וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר הקיבוץ שמה דגל פלסטין בתמונת הפרופיל - והחברים זועמים: "פגיעה ברגשות"

עודכן לאחרונה: 31.1.2023 / 8:21

נורית ברקאי, יו"ר קיבוץ ראש הנקרה שבצפון עוררה זעם לאחר שעיטרה את תמונת הפרופיל שלה בדגל. "לא זכור לי גל תגובות כזה בווטסאפ של הקיבוץ", אמר אחד החברים. "זו פרובוקציה, שלא תופתע שתקבל תגובות בהתאם", אמר אחר. "היא היו"ר, עוד יחשבו שהיא מייצגת את כולם"

יו"ר קיבוץ ראש הנקרה בצפון, נורית ברקאי, עיטרה את תמונת פרופיל הפייסבוק שלה בדגל פלסטין ועוררה זעם רב בקיבוץ ומעבר לו. "אני לא זוכר גל תגובות כזה בווטסאפ הקהילתי מאז שנפתח לפני כעשור", אמר לוואלה! אחד החברים בקבוצה, המונה מאות ושלדבריו "רועש וגועש בעקבות הפרסום, בימים כאלה של פיגועים רצחניים חוזרים ונשנים מצד פלסטינים ושל תהיות לגבי המשך התנהלותנו מולם".

הוויכוח שעוררה התמונה כבר גלש מעבר לשיח בפייסבוק ובווטסאפ. "לא זוכרת ימים כאלה בהם הדעות כל כך מנוגדות. עצוב לי על זה", כתבה מישהי בקבוצה. "לא רציתי להגיב אבל קשה לי שלא. אחרי שבכינו אתמול כששמענו את הבשורה הנוראית, לפתוח את היום והשבוע עם הידיעה שיו"ר הקיבוץ שלי מניפה את 'הדגל' של אותו רוצח נתעב", כתבה אחרת, "זאת פגיעה ברגשות שלי ושל הרבה אחרים בישוב. תפסיקו לקרוא לזה פוליטיקה. חושבת שעברו פה גבול אדום. אפשר לכבס את המילים ב'דמוקרטיה" ו'פוליטיקה', עד הארץ שלנו והחיילים שלנו ועד השוטרים שמגינים עלינו ועד כל נפגעי הטרור וחללי צה"ל. כואב הלב, מבאס ועצוב ככה להתחיל שבוע".

אחד החברים ביקש לדעת, "האם לדעתך לגיטימי להניף דגל אויב של קבוצה המעוניינת לחסל את קיומך?" ואחד אחר השתמש במילים, "ממש מתסכל, לדעתי לא ברור וממש הזוי". אחר הוסיף, "שלחו אליי וזה מאוד פוגע ברגשות. כמי שיש לו בן לוחם בצה"ל שבסביבה שלו מניפים דגלי אוייב שנלחם בנו והורג בנו, מקווה בשבילך שתסירי את החרפה הזאת".

התכתבות בקבוצת ווטסאפ של תושבי ראש הנקרה על היו"ר שהצמידה תמונת דגל פלסטין לתמונתה ברשת החברתית. ללא, מערכת וואלה
ההתכתבות בקבוצת הווטסאפ של הקיבוץ על רקע התמונה/מערכת וואלה, ללא

כשמישהו בקבוצה יצא להגנת חופש הביטוי של יו"ר הקיבוץ, הוא נענה, "מי שמרים דגל אוייב מסית נגד חיילי צה"ל, בושה שאתה מגן על דבר כזה".

בשיחה עם וואלה! אמר אחד החברים, "בתקופה כל כך קשה פתאום לראות שמישהי משלנו מצטלמת עם הדגל הפלסטיני, ועוד לא סתם מישהי אלא יושבת ראש הקיבוץ, כלומר כשמישהו רואה בדף שלה תמונה כזו שבעיניי היא מזעזעת, הוא עלול לחשוב שכך חושבים בקיבוץ שלם. ומדובר בקיבוץ של מאות אנשים שלא מעט מהם הם אנשי כוחות הביטחון". על הסערה שעוררה התמונה הוא הוסיף, "ברור שזו התרסה, ברור שזו פרובוקציה, אז ברור שזה עורר רגשות והיא לא צריכה להיות מופתעת שהתגובה הייתה בהתאם".

"עשיתי סקר קטן בין החברים ומאה אחוז היו נגד פרסום התמונה הזו עם הדגל. זה לא מדעי ואולי לא מייצג, אבל זה מה שאני מצאתי", אומר לוואלה! חבר נוסף, שביקש להשאר בעילום שם, "בן אדם שמרים דגל של אויב חוצה קו מבלי שהוא מבין שהוא בכלל מפנה גב לאתוס הציוני ולזהות הציונית היהודית וזה מה שמעצבן פה. זה גם פוגע מאד במחאה והורס אותה כי יש אנשים שלא מתחברים לזה ומבחינתם זה עובר גבול. אני מקווה שבסוף היא תתפכח ותוריד את זה".

"סכין בלב"

"שלחתי את התמונה לשר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית, ומעניין מה הוא חושב על זה", אמרה לוואלה תושבת ראש הנקרה, "כשאני רואה את היו"רית של הקיבוץ עושה דבר כזה, זה מכווץ את הלב שלי. היא אשה מקסימה וזה לא אומר שאני לא אוהבת ומעריכה אותה, אבל זה מחריד כשעושה את זה בעלת תפקיד בקיבוץ שלי, שהקימו אותו חלוצים ציונים שבאו מהשואה. מה שמבאס זה שלא כולם קמים ומבהירים שנחצה קו אדום ושלא יקום ולא יהיה דבר כזה. מכעיס אותי שהגענו למצב בו משתמשים במילים כמו 'דמוקרטיה' ו'פוליטיקה' ואמרו אל תדברו על זה בקבוצה. מה הקשר? זה קו אדום שנחצה. ברור לי שאם אני אלך אחד-אחד בין החברים כולם יזדעזעו מזה לא פחות ממני. גם מי שהוא שמאל והולך להפגנות בבלפור - לא בעד דבר כזה. יש פה שמאלנים שממש נגד אבל אף אחד לא רוצה להיכנס בזה".

הוויכוח הקיבוצי גלש כבר אל מעבר לקיבוץ. כך גם תושב נהריה השכנה ששמע על העניין אמר, "הייתי לוחם, הייתי קצין, שירתתי בשטחים. בלי קשר לחוקי או לא חוקי, מותר או אסור, הדגל הזה מציף אותי ברגשות. בתקופה הזו לראות דבר כזה אצל מישהי מקיבוץ שכן, ממישהי יהודיה שבטוח מגדירה את עצמה ציונית, זה סכין בלב".

נורית ברקאי עצמה מיאנה להגיב. "אין לי מה להגיד בנושא", אמרה, "יש לי עמדה, זה נושא מאד מעניין אבל אני לא מעוניינת להתראיין. לא צריך לעשות מזה משהו שזה לא". בינתיים את תמונת הפרופיל עם הדגל היא הורידה, אך היא עדיין נמצאת בין התמונות שלה בפייסבוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully