וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק איבד 0.9% על רקע נתוני מקרו מאכזבים

שירלי יום טוב

6.3.2003 / 23:18

מרקורי הוסיפה כ-5% במחזור גבוה; גילת ירדה כ-3% לשפל כל הזמנים; צ'ק פוינט ואמדוקס הוסיפו כ-1%

בנוסף לחששות ממלחמה בעיראק, נושא המטריד את מנוחת המשקיעים בוול סטריט כבר תקופה ארוכה, הצטרפו היום נתונים מקרו כלכליים מאכזבים, שהצביעו על ירידה במכירות הרשתות הקמעוניות ועלייה במספר דורשי דמי אבטלה. כל אלו דחפו היום את המדדים לטריטוריה שלילית - הנאסד"ק איבד 0.9% לרמה של 1,302 נקודות והדאו ג'ונס ירד ב-1.3% לרמה של 7,673 נקודות.

אסטרטגים בוול סטריט אמרו היום כי אם הפלישה לעיראק אכן תתרחש ב-17 במארס, הרי שעד אז המשקיעים ימעטו להזרים פקודות קנייה ויעדיפו להישאר "מאחורי הקווים" עד שיתבהר המצב. בינתיים, יקיים הלילה הנשיא בוש מסיבת עיתונאים ובה הוא צפוי להסביר מדוע יש לנקוט בפעולה צבאית נגד עיראק, אפילו ללא תמיכת האו"ם.

בכיוון המקרו כלכלי, התפרסם היום דו"ח מכירות רשתות השיווק שהיה חלש יחסית, וזאת עקב סופת השלגים שתקפה את צפון ארה"ב באמצע פברואר ולאור העובדה שחג הפסחא חל השנה באיחור. כמו כן, פורסם היום הנתון השבועי בדבר מספר הפונים ללשכות האבטלה, שהצביע על רמה של 430 אלף פונים - מעל הציפיות לרמה של 403 אלף. המשקיעים נוטים בדרך כלל שלא לייחס חשיבות רבה לנתון מקרו זה בשל התנודתיות הגבוהה שלו, אולם היום הוא קיבל משקל בשל העובדה שמחר יתפרסם דו"ח התעסוקה לחודש פברואר - המרכז את תשומת לב המשקיעים מדי חודש.

דו"ח התעסוקה, שנתוניו יגיעו אל המשקיעים לפני פתיחת יום המסחר, צפוי להראות עלייה בשיעור האבטלה לרמה של 5.9% בפברואר, מ-5.7% בינואר. מספר המשרות שנוספו בחודש האחרון, צפוי לעמוד על 8,000 בלבד.

לאחר המסחר, תפרסם אינטל, יצרנית השבבים הגדולה בעולם, את העדכון החצי רבעוני שלה על מצב עסקיה, ומניות השבבים נסחרו היום בירידות כאשר מדד מניות השבבים של בורסת פילדלפיה (SOXX) איבד 0.4% אנליסטים העריכו כי רוח הדברים בשיחה עם בתי ההשקעות היום במסגרת העדכון, תהיה חיובית, ותעיד על כך שהדרישה לשבביה של החברה התייצבה. התחזיות הן להכנסות של 6.5-7 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה - ירידה מהרבעון הרביעי שהיה חיובי בעקבות החגים.

בזירת הישראליות, ריכזה היום עניין מניית גילת לוויינים שפתחה את המסחר בעלייה של כ-6.5%, אולם עברה במהירות להיסחר בירידות. את יום המסחר נעלה המניה בירידה של 3.2% למחיר של 30 סנט במחזור פי 3 מהממוצע לה. מחיר המניה נפל לשפל כל הזמנים. היום קיבלה החברה אישור סופי מביהמ"ש המחוזי בתל אביב להסדר הנושים שלה. ביהמ"ש שיחרר מתפקידם את הנאמנים המיוחדים שמונו לתקופת הקפאת ההליכים ותוך 7-10 ימים האג"ח של החברה יומרו למניות. בסיום התהליך, 87% ממניותיה של גילת יוחזקו על ידי בעלי האג"ח ובנק הפועלים, והיא תיוותר עם חוב של 200 מיליון דולר.

הישראליות עלו בניגוד לשוק


מניית טבע הוסיפה 1.2% למחיר של 37.2 דולר. חברת גלקסו-סמיתקליין הבריטית פנתה בתקופה האחרונה לביהמ"ש לערעורים בארה"ב כדי שישיב על כנם מספר פטנטים שנרשמו לזכותה בעבר בתרופת האוגמנטין. ב-12 החודשים האחרונים הסתכמו מכירות האוגמנטין (במונחי המוצר המקורי) ב-1.8 מיליארד דולר. טבע היא אחת מ-4 חברות גנריות המשווקות גרסה לאוגמנטין לאחר קבלת אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי. שלושת האחרות הן רנבקסי ההודית, ג'נבה - החטיבה הגנרית של נוברטיס, והחברה שרכשה לא מכבר - Lek הסלובנית.

בין שאר המניות הכבדות נרשמה מגמה חיובית דווקא, בניגוד לכיוון השוק. מרקורי הוסיפה 5% למחיר של 31.5 דולר במחזור גבוה. המניה החלה להתרומם היום לאחר שבשבועיים האחרונים איבדה גובה בעקביות. מתחילת פברואר ירדה המניה בכ-11%. מניית צ'ק פוינט עלתה ב-0.8% למחיר של 14.6 דולר. אמדוקס הוסיפה 1% למחיר של 12.7 דולר המשקף לחברה שווי שוק של כ-2.8 מיליארד דולר.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully