וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

24 שעות לפני הפתיחה: פעילים מעריכים כי הבורסה תעלה מחר ביותר מ-2%

אילן מוסנאים

18.3.2003 / 14:56

שחקני מעו"ף עשויים למתן עליות; אתמול בסיום המסחר היו כ-80 אלף קולים פתוחים בטווח 330-350 נקודות למעו"ף

הבורסה של תל אביב תצטרף מחר לחגיגת העליות בבורסות העולם סביב ההערכות כי המלחמה בעיראק תהיה קצרה ותוכתר בהצלחה. כך מעריכים פעילים בשוק ההון המקומי.

רועי לאופר מדסק המוסדיים של נשואה זנקס, מציין כי האינדיקציה הכי חזקה לאופטימיות בשווקי העולם היא הצניחה במחירי הנפט בבורסות העולם. בשעה זו נופלים מחירי הנפט בעולם בכ-8.5%.

לאופר מציין כי בורסות אירופה, שנסחרות היום בעליות של 1.5%-4%, וממשיכות את העליות החדות של הימים האחרונים, משקפות את הירידה ברמת חוסר הוודאות סביב המלחמה בעיראק - חוסר ודאות שלחץ את השווקים כלפי מטה בשנה האחרונה.

בארץ, בנוסף להתעוררות העולמית סביב פתיחת המלחמה, תגיב הבורסה גם לתוכנית הכלכלית שהציג אתמול בנימין נתניהו, ולכן הוא צופה עליות של 2% בערך (בכפוף למסחר הערב בארה"ב). אם בארה"ב יהיה יום נוסף של עליות חדות, הבורסה בתל אביב תגיב בעליות של יותר מ-2%.

לאופר מציין כי מי שעלולים למתן את העליות הם שחקני המעו"ף. בסיום המסחר אתמול היו כ-80 אלף קולים פתוחים ברמות של 330-350 נקודות במעו"ף. אם המדד, שהבוקר עומד על רמה של כ-333 נקודות, יגיע לרמת ה-340 נקודות או אף יחצה אותה, עלולים שחקני המעו"ף להיקלע למצב של חוסר בטחונות - מה שייאלץ אותם לסגור את הפוזיציות (על ידי רכישת קולים), דבר שיקפיץ את השוק עוד יותר. אם יהיה לשחקני המעו"ף מספיק כוח, הם יצליחו למנוע מהמדד לפרוץ קדימה.

נקודה בעייתית נוספת הם מחזורי המסחר, שממשיכים להיות נמוכים ומלמדים על כך ששחקנים רבים מעדיפים לחכות בחוץ. בלי כניסה של כספים חדשים, המדדים יתקשו להמשיך במגמת העליות.

פעילים בשוק מציינים כי "די ברור שנראה מחר עליות חדות, לנוכח העליות בבורסות העולם והנפילה במחירי הנפט". הפעילים מציינים, כי בתוכנית הכלכלית שפורסמה אתמול לא היו הפתעות מרעישות.

עם זאת, הם מעריכים כי השווקים יגיבו לתוכנית בחיוב בימים הקרובים, בדומה למגמה שנרשמה בתקופה האחרונה. נקודה חשובה נוגעת לכניסת קרנות הפנסיה לשוק הסחיר. הפעילים מציינים כי די בתרומה של קרנות הפנסיה להגברת הסחירות באג"ח, כדי להפחית את פרמיית הסחירות שלהן ולהביא לירידת התשואות שלהם (גם אם לא יהיה שינוי ביחסי ההיצע והביקוש לאג"ח).

ההערכות הן כעת שהנגיד יחל בתהליך של הפחתות ריבית וכבר ביום שני הקרוב היא תרד בכ-0.2%. הפעילים מעריכים כי די בכך שחלק מהתוכנית הכלכלית יעבור ואם המלחמה בעיראק לא תסתבך, אזי התשואות באג"ח צפויות לרדת חדות בחודשים הקרובים. הם מעריכים כי שיווי המשקל בשחרים הארוכים עשוי להתייצב תוך 3-4 חודשים סביב רמות של 9.5%-10% ובצמודי המדד הארוכים סביב רמות של כ-5%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully