וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זעם בארה"ב ובריטניה: בליקס הסתיר "אקדח מעשן"

10.3.2003 / 12:03

ראש צוות הפיקוח לא הזכיר בנאומו ממצאים חמורים שהתגלו בעיראק; מדובר בטילים ומטוס ללא טייס המסוגלים לשאת חומרים לא קונבנציונליים; שגריר ארה"ב הבהיר: לא נפתיע את ישראל

גורמים בממשל האמריקאי והבריטי זועמים על ראש צוות הפקחים, האנס בליקס. לטענתם, הוא הסתיר "אקדח מעשן" ממועצת הביטחון, בנאום שנשא בפניה ביום שישי. שתי המדינות ילחצו על בליקס להודות בחומרת הממצאים כדי לשכנע מדינות ה"מתנדנדות" בתמיכתן באולטימטום שהוצב לעיראק. "הטיימס" הלונדוני מפרסם כי הממצאים המדוברים הם טילים המסוגלים לשאת ראש לא קונבנציונלי ומטוסים ללא טייס בעלי טווח של עד 500 ק"מ המסוגל לשאת ולפזר חומרים כימיים וביולוגיים. הממצאים הופיעו בדו"ח אך לא הוזכרו בנאומו.

פקחי האו"ם גילו בחודשים האחרונים בעיראק כמה טילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ כימיים וביולוגיים - כך מפרסם היום ה"ניו יורק טיימס". פקיד אמריקאי אומר כי בתחילה טענו העיראקים כי הטילים מיועדים לשאת ראשי נפץ קונבנציונליים, אך לאחר כמה ימים הודו בייעודם האמיתי.

בקול ישראל דווח כי מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, מתח אתמול ביקורת על ראש צוות הפקחים של האו"ם, האנס בליקס. בראיון לרשת "פוקס", אמר פאוול כי חבל שלא ניתנה תשומת לב רבה יותר לגילוי הטילים האלה, למרות שהדבר הופיע בדו"ח שהציג למועצת הביטחון.

פאוול ועמיתו הבריטי, ג'ק סטרו, הביעו כעס על כך שבליקס "קבר" גילויים חשובים ומדאיגים בדו"ח המפורט שהגיש ביום שישי למועצת הביטחון אך לא טרח להזכירם בנאומו הפומבי. בין השאר פורסם בסוף השבוע כי בדו"ח בן 173 העמודים הוזכר גם גילויו של מטוס ללא טייס המסוגל להגיע לטווח של עד 500 ק"מ ולפזר חומרים לא קונבנציונליים.

"יותר מדי פטפטנים"

בתוך כך, ממשיכה וושינגטון במאמציה להשגת רוב לאולטימטום שהציבה לעיראק, במועצת הביטחון של האו"ם. מזכיר המדינה קולין פאוול והיועצת לביטחון לאומי קונדוליסה רייס, דיברו אתמול במספר תוכניות טלוויזיה על הצורך בהכרעה. פאוול אמר כי ארה"ב קרובה להשגת רוב במועצת הביטחון אך לא שלל את האפשרות כי צרפת תטיל וטו על האולטימטום שהוצב לעיראק. הוא הזהיר כי צעד כזה יפגע קשה ביחסים עם פריס.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ביטל את רוב האירועים הפומביים שהיו מתוכננים לו לשבוע הקרוב. בקול ישראל דווח כי בוושינגטון אומרים כי מדובר בסימן כי מתקרבת שעת ההכרעה בעניין המלחמה בעיראק.

גורמים מדיניים בירושלים טוענים שארה"ב מתחמקת מהתחייבות להעניק לישראל התראה מבעוד מועד לגבי פתיחת המלחמה בעיראק. הסיבה העיקרית לכך היא כנראה תפיסת ישראל כמדינה "מוכת הדלפות". בשל הערכה זו החליטו במערכת הביטחון לצאת מתוך הנחה שהמתקפה תחל בהפתעה מוחלטת - לפחות עבור ישראל. הבוקר אמר "המסביר הלאומי", האלוף עמוס גלעד, לקול ישראל כי הוא בכל זאת מעריך כי התראה כזו תתקבל במועדה.

שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר, דחה היום את הפרסומים ואמר כי היחסים בין ישראל לארה"ב הם טובים יותר מאי פעם וכי "אין מצב שנפתיע את בעלת בריתנו הוותיקה". קרצר אמר כי הפרסומים בתקשורת הישראלית חסרי בסיס. שר החוץ, סילבן שלום, אמר היום כי "הפטפטת, במידה והיא קיימת, צריכה להיפסק".

גורמים ישראלים אמרו ל"מעריב" כי בעבר עוד קיוו האמריקאים כי ישראל תגלה אחריות ותשמור על מידע רגיש אולם לאחרונה איבדו כל תקווה לגבי יכולת שמירת הסוד של ירושלים. בממשל האמריקאי חושבים כבר מזה זמן שקברניטי השלטון של ישראל "יותר מדי פטפטנים". עם זאת, קיימת אפשרות שארה"ב תודיע בטלפון על תחילת המתקפה לראש הממשלה, אריאל שרון, או לשגריר ישראל - מספר שעות בלבד לפני פתיחתה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully