וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ארה"ב מצותתת לנציגי מדינות במועצת הבטחון"

2.3.2003 / 7:52

"אובזרבר": המדינה צותתה לדיפלומטים של המדינות הלא קבועות וקראה את האי-מייל שלהם, לקראת החלטת המועצה; טורקיה מתכנסת לדיון דחוף, לאחר שהפרלמנט לא אישר פריסת חיילי ארה"ב

השבועון הבריטי "אובזרבר" מדווח כי ארה"ב מצותתת לשיחות הטלפון של נציגי שש המדינות הלא קבועות במועצת הבטחון וקוראת את הדואר האלקטרוני שלהם, בין המדינות נמנות אנגולה, צ'ילה, מקסיקו, פקיסטן וקמרון, שהדיפלומטים שלהם פעלו במטה האו"ם בניו יורק. זאת במאבקה להשיג תמיכה בהצעת ההחלטה החדשה שתגיש בעניין עיראק. בקול ישראל דווח כי השבועון מסתמך על מיזכר שכתב פקיד בכיר בסוכנות לבטחון לאומי, ארגון הממונה על יירוט תשדורות בתקשורת.

בתוך כך נודע כי מנהיגי טורקיה מתכנסים היום לדיון דחוף, לאחר שהפרלמנט באנקרה דחה את תוכניתה לפרוס במדינה רבבות חיילים אמריקאים. הממשל בוושינגטון הודיע כי לא יתקשה לפרוס את החיילים באזורים אחרים.

מערכת "הארץ" מוסיפה:

הפרלמנט הטורקי לא הצליח לאשר אתמול את בקשת הממשלה לפרוס כוחות אמריקאיים במדינה על אף שההצעה זכתה לרוב של 264 נציגים מול 250, עם 19 נמנעים. דובר הפרלמנט אמר כי ההצבעה אינה תקפה משום שקולות הרוב אינם מהווים רוב מוחלט בפרלמנט. ראש ממשלת טורקיה, עבדאללה גול, אמר שהצבעת הפרלמנט הכניסה את טורקיה ל"תקופה קריטית", אך סירב לומר אם הממשלה תעלה את ההצעה להצבעה נוספת.

ההצעה שנדחתה קובעת כי במדינה יוצבו 62 אלף חיילי ארה"ב. מספר זה גדול משגרסו פרסומים קודמים, שטענו כי ארה"ב תעביר דרך טורקיה כ-40 אלף חיילים. החיילים שהעברתם נדונה כעת צפויים להצטרף לכוחות האמריקאיים שכבר מוצבים בטורקיה - 50 כלי טיס המסיירים באזור האסור לטיס בצפון עיראק.

ההצבעה היתה אמורה להתקיים ביום חמישי, אך עקב התנגדות עזה של דעת הקהל בטורקיה לעימות עם עיראק, הוחלט לדחות את ההצבעה ולקיים ישיבה נוספת אתמול. עם כינוס חברי הפרלמנט הפגינו כ-20 אלף בני אדם נגד המלחמה, וקראו לפרלמנט להתנגד לבקשת ארה"ב.

ארה"ב הציעה לטורקיה מענק של 6 מיליארד דולר וערבויות להלוואות בסך 24 מיליארד דולר בתמורה להצבת מעבר אמריקאיים בשטחה. ביום רביעי, לקראת חתימת ההסכם, סגרה טורקיה את מעבר הגבול המרכזי שלה עם עיראק, ושגריר עיראק באנקרה שב לבגדד.

בסוף השבוע דווח ב"וושינגטון פוסט" כי ארה"ב הבטיחה לטורקיה למנוע הקמת מדינה כורדית עצמאית בצפון עיראק אחרי המלחמה, וכי תאפשר לכוחות צבאיים טורקיים לפעול בחבל הכורדי הגובל במדינה. לדברי מקורות טורקיים, נועדה ההבטחה האמריקאית לשכנע את המדינה להסכים להצבת חיילים אמריקאים בשטחה לצורך המלחמה בעיראק.

עיראק השמידה 4 טילי סומוד-2

בתוך כך דווח אתמול כי עיראק השמידה ארבעה טילי סומוד-2 באתר הטילים אל-טאג'י, כ-40 ק"מ מצפון לבגדד. מקורות רשמיים בעיראק אמרו כי המדינה הסכימה ללוח הזמנים שהציב האו"ם להריסת הטילים הנותרים, וכי פקחי הנשק של האו"ם חידשו את ראיונותיהם עם מדענים עיראקיים. פקחי הנשק אישרו את הדיווח. היום אמורים הפקחים להשמיד גם מערכת לייצור הדלק של הטילים.

ראש צוות הפקחים, האנס בליקס, אמר שלשום לאחר שעיראק הודיעה כי תתחיל היום להשמיד את הטילים: "זה צעד משמעותי של פירוק אמיתי מנשק". שר החוץ של צרפת, דומיניק דה וילפן, אמר: "זהי צעד חשוב בתהליך פירוק עיראק מנשקה בדרכי שלום. הדבר מעיד כי הפקחים משיגים תוצאות".

לעומת זאת, דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אמר כי ארה"ב לא רואה התקדמות גם בצעד זה: "זוהי הונאה של הנשיא סדאם חוסיין". פליישר הוסיף כי הנשיא ג'ורג' בוש אמנם מצפה שעיראק תשמיד את הטילים, אולם לא יסתפק בפחות מפירוק מלא של עיראק מנשקה.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר אתמול בראיון לעיתון "גרדיאן": "אני מחויב באמת לפירוק עיראק מנשקה, ללא קשר לעמדת ארה"ב. אם האמריקאים לא היו עושים זאת הייתי לוחץ עליהם לעשות זאת". בתגובה להודעה העיראקית על השמדת הטילים אמר בלייר שלשום כי "נגמר זמן המשחקים". לדבריו, ברגע ששמע את סדאם חוסיין מצהיר בשבוע שעבר שלא ישמיד את הטילים, הוא ידע כי סמוך לפרסום הדו"ח של בליקס תודיע עיראק כי היא מוכנה להשמידם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully