וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: ייתכן שנוותר על הצבעה באו"ם בנושא עיראק

5.3.2003 / 0:13

זאת כתגובה להודעת רוסיה כי ייתכן שתטיל וטו על הצעת ההחלטה החדשה; החלופה: בוש יציג אולטימטום קצר טווח לסדאם; ארה"ב ממשיכה לתגבר כוחותיה: 60 אלף חיילים נוספים למפרץ

ארה"ב משיבה באיום מרומז על דברי שר החוץ הרוסי, איגור איוונוב, לפיהם רוסיה תהיה מוכנה להשתמש בזכות הווטו שלה בדיון שייערך במועצת הביטחון של האו"ם בנושא עיראק. בגלי צה"ל דווח כי דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אמר אמש כי הצבעה נוספת של מועצת האו"ם רצויה אולם רמז כי יש אפשרות כי ארה"ב תימנע מהבאת העניין להצבעה. "ההצבעה היא רצויה אבל אינה חיונית", אמר. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר כבר בעבר כי מדינתו אינה חוששת לתקוף את עיראק ללא גיבוי האו"ם. הנשיא אמר אתמול כי הברירה בין מלחמה ושלום נמצאת בידי נשיא עיראק, סדאם חוסיין.

שר החוץ איוונוב, לא שלל על הסף שימוש בזכות הווטו במועצת הביטחון של האו"ם, כדי למנוע את המלחמה בעיראק. שר החוץ הרוסי אמר ש"הימנעות אינה אופציה". "עלינו לנקוט בעמדה ברורה, לקראת פיתרון פוליטי".

מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, שמר אתמול על נימה מתונה יותר שכאמר כי אחרי מסירת דו"ח הפקחים לאו"ם ביום שישי, תדון ארה"ב עם חברות מועצת הביטחון בממצאים שהוצגו. פאוול אמר שבתחילת השבוע יחליט הממשל מתי להעמיד להצבעה את הצעת ההחלטה החדשה שלה. לגבי הקשיים בחזית טורקיה, אמר מזכיר המדינה כי "זו אכזבה אך לצבא האמריקאי יש חלופות".

בממשל האמריקאי שוקלים לתת לנשיא עיראק, סדאם חוסיין, אולטימטום קצר מועד. שני בכירים בבית הלבן מסרו כי ייתכן שהנשיא בוש ייתן את האולטימטום בנאום מיוחד שיישא בשבוע הבא. הבכירים הסבירו כי לארה"ב יש מספר דרכי פעולה אפשריות שיופעלו בהתאם לתוצאות הדיון במועצת הביטחון.

דובר הבית הלבן הבהיר כי טורקיה צפויה להפסיד חבילת סיוע של 15 מיליארד דולר - אם תדבוק בסירובה לאפשר הצבת כוחות אמריקאים בשטחה. עד כה הבטיחה וושינגטון כי חלק מהסיוע יועבר לטורקיה בכל מקרה. באנקרה עדיין שוקלים האם להעמיד את ההחלטה לדיון נוסף בפרלמנט, אחרי הכישלון האחרון לגייס לה תמיכה.

השמדת הסומוד נמשכת

מערכת "הארץ" מוסיפה:

בתוך כך, ממשיכה ארה"ב לתגבר את כוחותיה במפרץ הפרסי. אתמול הורה הממשל האמריקאי על שליחת 60 אלף חיילים נוספים למפרץ הפרסי. החיילים יצטרפו לכ-250 אלף חיילי ארה"ב ובריטניה שכבר מוצבים שם.

היחידות הגדולות ביותר שיועברו למפרץ יהיו הדיביזיה המשוריינת הראשונה, המוצבת כעת בגרמניה, ודיביזיית השריון הקל הראשונה, המוצבת בטקסס. בכל אחת מיחידות אלו משרתים כ-15 אלף חיילים. כמו כן יועברו למפרץ אלפי חיילים מחיל הנחתים ומכוחות מילואים שגויסו לאחרונה. אתמול קיבלה הדיביזיה המשוריינת, הכוללת 160 טנקים, הוראה להיערך ליציאה מבסיסה בוויסבאדן.

עיראק השמידה אתמול שלושה טילי א-סומוד, על פי דרישת האו"ם. בכך הגיע מספר הטילים שהשמידה עיראק מיום שבת ל-19. כמו כן, השמידה עיראק משגר וחמישה מנועי טילים. בידי עיראק מצויים כמאה טילי א-סומוד, שטווחם עולה על 150 ק"מ, הטווח שמתיר לה האו"ם. על כן, נראה כי השמדת כל הטילים תארך עוד כמה ימים לפחות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully