וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בזק: הפסד שנתי של 930 מיליון שקל

ערן גבאי

6.3.2003 / 23:57

ההפסד - בעקבות מחיקת הענק על עסקת שמרוק-פלאפון; הכנסות החברה ברבעון הרביעי הסתכמו ב-2.07 מיליארד שקל וההכנסות השנתיות הסתכמו ב-8.23 מיליארד שקל


חברת בזק מפרסמת הערב את דו"חותיה לשנת 2002 מהם עולה כי הרווח התפעולי של החברה צמח השנה ל-1.037 מיליארד שקל - גידול של 19% בהשוואה לרווח התפעולי של 871 מיליון שקל ב-2001. הרווח התפעולי ברבעון הרביעי ירד ל-215 מיליון שקל בהשוואה לרווח תפעולי של כ-276 מיליון שקל.

הגידול ברווח התפעולי נובע מהשינויים בסעיפי הפעלה וכלליות וכן מירידה בפחת ובתמלוגים לממשלת ישראל. שינויים אלה הביאו לרווח תפעולי בחברת בזק בינלאומי לעומת הפסד בשנה הקודמת ולירידה מהותית בהפסד התפעולי של פלאפון.

הכנסות החברה ברבעון הרביעי הסתכמו ב-2.07 מיליארד שקל וההכנסות השנתיות הסתכמו ב-8.23 מיליארד שקל - ירידה של 5% בהשוואה להכנסות 2001, שהסתכמו ב-8.68 מיליארד שקל.

החברה רשמה הפסד נקי רבעוני של 786 מיליון שקל והפסד נקי שנתי של 930 מיליון שקל כתוצאה ממחיקת יתרת שווי איגרות החוב שהנפיקה שמרוק עבור בזק כחלק מעסקת רכישת 50% ממניות פלאפון על ידי שמרוק בפברואר 2001. איגרות החוב שימשו את בזק כבטחונות, וכעת בזק מוחקת למעשה את ההלוואה שהעמידה לשמרוק לטובת העסקה בגובה 250 מיליון דולר. גם ברבעון השלישי של 2002 ביצעה בזק מחיקה של 354 מיליון שקל בגין עסקת שמרוק-פלאפון.

את ההפרש בין ההפסד הנקי ב-2002 לעומת הרווח הנקי של כ-129 מיליון שקל ב-2001 מסבירים בבזק בעיקר עקב הוצאה בסך של 1,234 מיליון שקל בגין עסקת פלאפון. ללא השפעתה זו של ההפחתה, הרווח הנקי של הקבוצה לשנת 2002 הוא כ-267 מיליון שקל לעומת 129 מיליון שקל ב-2001.

הירידה בהכנסות בזק של כ-5% נבעה מירידה בהכנסות מתקשורת נייחת בארץ עקב שחיקת התעריפים והאצת האינפלציה ומירידה בתנועת השיחות. ההכנסות מתקשורת בינלאומית ירדו בשל ביטול דמי הנגישות אותם קיבלה החברה בעבר ממפעילי התקשורת הבינלאומית. ההכנסות מטלפון אלחוטי נייד קטנו בשל הירידה בדמי הנגישות והקטנת שיעור הניכוי כנגד חובות אבודים בגין זמן אוויר לחברות הסלולר. כן קטנו ההכנסות מדמי השימוש ביחס לשנת 2001 עקב שחיקת התעריפים. הירידה בהכנסות הקבוצה קוזזה בחלקה על ידי עלייה בהכנסות חברת פלאפון.

הוצאות הפעלה וכלליות של בזק הסתכמו ב-2002 בכ-4.62 מיליארד שקל לעומת כ-4.76 מיליארד שקל ב-2001. הירידה בהוצאות הפעלה וכלליות נובעת ברובה מפעולות להתייעלות החברה בעיקר בהוצאות שכר, כלליות וקבלני משנה ובירידה בהוצאות חברת בזק בינלאומי. הירידה בהוצאות קוזזה בעיקר בהוצאות חברת פלאפון שנגרמו כתוצאה משינוי שיטת ההתקשרות של פלאפון עם מנוייה החדשים. הוצאות הפעלה וכלליות ברבעון הרביעי הסתכמו ב-1.812 מיליארד שקל לעומת 9.984 מיליארד שקל ברבעון הרביעי בשנת 2001.

הוצאות המימון של קבוצת בזק הסתכמו בשנת 2002 בכ-168 מיליון שקל, לעומת כ-153 מיליון שקל בשנת 2001. בשנת 2001 נכללה בחברה הכנסת ריבית על מסי הכנסה בסך של כ-84 מיליון שקל. בניטרול הכנסה זו חלה ירידה בהוצאות המימון של הקבוצה. הוצאות המימון ברבעון הרביעי בשנת 2002 עמדו על 14 מיליון שקל לעומת הוצאות מימון בסך 48 מיליון שקל ברבעון הרביעי בשנת 2001.

תזרים המזומנים המאוחד של הקבוצה כתוצאה מפעילות שוטפת הסתכם בשנת 2002 בכ-2.815 מיליארד שקל לעומת כ-3.425 מיליארד שקל בשנת 2001. הירידה בתזרים המזומנים נבעה בעיקרה מהירידה בהכנסות, הגידול בתשלומים בגין פרישה מוקדמת וכן כתוצאה מירידה בתזרים מפעילות שוטפת של חברת פלאפון כתוצאה משינוי שיטת הרכשת מינויים. הירידה קוזזה בחלקה על ידי גידול התזרים מפעילות שוטפת של בזק בינלאומי. ההון העצמי של קבוצת בזק לסוף שנת 2002 הסתכם בכ-6.72 מיליארד שקל - כ-46.6% מכלל המאזן - לעומת כ-7.65 מיליארד שקל בסוף 2001 שהיוו כ-41.8% מכלל המאזן. הירידה בהון העצמי נבעה מההפסד הנקי של הקבוצה.

מנכ"ל בזק, אילן בירן, טוען היום כי "ירידת שוויה של פלאפון אינה שונה במאום מהמגמות הכלליות במשק כולו ובחברות הסלולריות המתחרות. הערכת השווי החדשה מבטאת את השינוי במצב המשק ואת התוכנית העסקית החדשה של פלאפון, שנגזרה ממצב זה".

בירן מציין עוד כי "זו תמונת המצב בשקיפות ריאלית הכוללת מגמות שוק: הביקוש היורד מול ההוצאות שאינן יורדות בהתאמה. הערכות שווי של הון נשחקו בשווקים ב-50% ויותר. אין לי עניין לייפות את המציאות אלא להציג מראה ישרה וללא כל עיוות".

בירן הדגיש שבזק ממשיכה לראות בפלאפון נכס אסטרטגי משמעותי כחלק מקבוצת תקשורת שתפקידה לספק מגוון שירותים מלא. תפיסה זו עומדת גם בבסיס ההשקעות האחרות של בזק בחברות הבנות. בירן הביע אמון בהנהלת פלאפון שמוליכה תוכנית מפנה בחברה. "מי שמבין והוא בעל ניסיון בניהול מערכות גדולות ומורכבות, ראוי שיידע כי ירידת שווי בתקופה נתונה אסור שתביא לשינוי באסטרטגיה שגובשה לטווח ארוך. אחזקה של חברת טלפונים סלולריים היא נדבך מרכזי בקבוצות תקשורת בכל העולם".

בירן טוען עוד כי "שיקול אסטרטגי הוא לא שיקול לימי קיץ ופריחה בלבד ואינו משתנה יחד עם מזג האוויר. אני בהחלט מאמין שפלאפון תחזור ותגדיל ואף תכפיל את שוויה". חברי הדירקטוריון של בזק ציינו היום בדיון כי הם מביעים אמון מלא במנכ"ל בזק אילן בירן ובהנהלת בזק למרות המחיקה שבוצעה בדו"חות עקב הערכת השווי לפלאפון ושגרמה להרעה משמעותית בדו"חות הכספיים. חברי הדירקטוריון הביעו תמיכה גם במערך השיקולים שעמדו בבסיסה של עסקת שמרוק-פלאפון ואמרו כי השיקולים האסטרטגיים שעמדו אז לנגד עיני הדירקטוריון שרירים וקיימים גם היום.

יו"ר בזק, מיקי מזר, ציינה כי "נדרשות החלטות קשות, בימים אלה של מצב כלכלי חמור המתבטא במיתון מחריף והולך המשפיע ישירות על התוצאות הכספיות של החברה. עם זאת, יש בשורה חיובית מסוימת בכך שתוצאות החברות הבנות - בזק בינלאומי, פלאפון וחברת הלוויין YES - מבטאות על אף המצב שיפור הבא לידי ביטוי במאזני החברות השונות".

יו"ר בזק הדגישה את הצורך הדחוף בהפרטת בזק וציינה כי הדבר הופך חיוני יותר ויותר לנוכח התחרות ההולכת וגדלה בשוק ה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully