וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון דנה בנושא האתר ההיסטורי שהושחת על ידי פורעים

עודכן לאחרונה: 15.1.2024 / 19:15

וועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בוועדת חוץ וביטחון קיימה היום (שני) דיון בנושא ניסיונות ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על האתר ההיסטורי "מזבח יהושע", שריד יחיד לתקופת ההתנחלות וכניסת עם ישראל לארץ, השחתתו על ידי פלסטינים ואי אכיפה במקום על ידי רשויות החוק.

הדיון נקבע לאחר שליושב ראש הוועדה חבר הכנסת צבי סוכות נודע כי בנוסף לכל ניסיונות ההשתלטות בשבוע האחרון פורעים ריססו גרפיטי של דגל הרשות הפלסטינית על אבני המזבח בנות 3000 השנה.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, השתתף בדיון ודרש מהממשלה לא להזניח אתרים ארכיאולוגים בשעת מלחמה מה שעלול להפוך לבכייה לדורות: "מזבח יהושע בן נון, המקום שבו הפכנו לעם, אתר ארכיאולוגי בעל משמעות אדירה, אולי האדירה ביותר שיש בארץ ישראל. חשיבות השמירה עליו היא ערך עליון לא רק לנו כיהודים, אלא לכל שוחר ציוויליזציה, יש בהר עיבל בשנים האחרונות מגמה ברורה מצד הרשות הפלסטינית לנסות להרוס, למחוק את האתר הזה, וזה משתלב במגמה הקבועה שלהם לנסות למחוק את אתרי המורשת של העם היהודי ביהודה ושומרון, ברור לכולם למה".

ח"כ צבי סוכות בכיכר החטופים בתל אביב. אורי סלע, מערכת וואלה
ח"כ צבי סוכות בכיכר החטופים בתל אביב/מערכת וואלה, אורי סלע

חבר הכנסת סוכות סיפר בפתח הדיון: "לקראת הדיון נסעתי אתמול להר עיבל לראות בעיניים את האתר הארכיאולוגי, חייב להודות בכנות: עודני מזועזע מהמראה המחפיר של כתובת גרפיטי ודגל פלסטין על אבני המזבח המקודש, אבנים שטומנים בחובן אלפי שנים של כמיהה לגאולה, תום גלות מצריים וההגעה הראשונית של עם ישראל לארץ המובטחת מחוללים על ידי איובינו, אנחנו נעשה סוף לחרפה הזאת, אני לא אנוח לא אשקוט ולא ארפה עד שתפסק לאלתר ההפקרות הביטחונית באחד האתרים ההיסטוריים החשובים ביותר לעם היהודי". דברי סוכות

מזבח יהושע בן נון שבהר עיבל הוא אתר ארכאולוגי, שהתגלה ונחפר במהלך סקר הר מנשה על ידי משלחת חוקרים בניהולו של פרופ' אדם זרטל, שתיארך את האתר לרבע האחרון של המאה ה-13 לפנה"ס. זרטל הגיע למסקנה כי באתר שוכן המזבח שבנה יהושוע בן נון המתואר בספר דברים, כחלק מרכזי ממעמד הברכה והקללה. בשנתיים האחרונות גורמים ברשות הפלסטינית מבצעים נסיונות השתלטות על האתר הכוללים: תכנון תב"ע לבניית שכונה פלסטינית מסביב לאתר המקודש ליהודים, תכנון רשת חשמל לשכונה שהמנהל האזרחי כבר אישר, פריצת כביש שמחבר בין עסירה א שמליה לשכם, שעובר על הדרך העתיקה בצמוד למזבח, שלסלילתו נעשה שימוש באבני אתר המזבח. וכעת השיא גרפיטי בשיאה של מלחמה על אבני המזבח העתיקים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully