וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: בדיקה לגילוי קרינה רדיואקטיבית לנכנסים למדינה

2.3.2003 / 15:21

גלאי מיוחד הרגיש לחומרים רדיואקטיביים יצפצף בעת מציאת כמויות חריגות של קרינה; 500 אלף התיירים הנכנסים מדי יום לארה"ב לא יודעים כי הם נבדקים; מחירו של המכשיר: 2,500 דולר

משגיחים בטחוניים פדרליים מטעם ממשלת ארה"ב, בודקים הימצאות קרינה רדיוקאטיבית בקרב תיירים הנכנסים למדינה, כחלק מהמאמצים לסיכול פעילות טרור.

בסי.אן.אן דווח, כי המשגיחים הביטחוניים הגבירו באחרונה את השימוש שנעשה בגלאי מיוחד בנמלי הכניסה למדינה. בעת שהבודקים מבקשים מהנוסעים הנכנסים להציג בפניהם דרכון - הם נושאים על החגורות שלהם את המכשיר, הדומה בצורתו ובגודלו לאיתורית.

במידה ומקור קרינה כלשהו נמצא בסמוך לגלאי, הוא יתחיל לצפצף או לרטוט ועל גבי הצג שלו תופיע כמות הקרינה שנמדדה. הנוסעים לא ירגישו בגלאי, בגלל שאין צורך בפעולה מיוחדת כדי לבצע את הסריקה.

רשות המכס בארה"ב, מסרה כי המטרה היא לסרוק יותר מ-500 אלף נוסעים הנכנסים לארה"ב מדי יום. עד לפיגוע במגדלי התאומים, השתמשו בשדות התעופה של ארה"ב רק ב-4,000 מכשירים מהסוג הזה. השבוע צוידו הרשויות במכשירים נוספים, וכרגע מספרם עומד על 7,000. המהלך בוצע כחלק מאיחודן של רשות המכס ו-18 רשויות נוספות ל"מחלקה לביטחון המדינה".

גם בננות עלולות לגרום למכשיר לצפצף

מחירו של כל מכשיר הוא 2,500 דולר והתכנון הוא להגיע לכמות של 9,000 מכשירים. גורמים בטחוניים הזהירו בחודש אוקטובר כי טווח הגילוי של המכשירים מוגבל מדי מכדי להיות אפקטיבי. לצד זאת, גורמים שונים, לאו דווקא קשורים לטרור, עשויים לגרום להפעלת המכשיר. כך לדוגמה, אנשים שעברו בדיקות כימותרפיה או בדיקת רנטגן - ואפילו האשלגן המצוי בבננות - עשויים לגרום להפעלת המכשיר ולאי נעימות רבה בעקבותיו.

כדי להתמודד עם הבעיה, צויידו מאות מהבודקים במכשירים המולבשים על ידיהם אשר יודעים להבחין בסוג האיזוטופ (יסוד טעון רדיואקטיבית) שבחומר. "כך נוכל להבחין אם מדובר בפצצה גרעינית או ברכיבים לפצצה מלוכלכת - שבה נעשה שימוש בחומרים יום-יומיים כדי להפיץ חומר רדיואקטיבי", אמר דין בויד, דובר לשכת המכס והגנת הגבולות.

לממשלת ארה"ב יש ציוד נוסף לגילוי חומרים רדיואקטיביים, כמו 400 מקרנים מיוחדים לבדיקת משאיות, ו-200 רכבים יעודיים לבדיקת ציוד כבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully