וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האמריקנים מגבילים גישת טייסים ישראלים בעלי דרכון זר למטוסי ה־F35

אבי בניהו

עודכן לאחרונה: 6.1.2023 / 13:31

משרד ההגנה ורשויות המודיעין בארצות הברית מונעים מחיילי צה"ל שבידיהם גם דרכון זר לטוס עם מטוס ה"אדיר". זאת, עקב חשש מזליגת טכנולוגיות ומידע רגיש. גורמים בינלאומיים מסרו כי חיל האוויר קיבל את ההתניה - וויתר מראש על שיבוץ טייסים מתאימים למערך

בווידאו: המראת מטוסי F-35 מארה"ב לישראל/צילום: לוקהיד מרטין

משרד ההגנה האמריקאי ורשויות המודיעין בארצות הברית אינם מאפשרים לטייסי וטייסות חיל האוויר הישראלי שברשותם דרכון זר להטיס את מטוסי ה־35F, משיקולים של ביטחון מידע וחשש לזליגת טכנולוגיות. הצעד של ארצות הבריץ נובע מגישה מרחיבה של ביטחון מידע והגנה על אינטרסים אמריקנים.

גורמים בינלאומיים מסרו כי חיל האוויר קיבל את ההתניה - וויתר מראש על שיבוץ טייסים וטייסות מתאימים למערך מטוסי ה"אדיר". יש לציין כי המגבלה מתרחבת עם ריבוי הישראלים שהצטיידו לאחרונה בדרכונים אירופיים. מטוס האדיר הוא מטוס חד־מושבי - חמקן רב־משימתי המשמש לתקיפה ואיסוף מודיעין - והיחיד בעל תא לאחסון אמצעי לחימה שלא ניתן לגילוי. עלותו 85־100 מיליון דולר ליחידה.

מטוס ״אדיר״ (F35). דובר צה"ל, אתר רשמי
מטוס ״אדיר״ (F35)/אתר רשמי, דובר צה"ל

המטוס מסוגל להגיע למהירות של 1.6 מאך, וטווח טיסתו 2,200 ק"מ. עסקת הרכישה מארצות הברית כללה 50 מטוסים בסך הכל, כשבעתיד ייתכן שישראל תחליט לרכוש 25 מטוסים נוספים. בסך הכל ישראל תחזיק בשלוש טייסות מבצעיות בתוך עשור.

בתוך כך, וללא קשר, פנו לאחרונה גורמים בממשל האמריקני למערכת הביטחון ולצה"ל והביעו דאגה והסתייגות מכך שצה"ל הצטייד במכוניות מתוצרת סין לשימוש קצינים. לבד מהעניין המסחרי־פטריוטי, הביעו האמריקנים חשש שמידע רגיש מהסלולרי של הקצינים במכוניות הסיניות עם מערכת מולטימדיה מתקדמת יתויג ויישמר ב"ענן" הסיני באופן שישרת מודיעין סיני. הפשרה שנמצאה היא שהמידע יועבר מהמערכות ל"ענן" ישראלי שמור ומאובטח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully