וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השיפוץ על חשבונכם: 10 שנות חידלון בפרויקט מעון רה"מ עלו לציבור כ-56 מיליון שקלים

עודכן לאחרונה: 2.4.2024 / 19:52

"כיצד אומת הסטארט-אפ לא מצליחה להקים מעון לרה"מ?": דו"ח חריף של מבקר המדינה מראה כיצד משרד רה"מ בזבז בשנים האחרונות מיליוני שקלים על בינוי ומיגון מעונות פרטיים לראשי הממשלה. בינתיים, עשור אחרי ההחלטה להקמת מעון רשמי, הפרויקט תקוע - ואתם משלמים

רעיית רה"מ בדיון משפט נתניהו: "באמצע מלחמה לא עושים שום שיפוץ"/ביני אשכנזי

10 שנים. 10 שנים חלפו מאז התקבלה החלטת הממשלה להנעת "פרויקט אלמוג", להקמת מבנה חדש למשרד ראש הממשלה ולצידו מעון רשמי. 5 שנים חלפו מאז בוטל, ו-4 שנים חלפו מאז גיבשו במשרד ראש הממשלה פרויקט חלופי בקריית הלאום בירושלים - "פרויקט שירה" - שתכנונו טרם הושלם. 10 שנים שעלו לציבור בישראל כ-56 מיליון שקלים.

כאמור, משרד ראש הממשלה הוציא בשנים האחרונות כ- 56 מיליון שקלים על בינוי ומיגון מעונות פרטיים של ראשי הממשלה - כך עולה מדוח מיוחד וחריף שמפרסם היום (שלישי) מבקר המדינה. לפי הדוח, מתוך 56 מיליון השקלים - בתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כרה"מ הוצאו 27 מיליון שקלים על מיגון מעונותיו בקיסריה וברחוב עזה בירושלים; בתקופת כהונתו של נפתלי בנט - 25 מיליון שקלים יצאו על מיגון המעון הפרטי ברעננה; ובתקופת כהונתו של יאיר לפיד הוצאו כמעט 4 מיליון שקלים על מיגון המעון הפרטי בשכונת רמת אביב בתל אביב.

הדוח נועד, בין היתר, לבחון את השלכות העיכוב הממושך בניסיונות להקים מבנה למשרד רה"מ ולמעון ראש הממשלה - ומובא בו פירוט וניתוח של ההוצאות הכספיות הלא מבוטלות שהצטברו לאורך שנים.

בנימין נתניהו, נפתלי בנט, יאיר לפיד. ראובן קסטרו, אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל, פלאש 90, עיבוד תמונה
הבתים שלהם, הבזבוז של כולנו. נתניהו, בנט ולפיד/עיבוד תמונה, ראובן קסטרו, אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל, פלאש 90
עלות מיגון המעונות הפרטיים של ראשי הממשלה נתניהו, בנט ולפיד. ללא קרדיט, אתר רשמי
כמה זה עולה לנו?/אתר רשמי, ללא קרדיט

בביקורת בדק משרד מבקר המדינה אם ובאיזו מידה תוקנו ליקויים שהועלו בדוח הקודם בנושאים האלה: העיכוב בביצוע הפרויקט, עבודת המטה לבדיקת הבינוי בסביבת הפרויקט, ניהול הפרויקט ופעילות הוועדה להסרת חסמים. כמו כן בדק משרד מבקר המדינה שני נושאים שלא נבחנו בביקורת הקודמת: מיגון המעונות הפרטיים והתאמתם לשהות ראשי הממשלה וכן הסדרת אבטחתם של בתי שרים ומעונות פרטיים של ראשי ממשלה מול רשויות התכנון.

המבקר מצא שבמשך כעשר שנים לאחר ההחלטה לבצע את הפרויקט המקורי שנקרא פרויקט "אלמוג" - שכשל, עדיין לא התקבלה החלטה המאפשרת להניע את הפרויקט החלופי שנקרא פרויקט "שירה", והוא לא קודם עוד. רוב הליקויים שעלו בדוח מבקר המדינה משנת 2020 בנושא זה, ובמרכזם עיכוב של שנים בקידום הפרויקט, לא תוקנו.

בנימין נתניהו על רקע המעון הפרטי ברחוב עזה. יונתן זינדל, פלאש 90, נועם מושקוביץ, עיבוד תמונה
המעון הפרטי ברחוב עזה - והמחיר/עיבוד תמונה, יונתן זינדל, פלאש 90, נועם מושקוביץ

הוצאות המעון בתקופת כהונת רה"מ נתניהו

המבקר מצא כי עלות עבודות האבטחה והמיגון במעון הפרטי של רה"מ ברחוב עזה בירושלים ובמעון בקיסריה בתקופות הכהונה של ח"כ בנימין נתניהו כראש ממשלה - מינואר 2019 ועד נובמבר 2023, הסתכמה בכ-27.8 מיליון שקלים. מהם, 960 אלף שקלים למיגון ותחזוקת המעון בקיסריה בשנת 2019, כ-19 מיליון שקלים למיגון המעון הפרטי-חלופי ברחוב עזה, וכן לשכירת דירות תפעול ודיור למאבטחים בשנת 2023, וכ-7.7 מיליון שקל למיגון המעון הנוסף בקיסריה ולשכירת דיור למאבטחים, בשנת 2023.

כמו כן, המבק מצא כי על פי דוח יועץ מיגון שהוגש למשרד רה"מ בפברואר 2023, המעון הרשמי חלופי ברחוב עזה אינו מתאים לשמש מעון לראש הממשלה בתרחיש "איומי מלחמה". ולכן, בזמן "אירוע משמעותי" ראש הממשלה ומשפחתו "אינם אמורים לשהות בדירה".

אולם, במהלך החודש הראשון למלחמה, לכל הפחות, התגורר ראש הממשלה נתניהו מחוץ למעון הרשמי-חלופי ברחוב עזה. במשרד רה"מ, כך עולה מדוח המבקר, פעלו להציב מרחב מוגן בחצר המעון הרשמי-חלופי שעלותו כ-474,000 שקל - אולם נכון לעת הזו, משך המלחמה אינו ידוע.

בהמשך לכך, בפברואר 2024 ציין משרד רה"מ כי "המעון החלופי ברחוב עזה אמנם אינו מתאים לאיומי מלחמה, אך הותאם ועונה על כל שאר איומי הייחוס - ואף באשר לאיומי מלחמה צומצם הסיכון". מכך עולה שהמעון ברחוב עזה אינו מתאים לאיומי מלחמה, ושהמענה שניתן להציב למול איום זה חלקי בלבד. נכון לאוקטובר 2023 - העלות הצפויה של מיגון המעון ברחוב עזה מסתכמת ב-18 מיליון ש"ח.

בנימין נתניהו על רקע המעון הפרטי בקיסריה. יונתן זינדל, פלאש 90, שלומי גבאי, עיבוד תמונה
המעון הפרטי בקיסריה - והמחיר/עיבוד תמונה, יונתן זינדל, פלאש 90, שלומי גבאי

הוצאות המעון בתקופת כהונתו של רה"מ בנט

המבקר מצא שעלות מיגון המעון הפרטי ברעננה של ראש הממשלה לשעבר, נפתלי בנט, בתקופת כהונתו הגיעה ל-24.9 מיליון שקלים. לצורך מיגון מעון זה שכר משרד רה"מ במשך כ-12.5 חודשים אמצעי אבטחה ומיגון זמניים בסך כ-9.5 מיליון שקלים. האמצעים נשכרו על בסיס הסכם שנועד לספק אמצעי אבטחה לאירועים נקודתיים, ולכן בחלקם שולמו על בסיס שעתי - מה שכמובן שלא התאים לשכירת הציוד למיגון ממושך ורצוף של מעון פרטי של ראש ממשלה. לכן, שילם המשרד על פריטים נלווים לצורך אבטחה ומיגון - שכירת תאי שירותים ניידים סך של כ-103,000 ש"ח לפריט בחודש, ועל שכירת גנרטורים סך של כ-390,000 ש"ח לפריט בחודש.

הסכום ששולם עלה באלפי אחוזים על הסכום שנדרש היה לשלם לוּ נשכרו האמצעים מראש לפרקי זמן ארוכים יותר. במעון הפרטי ברעננה הותקנו, על פי דרישות השב"כ, אמצעי מיגון קבועים בסך כ-14.5 מיליון שקל. השב"כ הניח בעת קבלת ההחלטה בדבר אמצעי המיגון כי אפשר יהיה לעשות שימוש חוזר באמצעים, אולם קרוב לוודאי כי האפשרות לעשות זאת לא תמומש הלכה למעשה.

למשל, 6.8 מיליון שקל הוצאו על רכישת ציוד אבטחה פיזית, שלדברי משרד רה"מ אינו בר שימוש חוזר, ו-5.7 מיליון שקל הוצאו על רכישת אמצעים טכנולוגיים שלדברי משרד רה"מ ניתנים לשימוש חוזר, אולם הם נמצאים באחסון ועלולים להתיישן, ואין ודאות שייעשה בהם שימוש חוזר.

נפתלי בנט על רקע המעון הפרטי ברעננה. אלכס קולומויסקי, פלאש 90, הדס פרוש, עיבוד תמונה
המעון הפרטי ברעננה - והמחיר/עיבוד תמונה, אלכס קולומויסקי, פלאש 90, הדס פרוש

הוצאות המעון בתקופת כהונת רה"מ לפיד

המבקר מצא כי עלות מיגון המעון הפרטי בתל אביב של יאיר לפיד, בתקופת כהונתו כראש הממשלה, הגיעה ל-3.58 מיליון שקל. כ-2.79 מיליון שקל (כ-78%) מסכום זה שימשו לשכירת אמצעי אבטחה ומיגון זמניים. לצורך מיגון המעון בתל אביב לא נעשה שימוש באמצעים שפורקו ממעונות אחרים.

יאיר לפיד על רקע המעון הפרטי בתל אביב. ראובן קסטרו, עיבוד תמונה
המעון הפרטי ברמת אביב - והמחיר/עיבוד תמונה, ראובן קסטרו
מעונות ראש הממשלה. ראובן קסטרו, אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל, פלאש 90, מערכת וואלה!
מעונות ראש הממשלה/מערכת וואלה!, ראובן קסטרו, אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל, פלאש 90

המעון הרשמי בבלפור

לנוכח העיכוב הניכר בקידום פרויקט "אלמוג" להקמת המבנה למשרד רה"מ והצפי שהוא יושלם רק בעוד כמה שנים, נדרשו פעולות בינוי ומיגון נרחבות ומיידיות במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור. ממצאי דוח זה מלמדים שהדבר כלל לא נעשה: משרד רה"מ לא ביצע את תוכנית השיפוץ של המעון משנת 2018 ותוכנית נוספת משנת 2019, והמשרד עדיין לא התאים את המעון הרשמי של ראש הממשלה לדרישות גורמי הביטחון.

בין הגורמים לעיכוב של 32 חודשים בשיפוץ המעון הרשמי בבלפור היו מחלוקת במשרד רה"מ בעניין מימון שיפוץ המעון הפרטי בקיסריה - שארכו כ-8 חודשים, בשנים 2019-2018, אי-פינוי המעון הרשמי בבלפור שארכו כ-18 חודשים, בשנים 2021-2019 ושיתוף מאוחר של השב"כ - שארך כ-6 חודשים, בשנים 2022-2021.

לצורך שיפוץ המעון הרשמי בבלפור נדרש בשנת 2018 לפנותו באופן מיידי מדייריו. במאי 2018 הוחלט במשרד רה"מ כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ישהה בתקופת השיפוץ במעונו הפרטי בקיסריה, וביוני 2018 מסר אב הבית של המעון הרשמי למשרד רה"מ כי לשם מעבר ראש הממשלה למעון הפרטי בקיסריה יש לבצע בו עבודות תחזוקה.

המבקר מצא כי בין יוני 2018 לינואר 2019 התעכב משרד רה"מ בקבלת החלטה בנוגע להיקף המימון הציבורי שיוקצה לעבודות שיבוצעו במעון הפרטי בקיסריה, בשל קושי להבחין בין פעולות תחזוקה במעון הפרטי ובין פעולות העשויות להשביח את מבנהו. כפועל יוצא מכך חל עיכוב של כ-8 חודשים במועד שבו אפשר היה להתחיל בעבודות השיפוץ במעון הרשמי בבלפור.

שני מגרשי הענק בירושלים שמחכים שיקימו עליהם את מעון רה"מ החדש. רוני כנפו
מתי זה יקרה סוף סוף? המתחם מוקף החומה שעליו צפוי לקום מעון רה"מ בירושלים/רוני כנפו
מגרשי הענק בירושלים שעליהם צפוי לקום מעון רה"מ החדש. ללא, מערכת וואלה!
פרויקט יש, התקדמות אין. המגרש שבו צפוי לקום מעון רה"מ בירושלים/מערכת וואלה!, ללא

עוד נמצא כי עד נובמבר 2019 בוצעו במעון הפרטי בקיסריה עבודות מיגון בעלות של 795,000 ש"ח ועבודות תחזוקה בעלות של 190,000 ש"ח, מהן 165,200 ש"ח במימון משרד רה"מ ו-24,800 ש"ח במימון פרטי, בהתאם להנחיית חשב המשרד. תשלום המשרד תמורת ביצוע עבודות אלה במעון הפרטי, בסכום כולל של 960,000 ש"ח, נועד לאפשר את יציאתו של ראש הממשלה מן המעון הרשמי בבלפור למעון הפרטי, לצורך שיפוצו המיידי של המעון הרשמי.

ואולם, ראש הממשלה המשיך לשהות במעון הרשמי ברחוב בלפור יותר משנה וחצי לאחר תום עבודות המיגון במעון הפרטי, עד יולי 2021, סמוך לאחר הקמת ממשלת ישראל ה-36 וסיום כהונתו. עקב כך חל עיכוב של כשנה וחצי בשיפוץ המעון הרשמי בבלפור. יצוין כי בתקופה זו התקיימו שלוש מערכות בחירות לכנסת. המבקר מצא כי ההתנהלות האיטית והלקויה בכל הנוגע לקידום השיפוץ של המעון הרשמי בבלפור השיתה על אוצר המדינה הוצאות בהיקף כספי ניכר:

כך למשל, עבור מיגון ושיפוץ החצר הפנימית והמטבח של המעון הרשמי בבלפור נרכשו ב-2018 מוצרים בעלות של 15.8 מיליון ש"ח - אך בשל העיכוב בשיפוץ המעון רוב המוצרים התיישנו או הושמדו.
עד למועד העדכון שמסר משרד רה"מ בפברואר 2024, הוציא המשרד הזמנה בסך כ-37.3 מיליון ש"ח לביצוע הפרויקט בבלפור, מסך זה נוצל בפועל סך של כ-3.4 מיליון ש"ח (9%). שיפוץ המעון בבלפור צפוי להסתיים ככל הנראה בסוף שנת 2025 לכל המוקדם, כחמש שנים לאחר פרסום הביקורת הקודמת.

מגרשי הענק בירושלים שעליהם צפוי לקום מעון רה"מ החדש. ללא, מערכת וואלה!
"ההתנהלות האיטית והלקויה השיתה הוצאות ניכרות על המדינה". המגרש שבו צפוי להיבנות מעון רה"מ בבירה/מערכת וואלה!, ללא
שני מגרשי הענק בירושלים שמחכים שיקימו עליהם את מעון רה"מ החדש. רוני כנפו
השנים חולפות, ובינתיים הכסף זורם. המתחם מוקף החומה שעליו צפוי לקום מעון רה"מ בירושלים/רוני כנפו

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן:

"הבינוי והמיגון של מעונות ראשי הממשלה מבטאים חוסר יעילות ובזבוז כספי ציבור. מדובר בהתנהלות שערורייתית", כתב מבקר המדינה בדוח. "אין דרך להסביר כיצד אומת הסטרטאפ לא מצליחה להקים מעון לראש ממשלת ישראל במשך עשור שלם ואף שיפוץ המעון בבלפור נגרר שנים ארוכות. תחת זאת משרד ראש הממשלה הוציא בשנים האחרונות - כ- 56 מיליון ש"ח על בינוי ומיגון מעונות פרטיים של ראשי הממשלה - ח"כ נתניהו (27 מיליון ש"ח), מר בנט (25 מיליון ש"ח) וח"כ לפיד (4 מיליון ש"ח)".

לדבריו, "גם בעת המלחמה, לא קיבלתי הסבר מדוע מוציאים עוד ועוד מיליוני שקלים על מיגון המעונות הפרטיים של ראש הממשלה נתניהו. זאת בשעה שהמעון ברחוב עזה כלל אינו מותאם לאיומי מלחמה ומשכך בשבועות הראשונים של המלחמה ראש הממשלה לא התגורר בו".

עוד הוסיף אנגלמן כי "הבינוי בנכסים פרטיים מביא לעירוב לא רצוי בין הפרטי לציבורי. משרד ראש הממשלה אף לא סיפק הסבר מדוע במקום לבזבז עשרות מיליוני ש"ח שיורדים לטמיון על שיפוץ מעונות פרטיים המשרד לא רכש דירה חלופית בירושלים שתהיה בבעלות המדינה ובה יושקעו כספי הציבור והיא תעמוד לרשות כל ראשי הממשלה. המציאות הנוכחית לא יכולה להמשך".

"במבט צופה פני עתיד, מוטלת על הגופים המבוקרים ועל ראש הממשלה ח"כ נתניהו וראשי הממשלה שיכהנו בעתיד, החובה להבטיח כי עקרונות היעילות והחיסכון יעמדו מעתה והלאה במרכז הליכי הטיפול וקבלת ההחלטות בנושא. פעולה לאורם של עקרונות אלו מחויבת בראש ובראשונה מטעמים ערכיים וציבוריים, בפרט מקום בו ההוצאה הציבורית מוצאת בזיקה למעונו הפרטי של ראש הממשלה".

צפו: תיעוד המעון הרשמי בבלפור

בווידאו: תיעוד ההרס בבלפור 02.04.24/ללא

תגובת לשכת ראש הממשלה בתגובה לדו"ח המבקר:

ביחס לדו"ח המבקר עולה שאלה אחת בסיסית: למה בכלל היה צריך להרוס את המעון הרשמי בבלפור ולמה בנט בחר להתגורר במעונו הפרטי ברעננה שנה שלמה עוד לפני הריסת מעון רה"מ הרשמי בירושלים על ידי לפיד.

כשראש הממשלה נתניהו חזר לתפקידו לפני למעלה משנה, המעון הרשמי בבלפור היה הרוס לחלוטין כתוצאה מהחלטה תמוהה ובלתי נחוצה של ממשלת בנט-לפיד להרוס באופן מאסיבי את כל פנים המעון - לרבות הרצפה והתקרה - ולהשאיר רק את הקירות החיצוניים.

לא היה בכך כל צורך. אפשר היה להסתפק בתוכנית השיפוץ והמיגון המינימלית המקורית שגובשה בממשלת נתניהו הקודמת שהייתה אורכת כמה חודשים ולא שנים, והייתה חוסכת למדינה עשרות מיליוני שקלים. כתוצאה מההרס המאסיבי במעון בבלפור על ידי ממשלת בנט-לפיד ראש הממשלה נתניהו נאלץ להתגורר בדירתו ברחוב עזה שנמצאת על רחוב ראשי בירושלים ושחשופה לאיומי ירי מעשרות גגות ודירות שמקיפות אותה.

בנסיבות אלה, בזמן המלחמה הנוכחית ובצבר האיומים, רמת האיום על ראש הממשלה נתניהו היא בדרגה הגבוהה ביותר ומחייבת טיפול מיידי. לכן, גורמי הביטחון חייבו סידורי מיגון שימנעו סכנת חיים יומיומית על ראש הממשלה נתניהו. יודגש כי במעונו של ראש הממשלה נתניהו לא בוצע שום שיפוץ אלא רק סידורי מיגון הכרחיים שנקבעו על ידי גורמי הביטחון.

תגובת ראש הממשלה לשעבר, נפתלי בנט:

"דוח המבקר שפורסם היום מזים לחלוטין קמפיין מרושע של מכונת הרעל כנגדי. המבקר קובע כי לא שיפצתי את ביתי בחמישים מיליון וגם לא בחמישה שקלים. המבקר קובע כי ביתי הפרטי לא הושבח, בניגוד לשקרים שהופצו ותפסו אחיזה לצערי. המבקר מאשר כי הכסף הוצא על אבטחה ומיגון של ביתי ברעננה, בזמן שהמעון בבלפור נכנס לתהליך שדרוג בטחוני על בסיס הנחיית שב"כ. יש שקרים רבים שהוזמו בדוח, אבל בזמן שחיילנו בחזית אני בוחר לא לעסוק עוד בנושא".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully