בריטניה: הצבעת אי אמון נגד רה"מ ג'ונסון עשויה לקרות עוד הלילה

ראש ממשלת בריטניה מנהל מאבק על חייו הפוליטיים לאור גל התפטרויות של שרים, שהתחיל אמש עם שרי הבריאות והאוצר. שרים, חברי פרלמנט ופוליטיקאים מהמפלגה השמרנית נוטשים זה אחר זה את ג'ונסון במחאה על השערוריות שמכתימות את כהונתו

טלי גולדשטיין
06/07/2022
בווידאו: גל התפטרויות שרים בבריטניה, ג'ונסון מסרב להתפטר (צילום: רויטרס)

הממשלה של בוריס ג'ונסון מתפרקת, וראש ממשלת בריטניה נאבק כעת על חייו הפוליטיים: שני שרים בכיריםבממשלתו ונציגים נוספים מטעם המפלגה השמרנית הודיעו אתמול והבוקר (רביעי) על התפטרותם. חלקם אמרו כי הסיבה להתפטרות היא כיוון שאינם יכולים לעבוד יותר בשביל ממשלה שמוכתמת בכמה וכמה שערוריות. הודעות ההתפטרות מגיעות אחרי שג'ונסון שרד מרד פנימי בתחילת יוני שכלל הצבעת אי אמון פנים מפלגתית.

הצבעת אי אמון נגד ג'ונסון עשויה להיערך עוד הלילה, אמר עיתונאי "סקיי ניוז" טום לרקין, והוסיף כי ועדת 1922 שמפקחת על הצבעות האי אמון עשויה לשנות את החוקים אחר הצהריים כדי שאפשר יהיה לערוך את ההצבעה. ג'ונסון שרד הצבעת אי אמון בחודש שעבר, ועל פי החוקים, יש לו חסינות מפני הצבעה נוספת במשך שנה.

גורם בוועדה אמר לרויטרס כי שינוי החוקים לא נראה טוב, אך הוועדה חייבת לדון בהשגת מנדט לעשות זאת בפגישה היום.

אתמול התפטרו דקות ספורות זה מזה שני שרי הקבינט הבכירים, שר הבריאות, סג'יד ג'ביד, ושר האוצר, רישי סונאק. גל העזיבות המשיך גם הבוקר.

עד כה עזבו השרים ויל קווינס, שר במשרד החינוך; השר אלכס צ'וק, פרקליט המדינה; רובין ווקר, שר נוסף במשרד החינוך; השר לשירותים פיננסיים, ג'ון גלן; וויקטוריה אטקינס, שרה זוטרה במשרד הפנים.

המזכירים הפרלמנטריים האישיים ג'ונתן גוליס, מהמשרד לצפון אירלנד; סקיב בהאטי, ממשרד הבריאות והרווחה; ניקולה ריצ'רדס ממשרד התחבורה; וירג'יניה קרוסבי משמרד לוויילס; לורה טרור ממשרד התחבורה. גם השרים הזוטרים קמי בדנוך, ניל אובריאן, אלכס בורגהארט, לי ראולי, ג'וליה לופז ומימס דיוויס, התפטרו.

פוליטיקאים אחרים שעזבו הם בים אפולמי, סגן יו"ר צעירי המפלגה השמרנית; אנדרו מוריסון, נציג הסחר למרוקו; תיאודורה קלארק, נציגת הסחר לקניה. דיוויד ג'ונסטון, עוזר פרלמנטרי אישי, פרש גם כן.

קווינס אמר כי "לא היתה לו ברירה" לאחר שהופיע בטלוויזיה כדי להגן על ראש הממשלה שהשתמש במידע ש"לאחר מכן נמצא כי לא היה מדויק". לדבריו, "בצער גדול אני חש שאין לי ברירה אלא להגיש את התפטרותי כשר לילדים ומשפחות".

טרוט אמרה כי "אמון בפוליטיקה הוא - ותמיד חייב להיות - אחד הדברים החשובים ביותר, אך למרבה הצער בחודשים האחרונים האמון הזה אבד", היא כתבה בפייסבוק. צ'וק הודיע כי התפטר מתפקידו כפרקליט המדינה ופרסם את מכתב ההתפטרות שלו בציוץ בטוויטר.

"האמון אבד"

חבר הפרלמנט השמרני של מחוז הארלו, רוברט חלפון, אמר כי איבד אמון בג'ונסון. אמנם זאת אינה התפטרות, אך חלפון נחשב דמות חשובה במפלגה ומכהן כיו"ר של ועדת החינוך. חלפון צייץ מכתב ובו כתב כי "בעבר התנגדתי לחילופי הנהגה...במהלך מגפת הקורונה, משבר יוקר המחיה והמלחמה באוקראינה. עם זאת, לאחר האירועים בימים האחרונים וההתפטרות של שרי הקבינט, אני חש שהציבור הוטעה לגבי כריס פינצ'ר ונסיבות מינויו. זה בלתי מתקבל בעיני".

המחוקק השמרני כריס סקידמור הגיש מכתב של אי אמון בג'ונסון. סקידמור קרא לשינויים ברגולציות של המפלגה השמרנית כדי לערוך עוד הבצעת אי אמון נגד ראש הממשלה. "זה הכרחי שנשקול מחדש את החוקים שמונעים הצבעה חדשה של אי אמון". ג'ונסון שרד הצבעת אי אמון לפני חודש, ולפי החוקים, הוא חסין מפני הצבעה נוספת במשך שנה. גם חבר הפרלמנט מטעם איפסוויץ', טום האנט, הגיש מכתב אי אמון בראש הממשלה.

ג'ונסון בינתיים מינה שר אוצר חדש - נדהים זהווי שעזב את תפקידו כשר חינוך. סטיב ברקלי מונה לשר הבריאות החדש.

דאונינג 10(צילום: רויטרס)

לדברי סר קרייג אוליבר, לשעבר מנהלת התקשורת של ראש הממשלה דיוויד קמרון, אמר ל-BBC כי שרי הקבינט אמרו לו שג'ונסון אמר כי "יידרש להביור כדי להוציא אותי מדאונינג 10". הוא אמר לרדיו 4 כי אינו חושב שיש לג'ונסון שום סיכוי, וכי בתוך ימים ספורים הוא יתפטר. לדבריו, תיפתח גם חקירה בפרלמנט לגבי השאלה אם ג'ונסון הטעה את חברי הפרלמנט.

לורד גווין ברוול, ראש הסגל לשעבר של תרזה מיי, אמר כי אינו סבור שממשלת ג'ונסון תחזיק מעמד כל הקיץ, בעקבות ההתפטרות של השרים הזוטרים הבוקר. לדבריו, ראש הממשלה לא יצליח למלא את כל המשרות בממשלה. ברוול הוסיף כי לדעתו תיתכן עוד הצבעת אי אמון נגד ג'ונסון לפני תום הקיץ.

המועמדים(צילום: אתר רשמי, מערכת וואלה)

בתוך כל האי ודאות, יש דבר אחד בטוח: מתוך בתי הפרלמנט אפשר כבר לשמוע את קול צחצוח החרבות בזמן שבכירים במפלגה השמרנית רואים לנגד עיניהם מעבר דירה לדאונינג 10. המועמדים המובילים להחלפת ג'ונסון במקרה שיודח או יתפטר הם:

ליז טראס

שרת החוץ היא חביבת השמרנים ובאופן קבוע מובילה בסקרים על חברי המפלגה שנערכים באתר Conservative Home. טראס מטפחת את תדמיתה הציבורית בקפדנות, וב-2021 אף הצטלמה בתוך טנק במהלך ביקור באסטוניה, כפי שעשתה ראש הממשלה מרגרט תאצ'ר ב-1986.

טראס בת ה-46 כיהנה בשנתיים הראשונות של ממשלת ג'ונסון כשרת המסחר הבינלאומי, תמכה בברקזיט, ובשנה שעברה מונתה על ידי ג'ונסון כמובילת המשא ומתן של בריטניה מול האיחוד האירופי. ביום שני היא אמרה כי היא תומכת בג'ונסון ב"-100%", וכי עמיתיה צריכים לתמוך בו גם כן.

ג'רמי האנט

שר החוץ לשעבר, בן ה-55, סיים שני אחרי ג'ונסון בהתמודדות על ראשות המפלגה הרפובליקנית ב-2019. על פי הערכות, סגנון ההנהגה שלו צפוי להיות רציני ופחות שנוי במחלוקת מזה של ג'ונסון.

בשנתיים האחרונות, האנט השתמש בניסיון שלו כשר הבריאות לשעבר בתפקידו כיו"ר ועדת הבריאות. שמו לא הוכתם עד כה על ידי הפרשיות השונות בממשלה.

האנט זכה גם לשבחים על תפקודו של משרד החוץ בפינוי אזרחים בריטים מאפגניסטן עם נסיגת ארצות הברית, ועל שליחת נשק לקייב.

מוקדם יותר השנה, הוא אמר כי השאיפה שלו ליהפך לראש ממשלה "לא נעלמה לגמרי". לדבריו, הוא הצביע להדיח את ג'ונסון בהצבעת האי אמון שנערכה בחודש שעבר, ובה ניצח ראש הממשלה.

בן וואלאס

שר ההגנה בן ה-53 התחזק בחודשים האחרונים ונהפך לחבר ממשלה פופולארי בקרב חברי המפלגה השמרנית, הודות לדרך שבה הוא מנהל את השבר באוקראינה, על פי אתר Conservative Home.

חייל לשעבר בעצמו, הוא שירת בצפון אירלנד, גרמניה, קפריסין ומרכז אמריקה. האנט התחיל את הקריירה הפוליטית שלו כחבר באספה הלאומית של סקוטלנד ב-1999, לפני שנבחר לפרלמנט בווסטמינסטר ב-2005.

בעקבות ניצחון המפלגה השמרנית, הוא מונה ב- 2010 לשר התרבות, התקשורת והספורט בקבינט של קמרון, והיה אחראי גם להכנות לקראת אולימפיאדת לונדון ב-2012.

בספטמבר 2012 מונה לשר הבריאות בקבינט של קמרון. הוא נבחר מאז פעמיים נוספות לפרלמנט, והמשיך לכהן כשר הבריאות גם בקבינט של תרזה מיי. בינואר 2018 הורחב תפקידו לשר הבריאות והטיפול הסוציאלי. ביולי 2018 מונה לשר החוץ במקום ג'ונסון, שהתפטר על רקע המשא ומתן על הברקזיט.

רישי סונאק

שר האוצר היה המועמד המועדף עד שנה שעברה להחליף את ג'ונסון. הוא זכה לשבחים על חבילת הסיוע לכלכלה שגיבש במהלך מגפת הקורונה.

עם זאת, הוא ספג ביקורת על כך שלא תמך דיו במשק הבית לאור יוקר המחיה, ובשל העובדה שאישתו, שאינה אזרחית בריטית, לא שילמה מסים כראוי. הוא גם נקנס עם ג'ונסון על כך שהפרו את חוקי הסגר במהלך הסגר.

נדהים זהווי

שר החינוך שמונה לשר האוצר אתמול הרשים את הציבור בתור שר החיסונים לאור העובדה שבריטניה היתה אחת המדינות שהשיקו בקצב המהיר ביותר את קמפיין החיסונים לקורונה.

הסיפור האישי שלו כפליט לשעבר מעיראק שהגיע לבריטניה כילד גם מבדיל אותו משאר המועמדים השמרנים הפריבילגים והאמידים.

הוא ייסד את חברת הסקרים YouGov לפני שנכנס לפוליטיקה ב-2020. בשבוע שעבר אמר כי בשלב מסוים "זה יהיה לו לכבוד" לכהן כראש ממשלה.

פני מורדנט

שרת ההגנה לשעבר פוטרה על ידי ג'ונסון כשנהפך לראש הממשלה, לאחר שתמכה ביריבו האנט במרוץ לראשות המפלגה השמרנית.

מורדנט היא תומכת נלהבת בברקזיט וכיכבה בכותרות לאחר שהשתתפה בתוכנית ריאליטי על צלילה. בתוקף תפקידה כשרת מסחר זוטרה, היא קראה להפרת החוקי הסגר על ידי חברי ממשלה "בושה". לדבריה, הבוחרים רצו לקבל מהממשלה "מקצועיות ויכולת גבוהה". בעבר הביעה נאמנותה לג'ונסון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully