וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אבו מאזן נבחר לראש הממשלה הפלסטינית

10.3.2003 / 18:05

המועצה המחוקקת הסמיכה אותו לעסוק בביטחון הפנימי; ערפאת יוסיף לפקד על כוחות הביטחון ויוכל לפטר את ראש הממשלה; החמאס: אבו מאזן ייכשל בתפקידו ולא יצליח לכפות דיעותיו היוניות

המועצה המחוקקת של הרשות הפלסטינית אישרה היום את מינויו של מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לראשות הממשלה הפלסטינית. בגלי צה"ל דווח כי בחירתו זכתה לרוב של 64 תומכים מול 3 מתנגדים.

בהמשך הדיונים קבעה המועצה המחוקקת את סמכויותיו של ראש הממשלה המיועד, והחליטה כי הממשלה תוסמך לעסוק בענייני הסדר הציבורי והביטחון הפנימי. יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, יפקד על הכוחות הפלסטיניים ועל המודיעין ותהיה לו סמכות לפטר את ראש הממשלה. זיאד אבו עמר, מראשי הפתח, אמר כי מדובר במהפכה במערכת הפוליטית הפלסטינית.

המועצה החליטה, כי ראש הממשלה יוכל להרכיב את ממשלתו תוך שלושה שבועות, ויוכל לקבל הארכה של שבועיים. אם הוא ייכשל בהרכבת הממשלה בפרק הזמן המיועד, יוכל ערפאת למנות ראש ממשלה אחר תחתיו. המועצה גם אישרה כי לערפאת יש סמכות לבטל כל חוק שאושר במועצה, אולם אם הוא יאושר שנית, יתקבל החוק.

החמאס הגיב בביטול על החלטת המועצה המחוקקת הפלסטינית. בקול ישראל דווח כי איסמעיל הנייה, מראשי החמאס בעזה, אמר כי ההחלטה לא תשנה דבר, וכי היא מהווה רק "משחק עם התוקפנים הציונים והאמריקאים". לדבריו, "האינתיפאדה תתעצם, אבו מאזן ייכשל בתפקידו ולא יצליח לכפות את דיעותיו היוניות".

אבו מאזן וערפאת סיכמו הרכב הממשלה

ארנון רגולר, כתב "הארץ" מוסיף:

לאחר קבלת תוצאות ההצבעה לראשות הממשלה, אמר ערפאת לחברי המועצה: "אני מבין מהצבעתכם שאתם מקבלים את מועמדותו של אחיכם, מחמוד עבאס". הצהרה זו התקבלה בקריאות "לא, לא" מצד כמה מחברי המועצה.

בנאום בפני המועצה אמר ערפאת כי ישראל מבצעת תמרונים כדי לרוקן את מפת הדרכים מתוכנה. בנאום, שבו היה אמור יו"ר הרשות להציג את מועמדותו של אבו מאזן לראשות הממשלה הפלסטינית, תקף ערפאת את ישראל. לדבריו ישראל הגישה 100 הסתייגויות למפת הדרכים משום שאינה רוצה להתחייב להפסקת ההתנחלויות ולמתן לוח זמנים לביצוע מפת הדרכים ולהכנסת משקיפים בינלאומיים.

ההצבעה במועצה לא התקיימה לפני השגת הסכמה בין אבו מאזן לבין ערפאת, על הרכבה של הממשלה העתידית ברשות. ככל הידוע, אבו מאזן אינו מתכוון לקבל על עצמו את המינוי ללא איוש עמדות מפתח בממשלה על ידי אישים המקובלים עליו. בימים האחרונים נערכו דיונים אינטנסיביים בין ערפאת ואבו מאזן במטרה להגיע להסכמה על הרכב הממשלה החדשה ואופן קביעת הרכבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully