וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: האם השווקים יעלו השבוע?

רותם שטרקמן

21.3.2003 / 14:34

הכרעה מהותית בעיראק והעברת התוכנית הכלכלית צפויים להזניק השווקים מעלה; עם זאת, הסתבכות אמריקאית בעיראק וכישלון פוליטי של האוצר יגררו השווקים מטה

אילת ניר, הכלכלנית הראשית של אי.בי.אי, סבורה שהקפיצה שנרשמה בבורסה הישראלית בשבועיים האחרונים נובעת משילוב של שני גורמים עיקריים - פרסום התוכנית הכלכלית וסיום תקופת ההמתנה למתקפה בעיראק. "תגובת השוק מראה שהפעילים נותנים הסתברות נמוכה להסתבכות בעיראק, והסתברות גבוהה לתרחיש אופטימי שלפיו המלחמה תהיה קצרה ומוצלחת", אומרת ניר. "עד לשבוע האחרון נראה שעיקר ההשפעה באה מהידיעות וההדלפות בנוגע לתוכנית הכלכלית של שר האוצר. העליות של השבוע האחרון, והקפיצה ביום רביעי מיוחסת בעיקר לנאום של בוש ביום שני בלילה, שסיים את האי ודאות בקשר לתקופת ההמתנה למלחמה. עכשיו צריך לראות מה יקרה במלחמה עצמה".

לפני כשבועיים השלימו ניר ואלה אלקלעי, מנהלת המחקר באי.בי.אי, עבודת מחקר על התנהגות שוק המניות האמריקאי בעיתות מלחמה. אחת המסקנות של העבודה היא שבטווח הקצר קיים סיכוי שהשוק ירשום עליות, בעיקר בציפייה למהלך צבאי קצר ומוצלח. בינתיים נראה שהשווקים אכן הגיבו כמצופה, אבל צריך לזכור שמלחמה עצמה עדיין לא ממש החלה, כך שהאי ודאות לגבי תוצאותיה עדיין גבוהה.

"לפי התסריט האופטימי, המתקפה צריכה להיות קצרה ואפקטיווית, בלי פגיעה מהותית בכלכלה האמריקאית ובלי פגיעה בשדות הנפט בעיראק. אפקטיווית במובן כזה שבסוף המהלך ניתן יהיה להחליף את השלטון בעיראק", אומרת ניר. "על אף שזה מה שהשוק מצפה שיקרה, אם התסריט הזה יתממש, קיים עדיין פוטנציאל לעליות נוספות בשוק".

על אף שההסתברות לכך נראית כעת נמוכה, ערה ניר גם לתסריט הפסימי שעלול לשבש את מהלך המלחמה. למשל, אחד החששות הוא הסתבכות שתוביל להתחדשות העליות במחירי האנרגיה, מה שיגרום ללחץ אינפלציוני, בעיקר במדינות המערב. ניר ואלקלעי ציינו כי על פי מודל שפיתח בנק ההשקעות מריל לינץ', שמבוסס על נקודת המפגש של הביקוש וההיצע, מלאי הנפט העולמי נמצא כיום הרבה מתחת לרמתו ערב מלחמת המפרץ ב-91'.

על פי מודל זה, ב-91' הסתכם מלאי הנפט המסחרי העולמי ב-67 מיליון חביות מעל לטווח הנורמלי, ואילו כיום נמצא מלאי הנפט המסחרי ברמה של 104 מיליון חביות מתחת לנורמלי. הסיבות לירידה במלאי (ולעלייה האחרונה במחירי הנפט) נבעו בין השאר מהשביתה של יצרניות הנפט בוונצואלה, בגלל החורף הקשה בחצי הכדור הצפוני וצמצום שאיבת הנפט על ידי מדינות אופ"ק. בשבוע באחרון, עם התקרב תאריך התקיפה בעיראק, החלו מחירי הנפט לרדת, תוך שהם נתמכים בהצהרות מארה"ב ויפאן על שחרור מלאי חירום של נפט במקרה של מחסור כתוצאה מהמלחמה. נכון לאתמול נסחרה חבית נפט בבורסה של ניו יורק במחיר של 30 דולר - 10 דולרים מתחת למחירה לפני שבוע.

ניר סבורה שגם לתוכנית הכלכלית שפירסם נתניהו בתחילת השבוע היתה השפעה חיובית בשוק. "התחושה היא טובה, מכיוון שנראה כי התוכנית מטפלת בהרבה בעיות בסיסיות ולא מחפשת רק פתרונות לטווח הקצר. השוק הגיב בחיוב גם להחלטה לשלוח את קופות הפנסיה לשוק ההון. קיומו של גוף גדול שמחויב לרכוש בכל חודש אג"חים לטווחים ארוכים עשויה להוות גורם מייצב בשוק האג'ח". עם זאת מסייגת ניר ואומרת שעדיין צריך לראות אם התוכנית, או לפחות החלקים החשובים בה, יאושרו על ידי הממשלה והכנסת.

גורם חיובי נוסף שמונים באי.בי.אי הוא האישור לקבלת הערבויות מארה"ב, שהגיע שלשום. "בסך הכל אנחנו הרבה יותר אופטימיים לגבי הבורסה הישראלית כיום מאשר היינו לפני חודש", אומרת ניר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully