וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בייגה שוחט: "המשבר הכלכלי יימשך"

אלי כהנא

2.3.2003 / 13:09

כניסתו של נתניהו למשרד האוצר לא מרשימה את שר האוצר לשעבר: "ביבי ייצטרך לחזור בו מהבטחותיו. מרביתן לא ישימות. כל עוד לא תהיה התקדמות במסלול המדיני, לא יושג גם שיפור במצב הכלכלי".

הצליח לו, לשרון. גם כאשר הוא נדחק אל הקיר, נכנע לתכתיבי לחץ פנים מפלגתיים, מפקיר חברים פוליטיים ומנהל את סבב המינויים כאילו היה "התוכנית למניעת סכסוכים פנים מפלגתיים", מסתדר לו איכשהוא. עיקר הדברים מכוונים, כמובן, למינויו של בנימין נתניהו לתפקיד שר האוצר. עם כל הרע שזכור לציבור מתקופת נתניהו בלשכת ראש הממשלה, על דבר אחד כמעט ואין חולק: מדובר באחד הפוליטיקאים הבקיאים ביותר בעניין הכלכלי. יש לו תפיסת עולם מסודרת ואמונה לוהטת ביכולתו לבצעה.

המשק, לפחות עד עתה, קיבל את הבשורה על מינוי נתניהו לתפקיד בשמחה: הבורסה זינקה כפי שלא זינקה מהימים שלפני פרוץ האינתיפאדה, הדולר התכנס במהירות, נחלש לעומת השקל. הפרשנים הכלכליים בעיתוני סוף השבוע פרגנו, ראשי המשק והתעשיינים הנהנו בהסכמה ואפילו עמיר פרץ לא מיהר להתנפל. את אברהם (בייגה) שוחט, שר האוצר בממשלות רבין ז"ל וברק, כל ההילולה סביב המשיח הכלכלי החדש לא הצליחה להרשים. בראיון לוואלה! הוא מערער על הנחת היסוד של נתניהו ומתנבא כי זה ייצטרך לחזור בו מרוב הבטחותיו.

"אינני יודע אם בנימין נתניהו הוא מינוי טוב או רע למשק הישראלי. את זה נראה כשהוא יתחיל לפעול. הוא אמר כמה דברים שהוא לא יוכל לעמוד בהם. הורדת המס השולי, למשל, ל 35% - זו הבטחה בלתי אפשרית למימוש. זה לא ישים. הדבר החמור ביותר שהוא אמר זה שאפשר לשפר את המצב הכלכלי מבלי להשיג התקדמות במסלול המדיני-בטחוני. גם אלו דברים לא רציניים.

"יש לנתניהו בעיה נוספת: בעיית האמינות. אם הוא לא למד לקח מהקדנציה שלו במשרד ראש הממשלה, צפויות לו בעיות קשות. אמינות היא מרכיב חשוב מאוד בפעילות של כל שר אוצר". וביבי אינו אדם אמין בעיניך? "בוא ונשפוט אותו לפי מעשיו. ניתן לו ימי חסד ונחכה לתוצאות. אני מתקשה לראות אותו מצליח, אם זו התוכנית שלו".

אבל המשק קיבל את המינוי בשמחה: תראה את הבורסה ואת הדולר. "נו, אז הם שמחים. הם בעיקר שמחים שיש שר אוצר שנכנס לתפקיד. אנחנו נצטרך לחכות ולראות ולשפוט אותו לפי מעשיו". האם אתה מסכים לטענה שלפחות לעומת סילבן שלום, נתניהו הוא שינוי מבורך? "אני לא רוצה להיכנס לנושאים הפרסונליים.

"אני מאלה שטוענים שללא אופק מדיני שינוי מגמה לא יהיה. קראתי את קווי היסוד של הממשלה ובהם אין שום סימן לשינוי אמיתי ועתיד חיובי באפיק המדיני. המשבר הכלכלי יימשך. נתניהו צריך לשמור על הקיים, לקצץ בתקציב, לנסות ולהפחית מסים. תשמע, אני מקווה ששר האוצר ייתן תקווה למשק, אבל עמדתו שאפשר להגיע לשיפור כלכלי בלא פתרון מדיני היא שגויה ובהמשך הוא ייצטרך לחזור ממנה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully