האם מסך הברזל יורד על רוסיה? הממשל הרוסי הורה לסוכנות היהודית במדינה להפסיק את הפעילות

הסוכנות היהודית לא אישרה רשמית את הצעד הדיפלומטי והמשפטי, אך בכירים בארגון הודו כי המכתב התקבל וכי הצעדים הבאים מצד הסוכנות טרם נקבעו. מקורות בכירים בקהילה מסרו כי "יהודים רבים אמרו כי השלטונות הרוסיים מנסים לעצור אותם וכי הם חוששים לחייהם"

צביקה קליין, הג'רוזלם פוסט
05/07/2022

פקידי ממשל רוסים שלחו מסמך רשמי למשרדי הסוכנות היהודית במוסקבה, המורה להם להפסיק את כל פעולותיהם במדינה - כך נודע היום (שלישי) ל"ג'רוזלם פוסט". הסוכנות היהודית לא אישרה רשמית את הצעד הדיפלומטי והמשפטי הדרמטי המוזכר, אך בכירים בארגון הודו כי המכתב התקבל וכי הצעדים הבאים מצד הסוכנות טרם נקבעו.

מהסוכנות היהודית נמסר כי "במסגרת עבודת המשלחת של הסוכנות היהודית ברוסיה אנו נדרשים מדי פעם להתאמות כאלה ואחרות, על פי דרישת הרשויות. המגעים עם הרשויות מתקיימים באופן רציף, מתוך מגמה להמשיך את פעילותנו בהתאם לכללים שנקבעים על ידי הגורמים המוסמכים, וגם כעת מתקיים דו שיח מסוג זה".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין(צילום: רויטרס, Sputnik/Kremlin)

אלפי יהודים רוסים כבר סיימו את תהליך ההרשמה לעלייה לארץ, אלא שהם מחכים לטיסות עלייה לארץ, וטיסות שכאלה כמעט ואינן קיימות. הסנקציות על רוסיה גרמו לרוב חברות התעופה הבינלאומיות להפסיק לטוס למדינה ולכן, גורמים ישראלים מסבירים כי העולים לעתיד הם "תקועים" ברוסיה.

מקורות בכירים בקהילה היהודית ברוסיה אמרו ל"פוסט" כי "אנשים מהקהילה היהודית מרגישים את מסך הברזל הולך ויורד בימים אלה ממש והם חוששים שהם לא יוכלו להימלט מהמדינה". לדברי המקור, "כמה יהודים אמרו כי השלטונות הרוסיים מנסים לעצור אותם וכי הם חוששים לחייהם".

אחת המטרות המרכזיות של הסוכנות היהודית היא לקדם ולטפל בעלייה מקהילות יהודיות ברחבי העולם. אם הסוכנות היהודית לא תוכל להיות פעילה ברוסיה, זו תהיה הפעם הראשונה ב-30 השנים האחרונות שהיא תיחשב כגורם עוין על ידי השלטונות - ויהיו לכך השלכות רבות.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה מסרה: "עודכנתי הבוקר בדבר החלטת משרד המשפטים הרוסי. הסוכנות היהודית כידוע מהווה זרוע מרכזית של הממשלה ומשרד העלייה והקליטה לעליית יהודים מכל רחבי העולם למדינת ישראל ועלינו לוודא כי מרחב פעולתם נשמר כפי שהיה לאורך כל השנים. פניתי לראש הממשלה כדי לפעול מול הממשל במוסקבה לפתרון הבעיה, ואני מבקשת לחזק את הקהילה היהודית ברוסיה שבוודאי חוששת בעת הזאת מהשלכות ההחלטה. העלייה היא זכות בסיסית ליהודי רוסיה ונדאג שהיא תשמר ככזו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully