וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד הבריאות מסדיר את הלידות הביתיות: חובת סמיכות לבי"ח ומיילדת רשומה בפנקס

עודכן לאחרונה: 2.5.2024 / 4:13

שבועיים לאחר מות התינוק בלידה ביתית בגוש עציון, נקבעו מדדים חדשים להפעלת מרכזים בקהילה. בין ההחלטות: שילוט ופרסום ברור שמרכז הלידה הוא לא בי"ח, החזקת מכשור רפואי וערכת החייאה. בנוסף, בחוזר מבהירים כי לידות במוסדות רפואיים ומוכרים - בטוחות ומקצועיות יותר

צעירה עברה התקף לב אחרי לידה/צילום: רשת 13

שבועיים לאחר מות התינוק בלידה ביתית בגוש עציון בעקבות סיבוך רפואי,משרד הבריאות קבע ופרסם אתמול (רביעי) אמות מידה חדשות להפעלת מרכזי לידה בקהילה שלא במסגרות בתי החולים כחלק מאסדרת הנושא.

על פי החוזר שפורסם אמש ויצא מהמשרד ונשלח לכלל מנהלי בתי החולים ומנהלי האגפים הרפואיים בקופות החולים, כחלק מאסדרת נושא הלידות הביתיות נכתב כי "משרד הבריאות מכבד את הזכות והחופש של כל אישה לבחור היכן ללדת, תוך מימוש חובתו המקצועית להבטיח את בטיחות היולדת והיילוד".

יחד עם זאת מבהירים בחוזר כי לידות בחדרי לידה במוסדות רפואיים ומוכרים, בטוחות יותר ומקצועיות ומרכז הלידה צריך להיות מאפשר בתנאים נוחים ללידה.

לידה סמוכה לבית החולים; לא יותר מ-4 לידות בו זמנית

בין אמות המידה שנקבעו הוא שמרכזי הלידה לא יהיו בבתים של היולדות, אלא רק במסגרות מרפאתיות. המיילדת רשומה בפנקס המיילדות בישראל, בעלת ותק של 3 שנים לפחות בחדר לידה וקיבלה לפחות 10 לידות בלידות בית או במרכזי לידה בהדרכה מיילדת או עם רופא בעל ניסיון של לפחות 30 לידות.

כמו כן הלידה צריכה להתבצע בסמוך לבית חולים במרחק 30 דקות מרגע קבלת ההחלטה על העברת היולדת או היילוד לצורך קבלת טיפול רפואי. עוד נקבע כי יהיו במרכז הלידה כלל האישורים המתאימים מהרשויות כבאות, בטיחות מבנה, אישור מומחה למניעת זיהומים וגורם מוסמך לפינוי פסולת מזהמת, כולל הסכם פינוי לבית חולים סמוך.

עוד הדגישו כי בשל העובדה שמערכת המים במרכז לידה מופעלת לא בצורה רציפה, קיים סיכון גבוה להצטברות משקעים והתרבות מיקרוביאלית במים המגביר את החשש לזיהום ולכן הם ממליצים לפעול בנושא זה לפי הנחיות המשרד.

משרד הבריאות. נתי שוחט, פלאש 90
"מכבדים את הזכות והחופש של כל אישה לבחור היכן ללדת". משרד הבריאות/פלאש 90, נתי שוחט

בנוסף פרסמו לפי אמות המידה כי צריך להיות שילוט ופרסום ברור שמרכז הלידה הוא לא בית חולים, הבטחת גישה נוחה למרכז ובתוכו הכולל מסדרונות, מעבר לכיסאות גלגלים ולא יותר מ-4 לידות בו זמנית. עוד נקבע, כי המרכז צריך להחזיק מכשור רפואי, ערכת החייאה, תכשירים וחומרי חיטוי ועוד קטגוריות שונות המתאימות להבאת ילד לעולם בבתי החולים בישראל.

משה בר סימנטוב, מנכ"ל משרד הבריאות. אביחי חיים
לידות במוסדות רפואיים ומוכרים - בטוחות ומקצועיות יותר. משה בר סימנטוב, מנכ"ל משרד הבריאות/אביחי חיים

לפני כשבועיים, התינוק שנולד בלידה ביתית בגוש עציון מת במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. תושבת ירושלים בשנות ה-40 לחייה נסעה לביתה של דולה בגוש עציון, ללידת בית מתכוננת. בעקבות הסתבכות רפואית במהלך הלידה, שהחלה בשעות אחר הצהריים, הוזעקו כוחות מד"א למקום שהתקשו להגיע לבית מכיוון שלא היה גישה.

כשהגיעו הכוחות ביצעו החייאה במשך 45 דקות על התינוק עד שהוחזר לו הדופק, במקביל הוענק טיפול רופאי לאם שפונתה למרכז הרפואי שערי צדק במצב קשה. התינוק מת יממה לאחר מכן.

הדולה קרן ספירו נעצרה ושוחררה למעצר בית בתנאים מגבילים. שופט בית משפט השלום גד ארנברג שהורה לשחררה טען כי קיים חשד סביר ללידה רשלנית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully