וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד החוץ האמריקני בוחן הכרה במדינה פלסטינית כחלק מיוזמה ליום שאחרי המלחמה בעזה

עודכן לאחרונה: 31.1.2024 / 19:50

חשיפת וואלה!: בלינקן הורה למשרד החוץ האמריקני להציג לו אפשרויות להכרה אמריקנית או בינלאומית במדינה פלסטינית וכן להגיש המלצות בנוגע לדרך שבה תיראה "מדינה פלסטינית מפורזת". המהלך מצביע על שינוי חשיבה משמעותי מצד ארה"ב. הבית הלבן: אין שינוי במדיניות

בווידאו: פעילות יחידת האיסוף 414 בלב חאן יונס. 31.01.24/דוצ

שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן הורה למשרד החוץ האמריקני להכין עבודת מטה שתבחן את האפשרות של הכרה אמריקנית ובינלאומית במדינת פלסטין ביום שאחרי המלחמה בעזה - כך נחשף היום (רביעי) בוואלה!.

למה זה חשוב:

 • העובדה שמשרד החוץ האמריקני בוחן אפשרות זו מצביע על שינוי בחשיבה בתוך ממשל ביידן בסוגיה שנחשבת לרגישה ביותר הן מבחינה בינלאומית והן מבחינה פוליטית פנימית בארצות הברית.
 • במשך עשרות שנים מדיניות ארצות הברית היתה להתנגד להכרה בפלסטין כמדינה - הן בצורה בילטרלית והם במוסדות האו"ם - ולהבהיר כי מדינה פלסטינית תושג אך ורק במו"מ ישיר בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית.
 • ישראל מתנגדת בחריפות במשך שנים לכל הכרה במדינה פלסטינית מצד מדינות בודדות ומצד מוסדות האו"ם.
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקאי, אנטוני בלינקן, 9 לינואר 2024. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
נתניהו ובלינקן, ינואר/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

תזכורת:

 • משרד החוץ האמריקני ביצע בחינה דומה בעבר, במהלך כהונת הנשיא אובמה, כשהרשות הפלסטינית ניסתה להשיג הכרה במדינה פלסטינית באמצעות מוסדות האו"ם.
 • באותה תקופה משרד החוץ האמריקני הכין מסמך עם הצעות למדיניות בנושא של הכרה במדינה פלסטינית אבל הוא לא נדון בתוך הממשל בצורה רצינית.
 • ב-2012 העצרת הכללית של האו"ם הצביע בעד קבלה של פלסטין כמדינה "משקיפה" באו"ם - בדומה לוותיקן - בלי לקבל אותה כחברה מלאה בארגון.

מאחורי הקלעים:

 • בכיר אמריקני אמר כי המלחמה בעזה והמאמצים למצוא מוצא דיפלומטי פתחו את הדרך לבחינה מחדש בתוך הממשל של הרבה מאוד פרדיגמות ישנות במדיניות ארצות הברית כלפי הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
 • לדבריו יש גורמים בתוך הממשל האמריקני שממליצים לשנות מדיניות ולהתקדם להכרה מדינה פלסטינית כצעד ראשון בתהליך שלום מחודש ולא כצעד אחרון שיהיה תוצאה של מו"מ בין הצדדים.
 • קיימות כמה אפשרויות לפעולה אמריקנית בכיוון הזה - הלך מהחלטה על הכרה אמריקנית במדינה פלסטינית, עבור בהחלטה לא להטיל וטו על החלטה במועצת הביטחון לקבלת פלסטין כחברה מלאה בארגון וכלה בעידוד מדינות אחרות במערב להכיר במדינה פלסטינית.

תמונת המצב:

 • הבכירים האמריקנים ציינו כי בחינת הסוגיה של הכרה במדינה פלסטינית היא רק אחת מכמה סוגיות שבהן בלינקן ביקש ממשרד החוץ האמריקני לבצע עבודת מטה ולהציג לו המלצות למדיניות.
 • בלינקן ביקש משרד החוץ האמריקני להכין הצעות לכיצד "מדינה פלסטינית מפורזת" עשויה להיראות בהתבסס על מודלים שונים מרחבי העולם, כך אמר בכיר אמריקני.
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בהקמת "מדינה פלסטינית מפורזת" כמה פעמים בין השנים 2009 ל-2015, אולם בשנים האחרונות לא חזר על התמיכה הזו בפומבי.
 • בכיר אמריקני ציין כי הבחינה של הנושא מתבצעת כעת כדי להציע דרכים בהן ניתן ליישם את פתרון שתי המדינות בצורה שתבטיח ביטחון לישראל ולא תסכן אותה.
 • הבכיר האמריקני ציין כי הבית הלבן מודע לשתי עבודות המטה שמתבצעות. הוא הדגיש כי בלינקן עדיין לא אישר מדיניות חדשה וכי משרד החוץ נמצא בעיצומו של תהליך גיבוש תפריט רחב של אפשרויות.
 • דובר משרד החוץ האמריקני סירב להתייחס לדברים.
 • דובר מטעם המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן אמר: "מדיניות ארה"ב במשך שנים רבות היא כי הכרה במדינה פלסטינית צריכה להיות תוצאה של מו"מ ישיר בין הצדדים ולא באמצעות הכרה חד צדדית או דרך מוסדות האו"ם. המדיניות הזו לא השתנתה".

התמונה הגדולה:

החשיבה בתוך הממשל האמריקני בנושא הכרה במדינה פלסטינית ובסוגיית המדינה הפלסטינית המפורזת היא חלק ממהלך דיפלומטי רחב יותר לגבש יוזמה מדינית אמריקנית ליום שאחרי המלחמה בעזה.
יוזמה כזו תתבסס על האמצים שעשה הממשל לפני ה-7 באוקטובר להשיג עסקת חבילה עם סעודיה שתכלול גם הסכם נורמליזציה עם ישראל. האסטרטגיה של הממשל כעת היא לקשור בין הסכם נורמליזציה כזה לבין יצירת נתיב להקמת מדינה פלסטינית.
הסעודים הבהירו בפומבי ובשיחות שקטות עם ארה"ב מאז ה-7 באוקטובר כי כל הסכם נורמליזציה עם ישראל יותנה ביצירת "נתיב בלתי הפיך" למדינה פלסטינית.
הכרה במדינה פלסטינית על ידי ארצות הברית ומדינות מערביות אחרות או קבלת מדינת פלסטין כחברה מלאה באו"ם עשויה להוות "נתיב בלתי הפיך" מהסוג הזה.
שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון אמר ביום שני כי בריטניה שוקלת להכיר במדינה פלסטינית כחלק מהנסיון לספק לפלסטינים אופק מדיני ביום שאחרי המלחמה בעזה.
"אנחנו ובנות בריתנו בוחנות את הנושא של הכרה במדינה פלסטינית, כולל באו"ם...זו יכול להיות אחד הדברים שיעזור להפוך את התהליך הזה לבלתי הפיך", הוא אמר.

למה לשם לב:

 • בלינקן יפגוש היום בוושינגטון את השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר וידון איתו במצב בעזה, בסוגיית היום אחרי ובמאמצים לקדם הסכם נורמליזציה עם סעודיה.
 • דרמר פגש היום בבית הלבן את היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן לדיון באותם נושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  3
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully