וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: הסכמת עיראק לפירוק הטילים - אחיזת עיניים

1.3.2003 / 0:01

בגדד הודיעה לבליקס: נפרק טילי הסומוד, למרות שאין לכך צידוק; בלייר: הסכמת עיראק היתה צפויה, נגמר הזמן למשחקים; גורם ביטחוני בכיר בישראל: המלחמה - לא לפני אמצע מרץ

דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אמר אתמול כי התחייבותה של עיראק להשמיד את טילי האל סומוד-2 שברשותה היא אחיזת עיניים. פליישר ציין כי ארה"ב מצפה שעיראק תתפרק מנשקה באופן מלא ומוחלט. אמש הודיעה עיראק כי היא תשמיד ביום שבת את הטילים שברשותה - ובכך תעמוד באולטימטום שהציב לה ראש צוות פקחי הנשק של האו"ם, האנס בליקס.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר בתגובה להודעה העיראקית כי "נגמר הזמן למשחקים". לדבריו, ברגע ששמע את סדאם חוסיין מצהיר בשבוע שעבר שלא ישמיד את הטילים, הוא ידע כי סמוך לפרסום הדו"ח של בליקס תודיע עיראק כי היא מוכנה להשמידם. שר ההגנה האמריקאי, דונלד ראמספלד, אמר כי השמדת הטילים אינה הוכחה לשיתוף פעולה של עיראק. לדבריו, העיראקים אינם משתפים פעולה בדרישות למסור את הנשק הכימי והביולוגי שברשותם.
לעומתם, אמר שר החוץ הגרמני, יושקה פישר, אמר בתגובה כי הסכמת עיראק מצביעה על התקדמות וזה לא הזמן לעצור את התהליך.

במכתב שהעביר יו"ר ועדת הפיקוח מטעם עיראק, הגנרל אמיר אל סעדי, נכתב כי עיראק תקיים את דרישת בליקס למרות שלדעתה, אין בה כל צורך. לטענת אל סעדי, בליקס טעה בהנחייתו כיוון שהטילים אינם חורגים מהתחום המותר עפ"י הנחיות האו"ם.

מערכה קצרה ועוצמתית

גורם ביטחוני בכיר בישראל אמר אתמול כי המתקפה על עיראק בלתי נמנעת, אך כאשר תתחיל המערכה, בישראל לא תהיה מציאות של מלחמה והסבירות שמשהו יקרה כאן מאוד מאוד נמוכה. להערכתו, התקפה על עיראק לא תיפתח לפני אמצע חודש מרץ והיא תהיה מהירה ועוצמתית.

בקול ישראל דווח כי לדברי הדובר, בעיראק נותרו רק כמה עשרות משגרים וכמה עשרות טילים בעלי ראשי חץ לא קונבנציונאליים. על פי הערכה, סדאם לא ישגר טילים לישראל לפני תחילת המלחמה וגם לא בתחילתה.

במערכת הביטחון בישראל מקיימים הערכות מצב שבועיות. עדיין לא הוחלט לתת הנחיות לציבור וגם אם ינתנו הנחיות, ייעשה הדבר כאמצעי ביטחון, ולא בגלל איום ממשי. "נדגיש זאת בפניה לציבור, גם כאשר יוחלט לאטום חדרים". הגורם הבכיר הוסיף כי על פי הערכה המלחמה תהיה קצרה יחסית.

רוסיה עלולה להטיל וטו על ההצעה האמריקאית

כתב "הארץ", שלמה שמיר, מוסיף:

ראש צוות הפקחים צפוי להעביר לאו"ם ביום שבת דו"ח על התקדמות הפיקוח. בניגוד לדריכות שהורגשה באו"ם לקראת פרסום שני הדו"חות הקודמים שמסר בליקס, התחושה היא של שיוויון נפש. הסיבה, הסבירו פרשנים, היא שחברות המועצה הפנימו את העובדה שבממשל האמריקאי נפלה ההכרעה לצאת למלחמה, גם ללא תמיכת המועצה.

ברשת בי.בי.סי פורסם כי הדו"ח שימסור בליקס קובע שפעילות הפקחים הניבה עד כה "תוצאות מוגבלות מאוד", וכי "עיראק יכולה היתה לגלות מאמצים גדולים יותר לגלות חומרים אסורים או לספק הוכחות אמינות להיכן נעלמו".

שר החוץ של רוסיה, איגור איוואנוב, אמר אתמול בבוקר כי רוסיה מתנגדת לקבלת החלטה נוספת בעניין עיראק במועצת הביטחון, שתוביל לפירוק המדינה מנשק להשמדה המונית בדרך של פעולה צבאית. איוואנוב הבהיר שרוסיה עשויה להטיל וטו על החלטה כזו, "אם היציבות הבינלאומית תחייב זאת". זאת למרות הערכות באו"ם, כי מסתמן רוב לאישור הצעת ההחלטה החדשה האמריקאית-בריטית במועצת הביטחון, וכי הסיכוי להטלת וטו נמוך מבעבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully