וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלייה של 950% בחרדה ובטראומה: חצי שנה של מלחמה על הנפש

עודכן לאחרונה: 5.4.2024 / 11:02

מנתוני עמותת ער"ן לתמיכה נפשית עולה כי בששת החודשים האחרונים חלה עלייה בפניות של גברים, חיילים וחיילות ובני נוער למוקד. עם התקדמות המלחמה, חלה עלייה גם בפניות העוסקות בדיכאון, במצוקה נפשית ובבדידות. "החיים בישראל מתנהלים בדחק מתמשך"

בווידאו: צה"ל הקים מרכז לשירותי בריאות הנפש 28.02.24/דו"צ

בחלוף שישה חודשים מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" ב-7 באוקטובר, ההשלכות הנפשיות הקשות על אזרחי ישראל ניכרות ומדאיגות. לשירות התמיכה הטלפונית והמקוונת של ער"ן (עזרה ראשונה נפשית אנונימית) חשיבות לאומית במצבי חרום ודחק, ועל כך מעידה העלייה החדה בפניות לשירות ער"ן בעתות משבר לאומי.

השירות הוא כתובת ראשונה לפניית הציבור הן כמקור לסיוע נפשי והן להפניה למקורות סיוע בקהילה. היום (שישי) פרסמה עמותת ער"ן סיכום חצי-שנתי, במלאת חצי שנה מאז פרוץ המלחמה. מהסיכום עולה כי מאז פרוץ המלחמה ועד היום, מספר הפניות שהתקבלו במוקד הטלפוני ובאתר של ערן עומד על כ-172 אלף, וכ-33 אלף בחודש בממוצע. מתוך אותן פניות, כ-44 אלף התקבלו בחודש הראשון למלחמה.

חרדה. ShutterStock
עלייה של 10% בפניות של גברים לסיוע/ShutterStock

על פי הנתונים, בזמן המלחמה חלה עלייה של 10% בפניות של גברים לסיוע, הנחשבים אוכלוסייה הממעטת לפנות לעזרה. מבין הפניות בזמן המלחמה, ניכרת עלייה גם בפניות מצוקה של חיילים וחיילות בסדיר ובמילואים, כשמרבית הפניות התקבלו בטווח גילים החופף לגיל שירות, 18 עד 35. כמו כן, נרשמה עלייה של 125% בפניות המצוקה בקרב בני נוער בשבועות הראשונים למלחמה.

מהנתונים נראית עלייה של 950% בפניות סביב חרדה, טראומה ואובדן בהשוואה לחצי השנה המקבילה בשנה שעברה. עם התקדמות המלחמה, חלה עלייה גם בפניות העוסקות בדיכאון, במצוקה נפשית ובבדידות.

נוסף על כף, מאז פרוץ המלחמה פנו לער"ן 38,240 ילדים וצעירים עד גיל 24. מתוכם 60% הן בנות ו-40% בנים. שליש מהפניות עסקו בחרדה, וטראומה. כל שיחה חמישית עסקה בכאב נפשי, דיכאון ומצוקה נפשית.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל
השמדת תוואי מנהרה תת קרקעי, פשיטה על תשתיות טרור, איתור אמצעי לחימה רבים, חוברות הדרכה ומרשם קרב למתקפת ה-7 באוקטובר; פעילות צוות הקרב של חטיבת יפתח (11) במרחב שג'עייה 07 בינואר 2024. דובר צה"ל
ניכרת עלייה בפניות מצוקה של חיילים וחיילות/דובר צה"ל

לשירות הסיוע הנפשי והתמיכה הטלפונית והמקוונת של ער"ן חשיבות לאומית במצבי חרום ודחק, ועל כך מעידה העלייה החדה בפניות לשירות ער"ן בעתות משבר לאומי. השירות הוא כתובת ראשונה לפניית הציבור הן כמקור לסיוע נפשי אנונימי ומזור זמין ומיידי למצוקה והן להפניה למקורות סיוע בקהילה.
בשבת ה-7 באוקטובר 2023 היה צורך להגדיל במידה רבה את מספר המתנדבים הפעילים במשמרת. ביום זה בלבד התקבלו למעלה מ-3,500 פניות בעלות עוצמה גבוהה מאוד של מצוקה לעומת כ-500 שיחות ליום בממוצע בשבתות בימי שגרה. ממוצע הפניות היומי מאז פרוץ המלחמה עמד על 920 פניות ליום.

אישה שוכבת על ספה ומליטה את ראש. ShutterStock
3,500 פניות על עוצמה גבוהה של מצוקה ביום הראשון למלחמה/ShutterStock

הפניות לסיוע היו חריגות בכל קנה מידה לעומת זמן שגרה ומצבי חירום קודמים וכללו קריאות לעזרה מתוך בתים מהעוטף ומהדרום הנתונים לירי ולהפגזות, צעירים שברחו על נפשם ופנו לער"ן כשהם מסתתרים מירי חי בשדות ובמבנים ופונים שנחשפו לזוועות כולל רצח, אונס וחטיפות. לצידם התקבלו אלפי שיחות מאזרחים מכל רחבי הארץ, השוהים במקלטים ובממ"דים תחת איומי הטילים והחשש לחדירות, ואלפי שיחות מהורים וחברים הדואגים לשלום יקיריהם שאיבדו עמם קשר או נשלחו לקווי העימות בצווי 8.

בימים הראשונים למלחמה נדרשו מאות מתנדבות ומתנדבים בכל יום למתן מענה לפניות המצוקה ההולכות ונערמות בהשוואה לעשרות בימי שגרה. במהלך החודשים הראשונים למלחמה, לצד כ-1,750 המתנדבות והמתנדבים הקיימים אשר התגייסו למשימה הלאומית, גויסו כ-150 מתנדבים "במילואים" שחזרו לשורות העמותה נוכח מצב החירום. שבעה קורסי הכשרת מתנדבים חדשים נפתחו תוך כדי הלחימה במתכונת הרגילה שהוכיחה את עצמה לאורך השנים.

דוד קורן, מנכ״ל עמותת ער"ן. דוד קורן, אתר רשמי
"לסייע לכלל אזרחי ישראל בקרב על הנפש", דוד קורן, מנכ"ל עמותת ער"ן,/אתר רשמי, דוד קורן

דוד קורן, מנכ"ל עמותת ער"ן, סיכם: "ישראל מציינת ממש בעת הזו חצי שנה לפרוץ מלחמת 'חרבות ברזלק. מלחמה קשה ואכזרית, שלא ידענו כמותה, עם השלכות נוראות על החיים, על גוף, נפש, בריאות, תחושת בטחון, רכוש, רווחה, חברה וחינוך. עמותת ער"ן, בהיותה 'בקו החזית' של העזרה הראשית הנפשית, מסמנת קו אדום דמיוני בין התקופה שלפני המלחמה לתקופה שאחרייה. משבר בריאות הנפש, אותו צפינו בתחילת האירועים, כבר כאן - והוא מכה בעוצמה. זהו משבר שמחייב טיפול מערכתי, לאומי, תקציבי ומקצועי ארוך טווח. אנו קוראים לכל מקבלי ההחלטות ובעלי העניין בתחום בריאות הנפש, להתגייס יחד איתנו ולסייע לכלל אזרחי ישראל בקרב על הנפש".

ד"ר שירי דניאלס, המנהלת המקצועית הארצית של עמותת ער"ן, הוסיפה: "בישראל מתנהלים החיים בדחק מתמשך, והחשיפה לאירועים טראומתיים מתנהלת בגלים ובמעברים חדים בין שגרה לחירום ובחזרה. השירות הייחודי של ער"ן מותאם לצורכי הציבור הישראלי ומאפשר מעברים מהירים בין מענה בשגרה למענה בשגרת חירום ובמצבי חירום קצרי-טווח או ארוכי-טווח תוך התאמת היקף השירות וזמינותו למספר גדל והולך של פונים. על רקע ההתמודדות הממושכת עם המלחמה, ער"ן תידרש להעניק עזרה ראשונה נפשית ותמיכה רגשית לאוכלוסייה מגוונת הולכת וגדלה. חשוב לזכור כי הפונים והפונות לער"ן הפגינו עוצמה וחוסן בפנייתם לסיוע בעת מצוקה. לא כל אחד בחברה הישראלית יזדקק לטיפול בהכרח אבל כל אחד מאתנו זקוק לתמיכה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully