דין וחשבון: לקראת תשעה באב חשוב לזכור את אחדות עם ישראל

החובה הקדושה שעומדת במהותו של תשעה באב - לתת זה לזה את הכבוד העמוק ביותר, להרבות באהבת חינם ולמצוא את המשותף ולא את המפריד - נחוצה בימים אלה של מערכת בחירות יותר מתמיד

הרב ד"ר זאב גולדשטיין
06/08/2022

אין הרבה דברים שגורמים לנו לעצור לחשבון נפש כמו אובדן ואבל. תשעה באב הוא הזמן שבו כולנו יחד אבלים על החורבן שנגרם בעקבות מחלוקת. לפני כשנה נשא הנשיא הנבחר של מדינת ישראל, יצחק הרצוג, את נאום ההשבעה שלו בכנסת, ודבריו שהיו יפים אז, רלוונטיים לצערנו גם היום. הוא קרא אז לחברה בישראל "להוריד את הטון, להנמיך את הלהבות, להרגיע". התזמון שלו לא יכול היה להיות יותר טוב. תשעה באב הוא הזמן שבו אנו עוסקים באיחוי הסדקים בעם ובהשבת האחדות.

אבל איך גורמים לזה לקרות באמת? איך הופכים את ההרהורים למציאות? אנחנו עם קשה עורף, עם שמאופיין ברוח עצמאית ובדעות יצוקות. לכל אחד מאיתנו תפיסת עולם ייחודית ואף לא אחד מאיתנו מתבייש להביע אותה, בפרט עכשיו בתקופת בחירות כל פוליטיקאי שני צועק חזק יותר ומשמיץ מגזר אחר בניסיון לקושש קולות חדשים למפלגתו. האם יש משמעות אמיתית לאחדות בהקשר שכזה? האם אחדות פירושה קונפורמיות? איך יכולים אנו לדבר על אחדות, כשיש הבדלי דעות עמוקים ולגיטימיים המפרידים אותנו זה מזה?

ערב תשעה באב | תפילות וקריאת מגילה בכותל  17 ביולי 2021. יונתן זינדל, פלאש 90
תשעה באב(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

התשובה לדעתי די פשוטה וטמונה עמוק בשורשי היהדות שהסוד להצלחה בכל דבר בחיים זה הביחד והאחדות, מניין תפילה דורש עשרה אנשים למרות שכל אחד יכול להתפלל בעצמו. כך בכל דבר נכון שאנו עשויים שלא להסכים זה עם זה, אבל הבדלי הדעות האלה אסור להם לגרום לנו לזלזל זה בזה. הזלזול פורם את המרקם החברתי האורג יחד את חלקיה של כל חברה מצליחה.

כבוד הבריות היא עקרון יסוד של התורה. והוא מחייב אותנו. מעל הכול, עלינו לשמור על כבוד הדדי כשאנו פונים לזולת, ובפרט כשאיננו מסכימים איתו. אנחנו יכולים להביע את דעותינו בעוז ובלהט, אבל לעולם אל לנו לגלוש לבוז או לעלבון אישי, משום שאלו מרעילים. רק באמצעות טיפוח תרבות ואוצר מילים של כבוד והגינות נוכל לשנות, או במילותיו של הנשיא הרצוג, "להנמיך את הלהבות ולהרגיע."

לשוב לשיח מכבד

התייחסות לכל אדם בכבוד כרוכה בזיהוי הגַּדלוּת האלוקית שבכל אדם, כאמור בפרקי אבות (ג, יח) "חָבִיב אָדָם שֶׁנִּבְרָא בְּצֶלֶם". היא כרוכה בהכרה בכך שכל אחד מאיתנו יקר לבוראו, ובעל ערך ייחודי ותרומה ייחודית לעולם: "אַל תְּהִי בָּז לְכָל אָדָם ... שֶׁאֵין לְךָ אָדָם שֶׁאֵין לוֹ שָׁעָה" (ד, ג).

ההתייחסות לזולת בכבוד וביושר משנה את העולם ומשנה אותנו. זו הדרך לכבוד העצמי שלנו, להגינות שלנו ולצמיחה האישית שלנו: "אֵיזֶהוּ מְכֻבָּד? הַמְּכַבֵּד אֶת הַבְּרִיּוֹת" (אבות ד, א). התייחסות לזולת בצורה לא מכבדת, חותרת תחת הכבוד שלנו.

החובה הקדושה הזו - לתת זה לזה את הכבוד העמוק ביותר - נחוצה אף יותר ככל שהדבר נוגע לקיום עם ישראל. וזו מהותו של תשעה באב. תשעה באב הוא היום שבו אנו עוצרים לשאול את עצמנו, איך התפרק העם שלנו, איך נגרם חורבן בית המקדש ונשלחנו לגלות ארוכה ומרה שנמשכת עד היום.

חז"ל אומרים ש"כל דור שלא נבנה בית המקדש בימיו, כאילו נחרב בימיו". ואם כך, כשתשעה באב באופק, מה שדרוש לנו יותר מכול הוא לשוב לשיח מכבד, ולהתייחס זה לזו בכבוד ובאצילות - בישראל ובתפוצות. ואליכם הפוליטיקאים הקוראים את הטור הזה, כן אני יודע שאתם בתקופת בחירות ובפרט בישראל כל מערכת בחירות תוססת ומעוררת אנרגיות יותר מקודמתה, לזה יש פריימריז ורצון להשתלב גבוה יותר ברשימה ואילו לחברו יש חשש לזליגת קולות למפלגה המתחרה אך למרות הכל בואו לא נשכח החובה שמוטלת עלינו בפרט בימים אלו - להרבות באהבת חינם ולמצוא את המשותף ולא את המפריד.

הכותב הוא רבה של דרום אפריקה

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"
  • תשעה באב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully