וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלייה קלה בדולר היציג ל-4.88 שקלים

אמיר טייג

21.2.2003 / 12:47

היורו היציג התחזק ל-5.292 שקלים; בנק לאומי: "סיום מהיר של המלחמה בעיראק לא יוביל בהכרח לייסוף ארוך טווח בשקל"לאחר שפתח את המסחר ביציבות, חזר הדולר להתחזק מעט, והשער היציג נקבע על רמה של 4.88 שקלים - עלייה קלה של 0.08% לעומת היציג שנקבע אתמול ושל 0.4% לעומת הרמה בה נסחר הדולר אתמול בערב. בעקבות התחזקות היורו בעולם מול הדולר, רשם המטבע האירופי עלייה חדה יותר מול השקל. היורו היציג עלה ב-0.67% ונקבע על רמה של 5.292 שקלים. מרבית הפעילות היום נרשמת בין הבנקים ללא פעילות דומיננטית של הזרים, ולפיכך היקפי המסחר אינם גבוהים.

החדשות לגבי הדחה אפשרית של נגיד בנק ישראל דוד קליין המשיכו לזרום ולהשפיע על המסחר בשוק המט"ח. הידיעות כי רה"מ שרון עומד לבקש מהנגיד לפרוש מרצונו, מעידות כי הוא יתקשה לבצע מהלך הדחה בשל חוק בנק ישראל. אי הוודאות סביב הנושא מעוררת חששות רבים, בעיקר בקרב משקיעים זרים, הרואים בהדחת נגיד צעד נואש המאפיין כלכלות לא יציבות.

אבי שריר מחדר העסקות של אקסלנס מעריך כי השוק המקומי מתקשה להתמודד עם נושא הדחת הנגיד ולכן אינו מגיב בצורה קיצונית. שריר, בניגוד לפעילים רבים, רואה את הדחת הנגיד כגורם שלילי אשר מעיד, לדבריו, על מדיניות של סתימת פיות על ידי הממשלה. "לצערנו, כל מה שהנגיד אומר הוא נכון. המצב גרוע וצריכה להישמע ביקורת", אומר שריר.

בשני ימי המסחר האחרונים חזרו חברות הדירוג לתמונה, כאשר חברת S&P ושותפתה הישראלי מעלות בולטות יותר. לפני יומיים התבטא קונרד רויס, הממונה ב-S&P העולמית על דירוג ישראל, כי ללא קיצוץ תקציבי בשבועות הקרובים הוא עשוי להוריד את דירוג האשראי של ישראל. אתמול הורידה מעלות את דירוג האשראי של בנק הפועלים, בנק לאומי והבנק הבינלאומי ברמה אחת. נושא הדירוג תרם לשינוי המגמה בשקל, אשר עלה בתחילת השבוע בעקבות דחיית העימות בעיראק, וחזר לרדת בעקבות התגברות חוסר הוודאות.

להערכת כלכלי בנק לאומי "הגורם העיקרי לרמתו הגבוהה של הדולר והתנודתיות במסחר הינו המצב הפיסקלי של ישראל". בלאומי מעריכים כי המשך הירידה הצפויה בהכנסות ממסים והיעדר קיצוץ משמעותי בבסיס תקציב המדינה, עלולים לגרום לגידול בגירעון ולהוביל להורדת דירוג האשראי של ישראל. "לנוכח נתוני המקרו, גם סיום מהיר של המלחמה בעיראק לא בהכרח יוביל לייסוף ארוך טווח בשקל. הדולר עשוי להישאר ברמתו הגבוהה כל עוד רמת הסיכון הכלכלי במשק גבוהה אף היא", מעריכים בלאומי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully