וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתי נכנסת שבת? זמני כניסת ויציאת שבת 28.6.2024

עודכן לאחרונה: 23.6.2024 / 10:46

זמני כניסת ויציאת שבת בערים הגדולות בישראל, עדכון שבועי של זמני הדלקת נרות, כניסת שבת ויציאת שבת, פרשת השבוע, מתכונים וטיולים לשבת

פרשת השבוע: פרשת שלח לך

בפרשת השבוע, פרשת שלח לך, אותה נקרא בשבת בבית הכנסת, התורה הקדושה מתארת את חטא המרגלים - כשעם ישראל רצה להישאר במדבר ולא לכבוש את ארץ כנען. בעקבות החטא, נגזר על אותו דור שכל יוצאי הצבא בו ימותו במדבר תוך כ-40 שנים והעם לא יכנס לפני כן לארץ. בהמשך הפרשה, ניתנות לעם ישראל מספר מצוות וביניהן מצוות ציצית.

הפרשה מתארת אירועים שהתרחשו בשנה השנייה לצאת בני ישראל ממצרים. זו הפרשה האחרונה שבה שנת ההתרחשות מפורשת בתורה, עד לפרשת חקת המגוללת אירועים בשנת הארבעים ליציאת מצרים.

ציצית - הרי לכם מצווה שהיא מופת. הפתילים אמנם מסתבכים ברוכסן, שלא לדבר על גיל צעיר יותר בו תשומת הלב פחותה (הו אז הם מתקשקשים בתחתונים, שלא תדעו), אבל הרוח העולה מהם כבירה היא וזכה. בפרשתנו, כמו שאומרים רבני הקהילות בתחילת כל דבר תורה, מסבירה התורה מדוע צריך את הטלית קטן הזה על הגוף: "למען תזכרו". הציצית צריכה להזכיר לאדם באופן פרמננטי את אלוהיו. באופן לא מקביל לבגד של תקופה - נניח, בגד המזוהה עם קלאברים - הציצית לא באה לענות על צרכים של נקודת זמן. מדובר בלבוש עם ערך מיתי.

הנה דבריו המלאים של חנוך דאום על הפרשה >>

פרשת השבוע הקודמת - פרשת בהעלותך
לפרשת השבוע הבאה - פרשת קרח

ברכת הדלקת נרות

לאחר הדלקת הנרות עוצמת האישה את עיניה או מכסה אותן בידיה, מברכת ושוב מסתכלת בנרות.

"בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם,
אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ
לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת.

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁתְּחוֹנֵן אוֹתִי וְאֶת אִישִׁי וְאֶת כֹּל קְרוֹבַי, וְתִתֶּן לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל חַיִּים טוֹבִים וַאֲרֻכִּים, וְתִזְכְּרֵנוּ בְּזִכְרוֹן טוֹבָה וּבְרָכָה, וְתִפְקְדֵנוּ בִּפְקֻדַּת יְשׁוּעָה וְרַחֲמִים, וְתַשְׁכֵּן שְׁכִינָתְךָ בֵּינֵינוּ, וְזַכֵּנוּ לְגַדֵּל בָּנִים וּבְנֵי בָנִים חֲכָמִים וּנְבוֹנִים אוֹהֲבֵי יְיָ, יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת זֶרַע קֹדֶשׁ, בַּיְיָ דְּבֵקִים וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם בְּתּוֹרָה וּבְמַעֲשִׂים טוֹבִים וּבְכָל מְלֶאכֶת עֲבוֹדַת הַבּוֹרֵא. אָנָּא, שְׁמַע אֶת תְּחִנָּתִי בִּזְכוּת שָׂרָה וְרִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה אִמּוֹתֵינוּ, וְהָאֵר נֵרֵנוּ שֶׁלֹּא יִכְבֶּה לְעוֹלָם וָעֶד, וְהָאֵר פָּנֶיךָ וְנִוָּשֵׁעָה. אָמֵן".

נרות שבת - ברכות לכניסת השבת. ShutterStock
נרות שבת/ShutterStock

מתכון לחלה

אי אפשר לקיים ארוחת שבת מסורתית ללא חלה. תוכלו להכין חלה ביתית מחומרי גלם בסיסיים שיש לכם בבית. שלוש-ארבע שעות ומהתנור שלכם תפציע חלה ביתית טרייה וטעימה. המתכון שלפניכם הוא מתכון בסיסי - ואם לא תתעקשו להבריש את הבצק בביצה מלמעלה לפני האפייה, הוא אפילו טבעוני. כל שתצטרכו הוא קמח לבן, שמרים יבשים, סוכר, מלח ושמן.

המדריך לאפיית חלה לשבת >>

עוד בוואלה!

תפילת הדרך לרכב ולמטוס

לכתבה המלאה
חלה טרייה וטעימה לשבת. כך תברכו עליה. ShutterStock
חלה טרייה וטעימה לשבת/ShutterStock

סדר הפרשת חלה וברכות

הפרשת חלה מחולקת לשני שלבים: ברכת הפרשת החלה והפרשת חתיכת החלה מהעיסה ואמירת "הרי זו חלה".

1.
ברכת הפרשת החלה למנהג הספרדים:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה תְּרוּמָה.

ברכת הפרשת החלה למנהג האשכנזים:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה.
ויש הנוהגים לברך: בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה מִן הָעִיסָה.

2. יש לקחת חתיכה קטנה מן העיסה, להרים אותה באוויר ולומר: "הֲרֵי זוֹ חַלָּה".

ניתן לברך בזמן הכנת הלחם, כשמצווה זו מגינה ושומרת על האישה ועל כל בני ביתה מגזרות קשות ורעות.
בעת ניפוי הקמח יש לומר: "אנא ה' עזור לי להוציא את הרע, ועזור לי לעשות בירור בין הטוב לרע, ולהוציא את כל המשפטים וכל הדברים שלא מקדמים אותי בעבודת ה'. עזור לי לעשות בירור בין האסור למותר".
בעת הלישה יש לומר: "הריני באה להפריש חלה, אנא ה' עזור לי שיהיה לי רכות וגמישות בעבודת ה', שכל מי שיאכל מין הלחם שיצא מזה- תהיה לו בריאות הגוף והנפש לעבודת ה'. לכוון להכניס פנימה את מי שיצא מן הדרך ולהתפלל על תכונותיי ומידותיי הנצרכות לעבודת ה'".
בעת כיסוי הבצק יש לומר: "הריני באה להפריש חלה, אנא ה' עזור לי שיהיה בבצק הזה הברכה כמו שברכת את עיסות אימותנו הקדושות שרה, רבקה רחל ולאה. ותן לנו פרנסה טובה אושר ושמחה ברכה בכל מעשה ידינו ושכל מי שיאכל מהלחם יתקרב אליך ותפתח לבו לעבודת ה' ושנרצה רק אותך".

לפני ההפרשה יש לברך:
"(הריני באה להפריש חלה) יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שבזכות מצווה זו ובזכות הפרשת התרומה יתוקן עוון חוה אם כל חי שסבבה מיתתו לאדם הראשון שהוא עיסתו של עולם ובזכות מצווה זו תבטל המוות מן העולם ותמחה דמעה מעל פנים ותשלח ברכה בביתנו אמן כן יהיה רצון. וכן יהי רצון מלפניך שתברך עיסותינו כמו ששלחת בה ברכה בעיסות אימותינו שרה, רבקה, רחל ולאה ויקוים בנו הפסוק "ראשית עריסותיכם תתנו לכהן להניח ברכה אל ביתך" אמן כן יהי רצון.
הריני באה לקיים מצות הפרשת חלה לתקן שורשה במקום עליון לעשות נחת רוח ליוצרנו ולעשות רצון בוראנו.
ויהי נועם ה' א- להינו עלינו ומעשה ידינו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו".

לאחר ההפרשה יש לברך:
"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שהמצווה של הפרשת חלה תחשב כאילו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה, ותחשב הרמת החלה שאנו מרימים כמו הקרבן שהוקרב על המזבח שהתקבל ברצון, וכמו שלפנים הייתה החלה נתונה לכהן והייתה זו לכפרת עוונות, כך תהיה לכפרת עוונותיי ואז אהיה כאילו נולדתי מחדש נקייה מחטא ועוון ואוכל לקיים מצוות שבת קודש והימים הטובים עם בעלי להיות ניזונים מקדושת הימים האלה ומהשפעתה של מצוות חלה כאילו נתתי מעשר, וכשם שהנני מקיימת מצוות חלה בכל הלב, כך יתעוררו רחמיו של הקב"ה לשומרני מצער וממכאובים כל הימים. אמן".

הדלקת נרות שבת

 • איך מדליקים נרות שבת?

  מקובל שהאשכנזים קודם מדליקים את הנרות על הפמוטים ואז מכסים את העיניים ומברכים. הספרדים קודם מברכים ורק אחר כך מדליקים.

  זמני כניסת ויציאת השבת, הדלקת נרות ופרשת השבוע. ShutterStock
  זמני כניסת ויציאת השבת, הדלקת נרות ופרשת השבוע/ShutterStock
 • למה מדליקים נרות שבת?

  "הדלקת נרות שבת היא אולי הסממן הכי מוכר ונפוץ של השבת היהודית. אם תחשבו על סרט או תמונה יהודית מיד תדמיינו נרות שבת על אדן החלון. ההלכה אומרת שמצוות הדלקת נרות שבת חשובה כל כך, עד שאם אדם עומד בפני ברירה האם לקנות יין לקידוש או נר לשבת - עדיף שידליק נר מאשר שיהדר בקידוש על יין. ומי שאין לו בכלל כסף, "יחזר על הפתחים" ויבקש נדבות כדי שיוכל לקיים את המצווה. מכך נוכל ללמוד עד כמה מצוות הדלקת הנרות היא חלק מרכזי ממצוות השבת. יש כמה סיבות למצווה הזו: כבוד השבת - להאיר את הבית באור נרות. עונג שבת - שבת חייבים ליהנות ולהתענג. שלום בית - הדלקת הנרות בערב שבת נועדה להשרות בבית אווירה רגועה ונינוחה.

  נרות שבת. ShutterStock
  נרות שבת/ShutterStock
 • למה מדליקים שני נרות?

  מקובל להדליק שני נרות שבת אבל אפשר להדליק גם נר אחד. הסיבה המרכזית להדלקת שני נרות לכבוד השבת היא הציווי על השבת מופיע בעשרת הדברות, הכתובים פעמיים בתורה. בפעם הראשונה, בספר שמות, נאמר, "זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ".2 ציווי זה מקיף את כל המצוות הקשורות לציון קדושת השבת. בפעם השנייה, בספר דברים, הציווי הוא, "שָׁמוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ" ולכן כדי לייצג את שני ההיבטים שבקיום מצוות השבת, נהוג להדליק שני נרות - האחד כנגד "זכור", והשני כנגד "שמור".

  נרות שבת - כל מה שצריך לדעת. ShutterStock
  נרות שבת - כל מה שצריך לדעת/ShutterStock
 • למה דווקא האישה מדליקה את נרות השבת?

  מצוות הדלקת נר שבת היא לא מצווה רק לנשים, היא חלה על גברים בדיוק כמו על נשים. לכן, אם אין אישה בבית - הגבר חייב להדליק את נרות השבת. הסבר הפשוט לכך הוא שהאישה נמצאת בבית יותר והיא למעשה מנהלת הבית ולכן מסרו לה את האחריות להדלקת הנרות בבית.

  הדלקת נרות שבת. ShutterStock
  הדלקת נרות שבת/ShutterStock

מתכון לשבת: לחמניות בשר

בין כל המתכונים הקיימים לשבת, יש אחד שאתם חייבים לנסות: לחמניות בשר מופלאות.

השילוב הזה של פחמימה רכה ואוורירית שעוטפת מלית בשר מתובלת ועסיסית תמיד גורם לנו אושר ונוסך על פנינו חיוך. החשק לפחמימות, לא משנה מתי, הוא מהסוג שרק מתעצם. הלחמניות הממולאות של בתיה שורק הן כל מה שאתם זקוקים לו עכשיו, בטח אם מתחשק לכם לפנק את עצמכם או את המשפחה בשבת. הן מושלמת לצד טחינה, סלט מטבוחה ביתי, או משוויה, אבל גם פשוט כמו שהן.

למתכון המלא >>

לעוד מתכונים לשבת >>

לחמניות ממולאות בשר. בתיה שורק, מערכת וואלה
לחמניות ממולאות בשר/מערכת וואלה, בתיה שורק
רכבת ישראל תחנוך את השירות לנוסעים בין הרצליה לירושלים יצחק נבון. Cloudview שבתאי טל, אתר רשמי
רכבת ישראל/אתר רשמי, Cloudview שבתאי טל

זמני נסיעות באוטובוסים בסוף השבוע:

נוע תנוע: קווים פעילים בשישי-שבת תחת "נעים בסופ"ש". לפרטים >>

חיפוש אוטובוסים בסוף השבוע דרך אתר משרד התחבורה >>

טיול לשבת: המסלול ב"הר הירוק" שהפתיע גם אותנו

הרוחות הנושבות אליו מהים מצננות את האוויר, כך שגם בימי שרב הכרמל עדיין נעים לטיול. המלצה לטיול משפחתי נעים ברכס אצבע שבכרמל, שכדאי לערוך בשעות אחר הצוהריים ולקבל בונוס - שקיעה מהממת.

לכל הפרטים לחצו כאן >>

לעוד המלצות לטיולים בארץ בשבת לחצו כאן >>

מבנה עתיק מרובע ברכס אצבע. יובל דקס, החברה להגנת הטבע
מבנה עתיק מרובע ברכס אצבע/החברה להגנת הטבע, יובל דקס

מזל החודש: סרטן

תחזית מזל סרטן - 22.07 - 22.06

הסרטן שייך ליסוד המים האמוציונלי והרגשי ולקבוצת המזלות הקרדינליים, יוצרי האנרגיה. במקרה הזה - זו אנרגיה רגשית שהוא יוצר ומניע אותה הלאה. הסרטן הוא הרביעי בגלגל המזלות. אם בטלה הילד נולד, בשור למד לאכול ובתאומים - לדבר, בסרטן הוא מבין שיש לו בית, אבא, אמא ומסגרת משפחתית. הוא אכן טיפוס מאוד משפחתי.

הסרטן הוא מזל מאוד רגשי (אפילו הרגיש מכולם!) וזקוק להרבה חום ואהבה סביבו. הוא מאוד קשור לבית וזקוק מאוד למסגרת של בית כשהוא מתבגר. מה שקורה בבית משפיע עליו אולי יותר מאשר על כל מזל אחר. הבית של הסרטן מסמל גם צורך חזק בבטחון רגשי, משהו שבית ומשפחה בהחלט יכולים לתת לו. אולי בגלל זה האדם הקרוב ביותר לסרטן היא אמו. במפת הלידה, הירח מייצג גם את דמות האם ואכן, הקשר בין הסרטן לאמו יהיה אולי חשוב יותר מכל קשר אחר, במודע או שלא במודע. אולי בגלל זה הסרטן הוא מזל מופנם יותר, רך, אמהי, מפנק כשטוב לו וקוטר לא קטן כשרע לו.

הרגש הזה הוא גם מה שמפעיל אותו במקומות אחרים ואולי משום כך הסרטן מאוד לוקח ללב כל מה שקשור לביקורת אישית וכללית, וכשהוא נעלב - הוא לא שוכח, מתחשבן לא מעט ולוקח לו הרבה זמן לסלוח ולעבור הלאה. אולי משום כך המילה ביטחון היא מילה משמעותית מאוד בעולמו הרגיש, הזקוק למעטפת כדי שתגן עליו. בין אם זו אהבה של אלה שסביבו, אהבתם של בני הבית ולפעמים גם התלות שלהם בו - או נושאים הקשורים לחומר וכספים שמעניקים לו את התחושה שהוא בטוח בפני תלאות החיים, שעמוק בפנים די מפחידות אותו.

כוכב יופיטר שעובר למזל תאומים עשוי להביא איתו הרבה עבודה מאחורי הקלעים ומתחת לפני השטח עבור ילידי מזל סרטן. כאן באופן ייחודי נוצרת מערכת שתמשך בשנה וחצי הקרובות: כניסתו של יופיטר לבית ה-12 של מאחורי הקלעים של מזל סרטן, ובשנה שלאחר מכן - מעברו לבית הראשון של הסרטן ומימוש כל ההבטחה שיצר והדרך שניקה, כשהיא בבית ה-12 מאחורי הקלעים. זוהי שנה של ניקוי משקעים, פחדים וחרדות וכל מה שעצר ועוצר אתם - ולפרוץ החוצה בעוצמה, לפני שהשנה שאחריה תביא איתה את פריצות הדרך להן קיוויתם.

אם תפעלו השנה באומץ ובחכמה ותנקו את הפחד מפני יציאה עוצמתית אל העולם מול הביישנות הסרטנית הטבעית, הרי שבעיצומה של 2025 תוכלו לצאת בעוצמה אל העולם, לראות את ההשפעה של ההשקעה והצעדים שעשיתם השנה, ואם פעלתם נכון - הצמיחה תהיה מהירה וחדה. יופיטר יזניק אתכם קדימה ללא מעצורים.

תחזית יומית ושנתית למזל סרטן >>
לצפייה בשאר המזלות >>

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  2
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully