וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפדיחה של מעריב - השמחה של ידיעות

אלי כהנא

19.2.2003 / 14:32

תצלום שהופיע במעריב והוצג כבלעדי, התגלה כדואר זבל ישן; ידיעות אחרונות מיהר ללעוג; מעריב מיהר להתנצל; שניהם ציטטו אותו אדם והגיעו למסקנות שונות. גם וואלה! שוחחה אתו

ביום שישי האחרון פרסם מעריב בעמוד האחורי שלו תמונת ענק לצד הכותרת: "נערת ליווי בתא הכפפות". הידיעה סיפרה על "שיטה מתוחכמת להברחת נערות ליווי לישראל" – דחיסת הנערה בתוך תא כפפות מפורק ומרוקן והצנעתה מעיני הפקחים במעברי הגבול. מקור התמונה, נטען, הוא משטרת ההגירה שאף חושדת כי "בדרך זו הוברחו נערות ליווי ועובדים לא חוקיים דרך מעברי הגבול ממצריים (כך במקור, עם שגיאת ההגהה. א.כ.) ומירדן". כמו כן צוטט סגן ניצב עופר לפלר ממשטרת ההגירה כמי שמודאג מהשיטה שנחשפה, שכן היא עלולה לשמש גם ארגוני טרור.

מספר שבועות קודם לכן התחיל להתגלגל ברשת דואר זבל שכותרתו "כך מבריחים לארץ נערות ליווי". הדואר כלל שלושה קבצי תמונות, שאחת מהן פורסמה במעריב. על התמונות הופיע תאריך צילומן: 5 ביולי, 2001, כלומר, לפני למעלה משנה וחצי. המידע הזה חמק או נשמט מלב מעריב שבחר לפרסם את התמונות כאילו הן תוצאה של הישג עיתונאי.

ידיעות אחרונות מבסוט

ביום ראשון פרסם ידיעות אחרונות ידיעה שכותרתה ""הברחה" נוסח האינטרנט". בגוף הידיעה מסופר כי "בשבועות האחרונים מופץ באינטרנט צילום ישן (מיולי 2001) של בחורה המוחבאת בתוך מכונית. רבים קיבלו את הצילום הזה באי-מייל, כמו צילומים רבים אחרים, מרביתם מפוברקים, שמועברים ברשת ממקורות בלתי מזוהים".

לקוראים שהתקשו לזהות את העקיצה לכיוון המתחרה מרחוב קרליבך, הוסיף ידיעות אחרונות הסבר לצד טפיחה עצמית על השכם: "הצילום הגיע גם ל"ידיעות אחרונות", אולם בבדיקה שנערכה עם גורמי משטרה הובהר שככל הנראה מדובר גם כאן בפיברוק או בעיבוד מחשב, וכי מקורו בכלל בחו"ל". ואז, כדי להפריך את הידיעה שפורסמה במעריב אחד לאחד, נכתב: "הצילום לא צולם או הופץ על ידי המשטרה", ומובא ציטוט מפיו של "קצין בכיר ביחידה המרכזית של המחוז הדרומי": "הצילום לא צולם על ידנו, ואני מעולם לא נתקלתי או שמעתי על דרך הברחה כזאת. גם אין בה שום הגיון, כי נערות ליווי מגיעות לישראל דרך הגבול עם מצרים במוניות, לאור יום".

מפיו של אותו סגן ניצב עופר לפלר שצוטט במעריב כמי שמודאג מההשלכות של גילוי הפרשה, הובא ציטוט לקוני: "התמונה לא צולמה על ידי משטרת ההגירה. אנו נבדוק אם היא אמיתית". משה ורדי, עורך ידיעות אחרונות, בוודאי חכך ידיו בהנאה. אומנם לא סטירה מצלצלת בפניו של מעריב, אבל בהחלט צביטה מכאיבה באזור פגיע – הגאווה העיתונאית.

מעריב מתעקש ומתבייש

היום פורסמה במעריב התנצלות בגין פרסום התמונה והסבר: "הצילום נמסר למעריב באופן רשמי על ידי משטרת ההגירה, ומפקדי משטרת ההגירה אף הבהירו לכתב העיתון כי קיבלו אותו מגורמי מודיעין". בהמשך שופך מעריב אור על מקורה האמיתי של התמונה - מקסיקו - רחוק במקצת ממעבר הגבול ברפיח.

סנ"צ עופר לפלר מבהיר, מסביר ומעיר

וואלה! ביקשה מכוכב הפרשה, סנ"צ עופר לפלר לעשות סדר במלחמת הגרסאות. "אנחנו ספקנו את התמונה למעריב, את זה אני יכול לאשר. אבל אני לא יכול לספר מה מקורה, מדובר במקור חסוי. כתב מעריב ראה את התמונה וביקש להשתמש בה ואנחנו הזהרנו אותו שצריך לנקוט משנה זהירות בפרסום, אבל הוא התעקש".

וידיעות אחרונות? הם טוענים שהם בדקו את התמונה ומצאו שהיא מפוברקת. "הם בכלל כעסו בתחילה על כך שמעריב קיבלו את התמונה ולא הם. רק אחר-כך התברר שהתמונה ישנה ומקורה בחו"ל. בדיעבד, הייתי משתמש בתמונה הזאת לצורכי לימוד והסבר לשוטרים על דרך הברחה נוספת הנהוגה בעולם".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully