וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דנקנר על עזיבת לפיד: כש"ידיעות" בלחץ הארנק נפתח

רוני קורן-דינר

21.2.2003 / 0:02

עורך "מעריב" הופתע מעזיבת לפיד את מוסף "סופשבוע" לעיתון המתחרה, שם הוא צפוי לקבל 150 אלף שקל לחודש; גורמים בעיתונות: השכר "תלוש מהמציאות", אך ידיעות רוצה להשפיל את מתחרהו

"הטלפון של יאיר היום הפתיע אותי", סיפר אמנון דנקנר, העורך הראשי של "מעריב", בראיון ל-TheMarker בעקבות עזיבתו של יאיר לפיד את מוסף "סופשבוע" וחצייתו את הקווים לטובת "ידיעות אחרונות". "אני מניח שההסבר לכך הוא הסכום שקראתי שהוא עומד לקבל שם - 150 אלף שקל לחודש", הוסיף דנקנר.

גורמים בעיתונות מטילים ספק בפרסומים כי לפיד יקבל שכר של 150 אלף שקל לחודש עבור כתיבת טור. משכורות כאלה, לדבריהם, מקובלות לכוכבים בטלוויזיה, אך לא בעיתונות הכתובה ו"ידיעות אחרונות", כמו "מעריב", נמצא בשנה האחרונה בתהליך של קיצוצים ותשלום משכורת כזו לכותב טור תלוש לחלוטין מהמציאות הכלכלית. מנגד, טענו גורמים אחרים שלפיד הוא סמל של "מעריב" וכדי להשפיל את "מעריב" ולפגוע במורל העובדים ובמומנטום שמנסה דנקנר לייצר בעיתון - ייתכן ש"ידיעות", שהוא העיתון העשיר ביותר בארץ, יהיה מוכן לשלם סכומים גבוהים.

כפי שחשף אתמול כתב "העיר", אביב הורביץ, ב-TheMarker, לפיד הודיע באופן מפתיע למו"ל "מעריב", עופר נמרודי, ולדנקנר, כי הוא מפסיק לכתוב את טורו השבועי ב"סופשבוע" ועובר ל"ידיעות אחרונות", שם יכתוב טור שבועי במוסף "7 ימים" וכן ישתתף בפרויקטים שונים. לפיד סירב להגיב לידיעה.

"ידיעות אחרונות" חיזר אחר לפיד במשך חודשים ארוכים. ככל הידוע, לא שיתף לפיד את עורכיו ב"מעריב" במגעים עם המתחרים. אתמול התקשר לפיד לנמרודי. בין השניים אמורה היתה להתקיים פגישה, אך בסופו של דבר מסר לפיד את ההודעה לנמרודי בעל פה.

דנקנר: אביו של יאיר ואני חברים קרובים

- מה אמר לך לפיד בשיחת הטלפון?

דנקנר: "זו היתה שיחה פרטית שאני מעדיף לא להיכנס אליה. יחסי עם יאיר מצוינים, וכיוון שאביו ואני חברים קרובים, אנחנו מכירים שנים רבות ויחסינו מן הסתם חורגים מיחסי עובד-מעביד. הוא כותב מוכשר מאוד ואני מאחל לו בהצלחה, וגם אמרתי לו את זה באופן אישי".

- מותר להניח שהשכר ב"ידיעות" אינו מזכיר במאום את שכרו ב"מעריב". האם הסכום הזה נראה לך הגיוני עבור כתיבת טור שבועי של כותב-כוכב?

"'לא מזכיר במאום' זו הגדרה טובה. אבל זה מאותת ש'ידיעות אחרונות' נכנסו ללחץ רציני בחודשים האחרונים, ובדומה לערוץ 10 שאין לו מה להפסיד, גם הם מנהלים מדיניות של ארנק פתוח בלי חשבון".

- מדוע ש"ידיעות אחרונות" יהיו בלחץ מ"מעריב"?

"בארבעת החודשים האחרונים, מאז ספטמבר, חלה עלייה של 10% במכירות 'מעריב', וזו כנראה סיבה מספיק טובה".

- האם יש קשר בין עזיבתו של לפיד לבין טענותיהם של בכירים שעזבו את העיתון על המעורבות של נמרודי בתכנים ועל סגנון הניהול שלך, שנחשב בוטה לעתים?

"במסדרונות 'מעריב' שורר מורל גבוה. לטענות הללו אין שחר וליאיר בטח שלא היתה כל טענה מהסוג הזה. הכתבים והעורכים מודעים לעלייה במכירות של העיתון והם שמחים להיות חלק מההצלחה".

- האם אתם מנסים לשפר את החוזים של הכותבים הבכירים האחרים של העיתון על מנת שלא יעזבו גם הם?

"אני לא צופה בעיות בתחום הזה. בחודשים האחרונים הייתה דווקא מגמה הפוכה של כתבים ועורכים ב'ידיעות' שעברו אלינו. היו אפילו מקרים שכותבים שלנו קיבלו הצעות כספיות מאוד מפתות ובחרו להישאר. אני לא רואה סיבה לחגיגה בעקבות עזיבתו של יאיר לפיד, אבל כשאני יודע שהגורם לזה הוא לחץ ב'ידיעות אחרונות', אני שמח".

לפיד כתב במשך כ-8 שנים את הטור "לא סופי" במוסף "סופשבוע" של מעריב. לפני כן ערך את המוסף "מעריב היום". אביו של לפיד, יוסף (טומי) לפיד כתב כ-30 שנה בעיתון בטרם הוצב בראש רשימת "שינוי" בכנסת, וסבו של יאיר לפיד מצד אמו - הסופרת שולמית לפיד - היה ממקימי העיתון.

אשתו, ליהיא לפיד, החלה לפני שבוע לכתוב טור חדש ברשת המקומונים של "ידיעות תקשורת". לפיד מנחה תוכנית בידור ואירוח בערוץ 2; בעבר ניהל מו"מ עם ערוץ 10 למעבר לערוץ, אך זה נכשל, ולפיד ממשיך בינתיים בזכיינית ערוץ 2 רשת, אשר "ידיעות אחרונות" היא בעלת 30% ממניותיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully