וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: עליות שערים בעקבות הצלחה במתקפה על עיראק

עידו אלון

21.3.2003 / 23:06

לומניס מוסיפה 26% עקב מינוי מנכ"ל אלישרא כמנכ"ל חדש בחברה; לנאופטיקס עולה ב-2.7% לאחר הדו"חות; טבע מוסיפה 4%


פתיחת המלחמה נענתה בעליות שערים מהוססות אתמול, אשר מתחזקות מהותית הערב. הדיווחים אודות הצלחה יחסית בפתיחת המתקפה של ארה"ב ובריטניה הביאו לעליות, שעתידות לסיים שבוע חיובי בוול סטריט. מדד נאסד"ק מוסיף 0.9% ודאו ג'ונס עולה ב-1.9% ומשלים יום שמיני רצוף של עליות, לראשונה מאז דצמבר 1998.

את העליות מזין דיווח של רשת הטלוויזיה האמריקאית ABC ולפיו סדאם חוסיין נפגע לאחר ההפצצה על בגדאד שלשום והוא מנותק ממוקד קבלת ההחלטות. רשת BBC ציטטה איש ממשל בריטי האומר כי חוסיין נהרג. בנוסף, המגמה החיובית נתמכת בהתקדמות המהירה של הכוחות בכיוונה של הבירה בגדאד על רקע התנגדות מעטה שבה הם נתקלים.

מגמה חיובית דומה נרשמת גם בשער הדולר שעולה מול היורו ובמחירי הנפט שאיבדו 25% בשבוע החולף. על אף זאת מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בפברואר ב-0.6%. שיעור עלייה זה מהווה שיא של שנתיים. העלייה במדד נבעה מנסיקת מחירי הנפט במהלך פברואר כולו, על רקע אי הוודאות ששררה באשר לסכסוך בין ארה"ב לעיראק.

המניות הישראליות נהנות אף הן ממגמת העליות בוול סטריט, ואף ממחזורי מסחר מפתיעים לימי שישי. מניית לומניס ממשיכה לרכז עניין רב על רקע תקוות המשקיעים לשינוי בחברה מרובת השערוריות בעקבות הצטרפותו של מנכ"ל חדש. מנכ"ל אלישרא אבנר רז התפטר ביום ה' מתפקידו, ועתיד להתמנות למנכ"ל לומניס. כיום משמש בתפקיד בעל השליטה בלומניס אריה גנגר. מניית לומניס הוסיפה 26% לרמה של 1.6 דולרים המשקפת לחברה שווי שוק של 59 מיליון דולר. "אפקט רז" סייע למניה החבוטה להוסיף 65% בשלושת ימי המסחר האחרונים.

קומברס מוסיפה 1%, אמדוקס עולה ב-1% ומרקורי יורדת בכ-1%. מגמה חיובית נרשמת גם במניות חברות התרופות, כשטבע מוסיפה 4% ותרו עלתה ב-5%.

חברת לנאופטיקס דיווחה היום על תוצאותיה לרבעון הרביעי ול-2002 כולה. הכנסות החברה חצו ברבעון הרביעי את רף ה-200 אלף דולר והסתכמו ב-237 אלף דולר, לעומת 150 אלף דולר ברבעון השלישי - וב-465 אלף דולר ב-2002 כולה. כלל פעילותה של לנאופטיקס מהווה כיום החברה הבת איזיצ'יפ, המפתחת מעבדים למהירויות גבוהות. מכירות החברה הן ראשוניות בלבד, לחברות אשר משתמשות בשבבי איזיצ'יפ בשלב הפיתוח. בחברה מקווים כי במחצית השנייה של 2003 וביתר שאת ב-2004, המוצרים החדשים שייצאו לשוק יביאו למכירות גבוהות מהותית, בהיקף של מיליוני דולרים.

ההפסד התפעולי של לנאופטיקס הסתכם ב-3 מיליון דולר ברבעון הרביעי, וב-15.9 מיליון דולר ב-2002 כולה. זאת לעומת הפסד תפעולי של 9.8 מיליון דולר ב-2001. ההפסד התפעולי ב-2002 כלל מחיקה חד פעמית בהיקף של 4.7 מיליון דולר. בשורה התחתונה רשמה החברה הפסד של 830 אלף דולר ברבעון הרביעי ו-6.7 מיליון דולר ב-2002 כולה.

המזומן בקופת לנאופטיקס הסתכם נכון לסוף 2002 ב-10.7 מיליון דולר, אך הינו כפול מכך כיום לאחר גיוס ההון שביצעה איזיצ'יפ. איזיצ'יפ השלימה במארס 2003 גיוס הון של עד 24.5 מיליון דולר. עד כה קיבלה החברה 9.3 מיליון דולר במזומן מלנאופטיקס עצמה, בנק ההשקעות גולדמן סאקס, קרנות ההון סיכון JK&B, סטאר ותמר. קרן ההון סיכון נוקיה ונצ'רס עתידה להוסיף 4.2 מיליון דולר במזומן. כל הגופים בסבב גיוס ההון קיבלו אופציה להשקעה מצרפית נוספת של 8 מיליון דולר בתנאים זהים, וקרן הון סיכון נוספת העניקה לאיזיצ'יפ קווי אשראי ב-3 מיליון דולר.

בעקבות ההשקעה דוללה לנאופטיקס לאחזקה של 51% באיזיצ'יפ, ונראה כי כל אחד מבעלי המניות הגדולים - גולדמן סאקס, נוקיה ונצ'רס, סטאר ו-JK&B - יגיע לאחזקה של 10.5% בחברה. כל המשתתפות בסבב הגיוס גם קיבלו אופציה להמרת מניות איזיצ'יפ שבידיהן באחזקות בלנאופטיקס. כך לדוגמה, בחרה קרן אייפקס להמיר ב-2002 את אחזקותיה באיזיצ'יפ במניות של לנאופטיקס הנסחרות בוול סטריט ובת"א. מניית לנאופטיקס הוסיפה 3% והחברה נסחרת בשווי שוק של 36 מיליון דולר. ההון העצמי של החברה מסתכם ב-7.8 מיליון דולר.

מניית ביוטכנולוגיה איבדה 2% במחזור גבוה יחסית לממוצע בה, ולעומתה קומפיוג'ן רשמה עלייה חדה של 9% בתוך ריכוז היקף מסחר ער.

הסדר הנושים שהשלימה גילת והודעתה כי היא לא תימחק מהמסחר בנאסד"ק הביאו לעלייה של 10% במניה לרמה של 22 סנט במחזור גבוה של 3 מיליון מניות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully