וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סדאם לעמו: שילפו את החרבות

20.3.2003 / 7:41

"ננצח הקואליציה הציונית-אמריקאית", הבטיח נשיא עיראק בנאום טלוויזיוני; קרא לג'יאהד ערבי כלל עולמי - "גם בפלסטין"; נשיא ארה"ב בנאום לאומה: לא נסתפק בכל תוצאה שאינה ניצחון

נשיא עיראק, סדאם חוסיין, נשא נאום בטלוויזיה העיראקית בעקבות תחילת המתקפה האמריקאית. סדאם תקף בחריפות את נשיא ארה"ב, ואמר כי "הנשיא בוש הקטן מבצע פשע". הוא קרא לבני עמו "לשלוף את החרבות ולהילחם נגד האויב".

סדאם ציין כי עיראק מעוניינת בשלום וכי בוש התעלם מכמיהתה זו. לדבריו, המלחמה היא חלק משרשרת הפשעים שבוצעו נגד עיראק ונגד האנושות. עוד הוא אמר: "עיראק תנצח את הקואליציה הציונית-אמריקאית - זה רצונו של אללה".

בנאום, שעל פי הערכות הוקלט טרם המתקפה, הזכיר נשיא עיראק גם את ישראל. לדבריו הניצחון הערבי יהיה בכל מקום, בעיראק ובפלסטין. נאומו המבולבל דיבר גם על ג'יאהד ערבי כלל עולמי נגד הרשע.

"נגן על העולם מסכנה גדולה"

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, נשא נאום לאומה זמן קצר לאחר תחילת המתקפה. הוא אמר כי מדובר בהתקפה על "יעדים נבחרים". לדבריו, כוחות הקואליציה פועלים לשחרור עיראק, ולפירוקה מנשק להשמדה המונית. "מטרתה של הפעולה היא להגן על העולם מסכנה גדולה", אמר הנשיא שהדגיש כי המבצע הצבאי עומד להתרחב בצורה משמעותית.

בהודעתו הבהיר הנשיא כי "אנו בשלבים הראשונים של פעולה צבאית", ואמר כי נתן פקודה לפגוע במטרות נבחרות בעלות חשיבות צבאית במטרה לפגוע ביכולת הצבא העיראקי לבלום את כוחות ארה"ב. בוש הבטיח בנאומו, שנישא ממשרדו בבית הלבן וארך רק ארבע דקות, כי ארה"ב תפעיל כוח רב ולא תסיים את המלחמה ללא השגת כל מטרותיה - "זו לא תהיה מערכה של חצאי פעולה ולא נסכים לשום תוצאה מלבד ניצחון", אמר בוש. הנשיא הזהיר כי סדאם חוסיין אינו מחויב לכללי המלחמה המוכרים או למוסר הצבאי וציין כי הוא משתמש באזרחים כמגינים אנושיים. הוא הדגיש כי "כוחות הקואליציה יעשו הכל כדי לשמור על חיי האזרחים", ואמר כי אין לארה"ב כוונה לפגוע בתושבי עיראק או להחזיק במדינה. הוא ציין כי לארה"ב מחויבות ארוכת טווח לבנות מחדש את עיראק.

בוש אמר כי שלום העולם תלוי בלוחמים ובלוחמות האמריקאים. בוש ציין כי מטרת המלחמה היא לפרק את עיראק מנשק להשמדה המונית, לשחרר את העם העיראקי ולהסיר את האיום על שלום העולם. הוא ציין כי המלחמה עלולה להתארך מעבר למה שצופים.

במהלך נאומו לאומה הדגיש הנשיא בוש כי "התקווה של עם מדוכא עומדת על הכף". הוא הוסיף כי 35 מדינות חברות בקואליציה הפועלת נגד עיראק, וכל מדינה עומדת במחויבותה להשתתף במערכה.

הנשיא פנה לחיילי הקואליציה ואמר: "שלום העולם תלוי בכם". הוא הוסיף כי ארה"ב לא תסתפק בכל תוצאה שאינה ניצחון. לדברי בוש, המערכה עלולה להיות ארוכה ומורכבת יותר ממה שניתן להניח, "אך אמריקה תנצח...נמשיך לעידן של שלום ונביא חופש אחרים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully