וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פאוול: עיראק ממשיכה להסתיר נשק כימי וטילים

5.3.2003 / 21:14

הציג הערב ממצאים נוספים המוכיחים כי עיראק מהווה סכנה לעולם; טען: הפרה 16 החלטות או"ם; צרפת רוסיה וגרמניה: נמנע אישור התקיפה באו"ם; צבא טורקיה תומך בהצבת חיילי ארה"ב במדינה


מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, מציג הערב ממצאים נוספים, המוכיחים כי עיראק מחזיקה בנשק להשמדה המונית ומפרה את החלטות האו"ם. לדברי פאוול, עיראק הפרה 16 החלטות של האו"ם, ושיקרה ביחס לגז העצבים הקטלני, וי אקס. הוא הוסיף כי עיראק ממשיכה להסתיר נשק להשמדה המונית, וטען כי שיקרה בעניין הטילים שברשותה.

כתבי "הארץ", נתן גוטמן ושרון שדה, מוסיפים:

במקביל למאמץ האמריקאי להכין את דעת הקהל לתקיפת עיראק נפגשו היום שרי החוץ של צרפת, גרמניה ורוסיה בפאריס. השרים סיכמו כי לא יאפשרו לאשר במועצת הביטחון הצעת החלטה המתירה שימוש בכוח בעיראק. שר החוץ הצרפתי, דומיניק דה וילפן, שמסר על ההחלטה המשותפת, אמר כי שלוש המדינות הסכימו גם לתמוך בשליחת פקחי או"ם נוספים לעיראק. דה וילפן סירב לומר אם צרפת תשתמש בזכות הווטו שלה, אך ציין כי פאריס מתואמת לחלוטין בעניין עם מוסקבה.

שר החוץ הרוסי, איגור איוואנוב, אמר אתמול כי רוסיה לא תימנע בהצבעה ותשקול להשתמש בזכות הווטו על הצעת ההחלטה של ארה"ב, בריטניה וספרד. הוא ציין כי סין, שגם לה זכות וטו, תומכת בעמדת רוסיה.

בהצהרה המשותפת קראו שרי החוץ לעיראק להגביר את שיתוף הפעולה עם הפקחים וציינו כי עבודות הפיקוח לא יוכלו להימשך לנצח. בהחלטה צוין כי עבודות הפיקוח מניבות תוצאות, וכי עיראק מגבירה את שיתוף הפעולה: החלה בהשמדת טילים, מספקת מידע לגבי נשק כימי וביולוגי וממשיכה לאפשר ראיונות עם מדענים.

הבית הלבן מסר בתגובה להחלטה כי נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ימשיך להתייעץ עם בעלות בריתה של ארה"ב. דובר הבית הלבן ציין כי לבוש אין ספק לגבי התוצאות שיושגו בהצבעה במועצת הביטחון.

האו"ם גיבש תוכנית לכינון השלטון הבא בעיראק

צבא טורקיה הביע היום תמיכה בעמדת הממשלה להעלות להצבעה חוזרת את ההצעה להציב חיילים אמריקאים בבסיסים בטורקיה. רמטכ"ל טורקיה, חלמי אוזקוק, אמר שפתיחת חזית נוספת מצפון במתקפה נגד עיראק, תסייע לקצר את המלחמה. דבריו של הרמטכ"ל, הנהנה מהשפעה רבה בטורקיה, עשויים לסייע לאישור דרישת ארה"ב להציב 62 אלף חיילים במדינה.

בתוך כך, התכנסו היום בדוחא שבקטאר 55 מבין 57 המדינות המוסלמיות, כדי לדון במשבר בעיראק ובדרכים למנוע מלחמה. בפסגה פרץ עימות חריף בין נציגי עיראק וכוויית.

האו"ם הכין תכנית חסויה לכינון שלטון בעיראק לאחרת הפלת משטרו של סדאם חוסיין. ב"לונדון טיימס" דווח כי את התכנית גיבש צוות של שישה נציגי האו"ם, בהנחיית סגן מזכ"ל האו"ם, לואיס פרשט. לפי התכנית, שלושה חודשים לאחר כיבוש עיראק בידי כוחות ארה"ב ובעלות בריתה, יחל האו"ם להכשיר את המדינה לשלטון עצמי, לפי המודל של אפגניסטן. ההמלצה בתכנית היא למנות את אחד מבכירי האו"ם למתאם אסטרטגי, אשר לאחר המלחמה יהפוך לנציג הארגון בעיראק.

התכנית, המשתרעת על פני 60 עמודים, ממליצה להימנע משליטת או"ם ישירה בבארות הנפט בעיראק, ממעורבות הארגון בבחינת המועמדים החדשים לשלטון בעיראק, ומקיום בחירות תחת כיבוש צבאי אמריקאי. לפי העיתון, באו"ם מצפים שהתכנית תתקבל גם אם ארה"ב תפתח במתקפה ללא אישור מועצת הביטחון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully