד זה דבר אחד, יש ציבורים שצריכים להתגייס בצה"ל. אני הקמתי ועדה כבר בדצמבר שעוסקת בזה. הסיפור האמיתי, זה שהסיעות השונות מסתכלות על פוליטיקה ולא רוצות פתרון, ובהם גם החרדים וגם גנץ. כבר היינו קרובים לפתרון".

פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח. דובר צה"ל
פעילות כוחות צה"ל במזרח רפיח/דובר צה"ל

על ההפרשה של תא"ל עופר וינטר, אמר: "לא מקדמים קצינים לפי כמות חשיפה לתקשורת, מי שטוב יקודם. לדבר לא עושה טוב לקצינים. תסתכל על המינויים האחרונים ותבין".

גלנט נשאל גם על המאמץ להשבת החטופים שמוחזקים בעזה כבר 222 ימים, והשיב: "אין יום שאני לא עוסק בחטופים, זה עניין ערכי מוסרי", אמר. "בניגוד לכל מה שקרה בעבר, הסיכוי להביא חטופים נעוץ קודם כל בלחץ ואנחנו נמשיך ונלחץ, לחץ צבאי ולחץ מדיני".

גלנט עומת עם ציטוטים שלו מהעבר שבהן הבטיח שצה"ל פסע מחיסול חמאס וסינוואר, ואמר: "הרבה דברים מהותיים השתנו, חמאס היום הוא קליפה ללא תוכן, יש לו את סינוואר ושליחים, ואין את גופי הביצוע - אין חטיבות פעילות. בקרוב זה יהיה נכון גם ברפיח. כשאמרתי מה שאמרתי זה היה מדויק. אכן פגענו במקומות שבהם סינוואר היה, זה תהליך מתמשך, מלחמה של נחישות לאומית. אנחנו מחסלים את ארגון החמאס, אין לו עתודות, אין לו יכולת יצור. את חמאס נחסל".

איתמר בן גביר, רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט. צילום: מארק ישראל סלם, יונתן זינדל, תומר נויברג/פלאש 90, עיבוד תמונה
איתמר בן גביר, רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט/עיבוד תמונה, צילום: מארק ישראל סלם, יונתן זינדל, תומר נויברג/פלאש 90

"שר הביטחון חייב להיות מוחלף" | כל התגובות

"מבחינתו של גלנט, אין הבדל בין אם בעזה ישלטו חיילי צה"ל, לבין אם ישלטו בה מרצחי החמאס", מסר השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, בתגובה לדברי גלנט. "זו מהות הקונספציה של שר ביטחון שכשל ב-7 באוקטובר, וממשיך להיכשל גם עכשיו. שר ביטחון כזה חייב להיות מוחלף כדי להשיג את יעדי המלחמה".

גם שר התקשורת תקף: "קצת צניעות משר הבטחון כלפי אלו שהזהירו כל השנים מתפיסת העולם השגויה שלו ושל חבריו. בדבר אחד אני יכול להסכים איתו: כל עוד הוא שר הבטחון, שלטון צבאי הוא בהחלט אפשרות גרועה. אפשר לסדר את זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully