האו"ם פסק מי המנצחת במלחמת הבורשט

אונסק"ו הכניס את המרק המפורסם לרשימת מסורות הבישול שנמצאות בסכנה, בשל המלחמה באוקראינה. רוסיה מתחה ביקורת על ההחלטה באומרה כי במדינות רבות באזור מכינים את המאכל

סוכנויות הידיעות
02/07/2022

אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, הוסיף את בישול הבורשט האוקראיני לרשימה של מסורות בישול שנמצאות בסיכון, וקיבל את הבקשה של אוקראינה להאיץ את תהליך הקבלה בעקבות הפלישה של רוסיה למדינה, כך על פי דיווח ב"גרדיאן".

הכנת הבורשט האוקראיני "הוכנסה לרשימה של אונסק"ו של מסורות תרבותיות 'לא מוחשיות' הזקוקות להגנה דחופה", נאמר בהצהרה של הארגון אתמול (שישי).

"בין אם כחלק מארוחת הנישואים, המוקד של תחרויות בישול או מאפיין תיירותי, בורשט הוא חלק מהמרקם של החברה אוקראינית, של המורשת התרבותית, של הזהות והמסורת", נכתב. הבורשט תואר כמאכל פופולרי בכמה מדינות באזור, אך הבורשט האוקראיני זכה להכרה בשל הגירסה המיוחדת שלו.

מרק בורשט במסעדה בעיר אודסה. דני קמושביץ, מערכת וואלה! NEWS
המרק שהתחיל מלחמה. בורשט(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דני קמושביץ)

ההחלטה להוסיף את המאכל האוקראיני לרשימה שכוללת את ייצור היין בגאורגיה והכנת פיצה בנאפולי, ספגה ביקורת ממוסקבה, ודוברת משרד החוץ הרוסי מריה זחרובה האשימה את קייב בניסיון לנכס את המרק. "זאת קסנופוביה", היא אמרה.

"לתת לעולם הקולינרי דוגמא של "לאומניות מודרנית של קייב", אצטט עובדה: חוחוס ופילאף מוכרים כמאכלים לאומיים של כמה אומות...אבל אני מבינה, הכל נתון לאוקראיניזציה", היא כתבה בטלגרם.

המחלוקת סביב הבורשט פרצה לכותרות ב-2019 כשהשף האוקראיני ייבגן קלופוטנקו שזעם על כך שבעולם מכירים במאכל במרק רוסי, השיק קמפיין להכרה של אונסק"ו במאכל באוקראינה. "אני לא אוהב לכנות זאת המלחמה על הבורשט, אבל בפועל, זה מה שזה", הוא אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP ב-2002.

רוסיה הגיבה ואמרה כי "בורשט הוא מאכל לאומי של מדינות רבות, כולל רוסיה, בלארוס, אוקראינה, פולין, רומניה, מולדובה וליטא", צייצה אז שגרירות רוסיה בארצות הברית.

סלק הוא המרכיב העיקרי במרק(צילום: צבי טריגר)

אונסק"ו הודיעה בהחלטתה אתמול כי ביקשה לפשר במחלוקת על זכויות הבורשט. "בכמה קהילות באזור מבשלים בורשט", נאמר בהצהרה. עוד נכתב כי ההחלטה להכניס את המאכל לרשימה "אינה מרמזת על בלעדיות או בעלות, של המסורת".

על פי אונסק"ו, המלחמה באוקראינה והימלטות אזרחים רבים מהמדינה "מאיימת" על הקיום של המסורת האוקראינית. "אנשים לא מסוגלים לבשל או לגדל את הירקות לבורשט, ואינם מסוגלים להתכנס כדי לבשל יחד, מה שחותר תחת הרווחה התרבותית והחברתית של קהילות", נאמר בהחלטה.

הממשלה אוקראינית שיבחה את ההחלטה. "הניצחון במלחמת הבורשט הוא שלנו", כתב שר התרבות האוקראיני אולכסנדר טצ'נקו בטלגרם. "היו בטוחים כי גם במלחמה על הבורשט וגם במלחמה בשטח, אנחנו ננצח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully