וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביידן: יתכן שהוריקן איאן הוא הקטלני ביותר בתולדות פלורידה

עודכן לאחרונה: 30.9.2022 / 2:17

הסופה איאן הפכה שוב להוריקן, וממשיכה לגרום לנזקים קשים בעודה עושה דרכה באטיות צפונה לכיוון ג'ורג'יה וקרוליינה הדרומית: "שרדנו את אירמה והוריקנים אחרים, שהיו יותר עוצמתיים מבחינת הרוחות, אך נחשול הסופה הזה היה דבר שלא ראינו קודם לכן"

בווידאו: הוריקן איאן זורע הרס בפלורידה 29 בספטמבר 2022/רויטרס

שידור חי: מסיבת עיתונאים של מושל פלורידה רון דסנטיס (קרדיט: רויטרס)

LIVE

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר היום (חמישי) כי יתכן שאיאן הוא ההוריקן הקטלני ביותר בתולדות פלורידה. דיווחים מוקדמים מצביעים על אבדות משמעותיות בנפש כתוצאה מהוריקן איאן. הנשיא התחייב כי הממשלה תעשה כל שביכולתה כדי לספק לתושבי פלורידה את מה שהם צריכים לאחר הסופה. מוקדם יותר, שריף מחוז לי שבפלורידה אמר שמספר ההרוגים שנגרמו על ידי ההוריקן עשוי להיות "במאות".

זאת, לאחר שאזהרות ההוריקן והסופה הטרופית ברחבי דרום פלורידה בוטלו מוקדם יותר היום, בזמן שהוריקן איאן נע צפונה, כך על פי עדכון מהמרכז הלאומי להוריקנים בארצות הברית. בלילה הורדה גם רמת העוצמה של איאן, מקטגוריה 4 לסופה טרופית. מאוחר יותר שוב התחזקה העוצמה של הסופה לדרגה של הוריקן, כשהוא עשה את דרכו לעבר קרוליינה הדרומית.

חמדת בר, שגרה בעיר אוונטורה שבמחוז דייד, מצפון למיאמי, אמרה לוואלה הלילה כי "אנחנו עדים בעיקר לרוחות וגשמים, אך לא משהו מטורף, זאת הודות לכך שהסופה שינתה כיוון". עומרי אש, תושב טמפה שגר כרבע שעה מטמפה ביי, אמר לוואלה כי השיא של הסופה היה בלילה: "העסקים סגורים, בתי הספר סגורים ומקלטים מקומיים נפתחו, ובהם נמצאים תלמידי תיכון, משפחות וחסרי בית. טמפה כרגע ריקה מאדם, אנשים התפנו, אין מכוניות ואין תנועה בכבישים. בנוסף, אין חשמל לפרקים וכולם נשארים בבית", הוא הוסיף.

מהמרכז הלאומי להוריקנים נמסר כי "הצפות מסכנות חיים קטסטרופליות יימשכו בחלקים של מרכז פלורידה". יותר משני מיליון לקוחות בפלורידה נותרו הלילה ללא חשמל, בעיקר באזור דרום מערב ומרכז המדינה, על פי האתר שמנטר הפסקות חשמל PowerOutage.us. בכמה מחוזות באזור התושבים נאלצים להרתיח מים בשל הנזק בתשתיות המים.

גורמים רשמיים בפלורידה הזהירו גם מפני שיטפונות נרחבים ברחבי המדינה. על פי נתונים ראשוניים, חלקים מדרום-מערב פלורידה כבר רשמו רמות שיא או כמעט-שיא של משקעים. כך, מפלס המים באזור הורס קריק שליד העיר ארקדיה הגיע לכדי 6.23 מטרים, וקבע שיא. נהר השלום בזולפו ספרינגס עלה לגובה של 7.29 מטרים, והתקרב לשיא.

הוריקן איאן, פלורידה. רויטרס
הוריקן איאן זורע הרס בפלורידה/רויטרס
הוריקן איאן, פלורידה. רויטרס
הוריקן איאן זורע הרס בפלורידה/רויטרס
סופת ההוריקן איאן בפלורידה 20 בספטמבר 2022. רויטרס
נזקי הסופה איאן בפלורידה/רויטרס
הוריקן איאן, פלורידה. רויטרס
הוריקן איאן זורע הרס בפלורידה/רויטרס
סופת ההוריקן איאן בפלורידה 20 בספטמבר 2022. רויטרס
נזקי הסופה איאן בפלורידה/רויטרס

ההוריקן הגיע לחופי פלורידה אתמול בלילה עם רוחות עזות בעוצמה של 240 קמ"ש, גשמים כבדים, הצפות ונחשול מאיים. הסופה נחלשה עם ההגעה לחוף אך גורמים רשמיים עדיין קוראים לתושבים לתפוס מחסה ולהישאר דרוכים משום שהגרוע מכל עדיין לפניהם.

הודות לרוחות העזות, הוריקן איאן מתחרה כעת בהוריקן צ'רלי מ-2004, כסופה החזקה ביותר שפקדה את החוף המערבי של חצי האי פלורידה, על פי CNN. איאן עשוי להיכנס לחמישייה הפותחת של ההוריקנים שפקדו את חצי האי, אמר מושל פלורידה רון דסנטיס.

ובזמן שהסופה ממשיכה במסלולה צפונה, גורמים רשמיים כבר מזהירים כי תיקון הנזק שנגרם לתשתיות החשמל יימשך ימים עד שבועות. לדברי אריק סילג'י, נשיא ומנכ"ל חברת החשמל Florida Power & Light, הסופה היא "אירוע משנה חיים. סופה עוצמתית וקטסטרופלית שתגרום לנזק כבד".

סופת ההוריקן איאן בפלורידה 20 בספטמבר 2022. רויטרס
נזקי הסופה איאן בפלורידה/רויטרס
סופת ההוריקן "איאן" בפלורידה, 28 בספטמבר 2022. Marco Bello, רויטרס
נזקי הסופה איאן בפלורידה/רויטרס, Marco Bello
סופת ההוריקן איאן בפלורידה 20 בספטמבר 2022. רויטרס
נזקי הסופה איאן בפלורידה/רויטרס

הרשויות במדינה פתחו בלילה בחיפושים אחר 23 בני אדם לפחות, לאחר שסירת מהגרים טבעה סמוך לחוף, נמסר ממשמר הגבול של ארצות הברית הלילה. לדברי ולטר סלוסאר, מפקד משמר החופים במיאמי, המהגרים מקובה שחו לחוף באי סטוק ליד קי ווסט, לאחר שהסירה שלהם טבעה בשל השפעות הוריקן איאן. לאחר מכן צייץ משמר החופים כי הצוות הציל שלושה אנשים מדרום לאיי פלורידה קיז. הם הובאו לבית חולים מקומי תשושים ומיובשים.

הערים נייפלס ופורט מאיירס הורו על עוצר כללי בשל הסופה. על פי המשטרה, עוצר החירום יישאר בתוקף במשך 48 שעות "במטרה להגן על הבריאות, הבטיחות והרווחה של התושבים וצוותי החירום".

קרן קאג'ון נייבי (Cajun Navy), קבוצה של מתנדבים שמסייעים במבצעי הצלה לאחר הוריקנים ואסונות טבע אחרים, כבר החלה לפעול בשעותה קטנות של הלילה וסייעו לתושבים נטושים בפלורידה. לדבריהם, הצוות כבר ביצע 20-30 מבצעי הצלה. "בחמש השעות האחרונות היינו בחוץ, הוצאנו אנשים מבתיהם המוצפים", אמר מייסד הקרן, רוב גודט.

מחוז קולייר, שכולל את האי מרקו ואת נייפלס, נפגע בצורה הקשה ביותר מנחשול הסופה איאן, אמר המפקח ריק לוקאסטרו ל-CNN. "שרדנו את אירמה והוריקנים אחרים, שהיו יותר עוצמתיים מבחינת הרוחות, אך נחשול הסופה הזה היה דבר שלא ראינו קודם לכן מבחינת עוצמתו", אמר לוקאסטרו. "עוצמת המים גרמה לשיטפונות קשים ולנזק".

סופת ההוריקן איאן בפלורידה 20 בספטמבר 2022. רויטרס
נזקי הסופה איאן בפלורידה/רויטרס

על פי נתונים של אוניברסיטת מדינת קולורדו, הוריקן איאן הוא אחד ההוריקנים העוצמתיים ביותר על פי מהירות הרוחות שאי פעם פקדו את ארצות הברית. הנתונים מראים כי איאן מדורג במקום החמישי בעוצמתו. סופות אחרות בעוצמה כזאת היו הוריקן איידה והוריקן מישל ב-2018. ההוריקן העוצמתי ביותר על פי עוצמת הרוחות נרשם בלייבור דיי ב-1935, אז עוצמת הרוחות היתה כ-300 קמ"ש.

איאן המשיכה לפלורידה לאחר שפקדה את קובה וגרמה לניתוק החשמל באי כולו. תושבי פלורידה החלו לעזוב בהמוניהם ופקקים נוצרו בכבישים המהירים. בתי ספר, סופרים, פארקי שעשועים, בתי חולים ושדות תעופה נסגרו. הצי הזיז את ספינותיו, ומשמר החופים סגר נמלי ים.

"זאת סופה משמעותית, משמעותית ביותר. ידענו שהיא תהיה כזו. זה הוריקן חזק ביותר שיהיו לו השפעות משמעותיות על דרום מערב פלורידה, מבחינת רוחות, גשם והצפות. אלה עומדים להיות יומיים מזעזעים", אמר המושל דסנטיס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully